Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minister Blok: relatie met Marokko moet beter

Minister Blok: relatie met Marokko moet beter

DEN HAAG (ANP) - De relatie tussen Nederland en Marokko moet beter, vindt minister van Buitenlandse Zaken Stef Blok. Dat de ambassadeur van Marokko een afspraak met een Nederlands bewindspersoon afzegt, benadrukt volgens de minister alleen maar het belang daarvan.

"Ik heb kortgeleden met mijn Marokkaanse collega gesproken over onze relatie en we hebben beiden de overtuiging dat het de moeite waard is om de problemen die spelen samen aan te pakken", zegt Blok. "Ik wil op die weg verder." Naast migratie moeten ook problemen rond terrorismebestrijding en politiesamenwerking worden aangepakt.

De ambassadeur van Marokko heeft een afspraak met staatssecretaris Ankie Broekers-Knol (Asiel) donderdag op het laatste moment afgezegd. Broekers-Knol zou in gesprek gaan met de gezant over het terugsturen van kansloze Marokkaanse asielzoekers, omdat ze in de Tweede Kamer had gezegd dat ze niet welkom zou zijn in Marokko om hierover in gesprek te gaan.

Op het matje roepen

Blok wil niet inhoudelijk ingaan op de weigering van de ambassadeur. Volgens hem betekent het vooral dat er verder moet worden gewerkt om de "hobbels op de weg" glad te strijken. Nederlandse ambtenaren zijn daarom ook recent naar Marokko afgereisd om hierover met Marokkaanse collega's te praten, zegt de minister.

Hij gaat de ambassadeur dan ook niet op het matje roepen om de weigering. Daarvoor pleitte het Tweede Kamerlid Sven Koopmans (VVD) in het Radio 1 Journaal. "Op deze manier ga je niet met Nederlandse kabinetsleden om", zei hij. De ambassadeur wilde naar verluidt niet alleen over migratie praten. Het afzeggen was "niet verstandig", aldus premier Mark Rutte. Maar de gezant ontbieden "heeft niet heel veel nut".

Moeizaam

De betrekkingen tussen beide landen zijn al jaren moeizaam. Naast onvrede aan Nederlandse kant over de weigering van Rabat om kansloze asielzoekers terug te nemen, was er een langdurige ruzie over de aanpassing van het socialezekerheidsverdrag waardoor de uitkeringen van Marokkaanse-Nederlanders die in Marokko wonen omlaag zouden gaan.

Verder viel een opmerking van Blok vorig jaar verkeerd. De straffen voor leiders van de protestbeweging in de Rif leken hem "aan de hoge kant". De Marokkaanse regering ontbood daarop de Nederlandse ambassadeur. De Marokkaanse minister van Justitie annuleerde kort daarop een bezoek aan Den Haag.

Meer uit Politiek

Sterk verwacht 'complexe opgave' om zorg betaalbaar te houden

DEN HAAG (ANP) - Mirjam Sterk verwacht dat haar een 'complexe opgave' wacht als minister van Langdurige Zorg. "Of de zorg in de toekomst ook houdbaar is, dat is het vraagstuk waar we voor staan," aldus de CDA'er.

5 uur geleden
Berendsen: Nederland was naïef over groeiende Chinese invloed

DEN HAAG (ANP) - Nederland is de afgelopen jaren naïef geweest over de groeiende invloed van China, zegt beoogd buitenlandminister Tom Berendsen (CDA). Hij wil als minister Nederland minder afhankelijk maken van grondstoffen uit China, maar ook van de Verenigde Staten voor veiligheid. "Die afhankelijkheid moet je afbouwen, dan zit je ook sterker aan de internationale onderhandelingstafel."

8 uur geleden
De Bat krijgt taak om ruimte te maken op volgelopen stroomnet

DEN HAAG (ANP) - Jo-Annes de Bat krijgt bij zijn aantreden als staatssecretaris van Klimaat en Groene Groei het volgelopen stroomnet onder zijn hoede. Dat zei de CDA'er na zijn gesprek met beoogd premier Rob Jetten. Hij wil oplossingen voor de drukte op het stroomnet "versnellen", maar weet nog niet hoe. "Dat ga ik allemaal ontdekken. Er zal vast een heel inwerkprogramma staan om zaken nog beter te begrijpen."

9 uur geleden
Indiase premier kondigt snel partnerschap met Nederland aan

NEW DELHI (ANP) - De Indiase premier Narendra Modi zal naar verwachting nog voor de zomer naar Nederland komen om formeel een "strategisch partnerschap" met Nederland aan te kondigen. Demissionair premier Dick Schoof zei donderdag tegen lokale media in India dat het "een uitstekende stimulans" zal geven aan de al goede verhoudingen tussen India en Nederland. Hij is daar voor een internationale top over kunstmatige intelligentie.

9 uur geleden
Yeşilgöz hoopt op meer waardering voor militairen

DEN HAAG (ANP) - Toekomstig minister van Defensie, Dilan Yeşilgöz, hoopt dat er meer erkenning komt voor de strijdkrachten. "Ik hoop wel, vooral, dat we met elkaar onze militairen veel meer gaan waarderen en gaan eren", zei de VVD'er donderdag na een gesprek met formateur Rob Jetten.

10 uur geleden
Eerenberg wordt D66-staatssecretaris van Financiën

DEN HAAG (ANP) - De 41-jarige Eelco Eerenberg wordt de nieuwe staatssecretaris van Financiën namens D66, meldt de partij. Nathalie van Berkel zou eigenlijk deze functie krijgen. Maar zij zag hier maandag van af, nadat meerdere media hadden geschreven over onjuistheden in haar cv. Later maakte Van Berkel ook bekend de Tweede Kamer te verlaten.

11 uur geleden
Erkens snapt scepsis agrarische sector over zijn aantreden

DEN HAAG (ANP) - Silvio Erkens (VVD) snapt de weifeling in de agrarische sector over zijn benoeming tot staatssecretaris van Landbouw. "Volgens mij is het aan mij om het tegendeel te bewijzen. Maar ik snap het scepticisme", zei hij donderdag voor aanvang van zijn gesprek met formateur Rob Jetten.

11 uur geleden