Minister Blok: relatie met Marokko moet beter
DEN HAAG (ANP) - De relatie tussen Nederland en Marokko moet beter, vindt minister van Buitenlandse Zaken Stef Blok. Dat de ambassadeur van Marokko een afspraak met een Nederlands bewindspersoon afzegt, benadrukt volgens de minister alleen maar het belang daarvan.
"Ik heb kortgeleden met mijn Marokkaanse collega gesproken over onze relatie en we hebben beiden de overtuiging dat het de moeite waard is om de problemen die spelen samen aan te pakken", zegt Blok. "Ik wil op die weg verder." Naast migratie moeten ook problemen rond terrorismebestrijding en politiesamenwerking worden aangepakt.
De ambassadeur van Marokko heeft een afspraak met staatssecretaris Ankie Broekers-Knol (Asiel) donderdag op het laatste moment afgezegd. Broekers-Knol zou in gesprek gaan met de gezant over het terugsturen van kansloze Marokkaanse asielzoekers, omdat ze in de Tweede Kamer had gezegd dat ze niet welkom zou zijn in Marokko om hierover in gesprek te gaan.
Op het matje roepen
Blok wil niet inhoudelijk ingaan op de weigering van de ambassadeur. Volgens hem betekent het vooral dat er verder moet worden gewerkt om de "hobbels op de weg" glad te strijken. Nederlandse ambtenaren zijn daarom ook recent naar Marokko afgereisd om hierover met Marokkaanse collega's te praten, zegt de minister.
Hij gaat de ambassadeur dan ook niet op het matje roepen om de weigering. Daarvoor pleitte het Tweede Kamerlid Sven Koopmans (VVD) in het Radio 1 Journaal. "Op deze manier ga je niet met Nederlandse kabinetsleden om", zei hij. De ambassadeur wilde naar verluidt niet alleen over migratie praten. Het afzeggen was "niet verstandig", aldus premier Mark Rutte. Maar de gezant ontbieden "heeft niet heel veel nut".
Moeizaam
De betrekkingen tussen beide landen zijn al jaren moeizaam. Naast onvrede aan Nederlandse kant over de weigering van Rabat om kansloze asielzoekers terug te nemen, was er een langdurige ruzie over de aanpassing van het socialezekerheidsverdrag waardoor de uitkeringen van Marokkaanse-Nederlanders die in Marokko wonen omlaag zouden gaan.
Verder viel een opmerking van Blok vorig jaar verkeerd. De straffen voor leiders van de protestbeweging in de Rif leken hem "aan de hoge kant". De Marokkaanse regering ontbood daarop de Nederlandse ambassadeur. De Marokkaanse minister van Justitie annuleerde kort daarop een bezoek aan Den Haag.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - SGP-leider Chris Stoffer vindt dat het kabinet al voor de zomer met gesprekken over de begroting had moeten beginnen. "Dat had ik wel verwacht, ja", zei hij voorafgaand aan zijn eigen gesprek met premier Rob Jetten en vicepremiers Dilan Yeşilgöz (VVD) en Bart van den Brink (CDA).
7 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Mirjam Bikker wil dat de rekening van stijgende prijzen niet eenzijdig bij werkende mensen wordt neergelegd. "En dat dreigt wel te gebeuren", zei de leider van de ChristenUnie voorafgaand aan een begrotingsgesprek met premier Rob Jetten en vicepremiers Dilan Yeşilgöz en Bart van den Brink.
43 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - 50PLUS-leider Jan Struijs is kritisch op het minderheidskabinet. Volgens hem zou het "voor het land" verstandiger zijn als het kabinet alsnog een gedoogconstructie aangaat. "Maar voor ons is het beter om verder te gaan met een minderheidskabinet", zei hij voorafgaand aan een gesprek over de begroting.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De nachten van minister van Financiën Eelco Heinen (VVD) zijn "al korter". Dat zei de bewindsman voorafgaand aan een begrotingsraad, een extra ministerraad over de begroting. En hij verwacht dat de gesprekken alleen maar zwaarder worden.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-fractievoorzitter Jan Paternotte vindt dat oppositiepartijen PRO en JA21 elkaar niet moeten uitsluiten bij de gesprekken over de begroting. Beide partijen hebben afgelopen dagen gezegd dat de verschillen tussen wat ze willen te groot zijn om dezelfde begroting te kunnen steunen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Christine Teunissen verwacht met haar vriend een kindje en gaat daarom eind november met zwangerschapsverlof, zo meldt de leider van de Partij voor de Dieren. Haar partijgenoot Ines Kostić zal haar dan tijdelijk vervangen als fractievoorzitter.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft er spijt van dat het de Tweede Kamer niet eerder heeft geïnformeerd over het terugvinden van een 'datakluis' met tientallen miljoenen documenten over het toeslagenschandaal. Dat antwoordt staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën, D66), ook namens staatssecretaris Sandra Palmen (Toeslagen, partijloos), op Kamervragen. Tegelijk geven ze aan dat er geen opzet is geweest om informatie achter te houden of belastingplichtigen te duperen.
19 uur geleden