Minister Blok extreem bezorgd over Russische troepen bij Oekraïne
DEN HAAG (ANP) - De grote Russische troepenopbouw bij de grens met Oekraïne vindt demissionair minister Stef Blok (Buitenlandse Zaken) "zeer zorgelijk". Ook de Tweede Kamer is erg ongerust over de situatie, bleek donderdag tijdens een debat.
Op de Krim en bij de oostelijke grens van Oekraïne zijn volgens de regering in Kiev ongeveer 80.000 Russische militairen met veel materieel samengetrokken. Rusland steunt al jaren separatistische rebellen in het oosten van Oekraïne.
Blok wilde nog niet speculeren over mogelijke stappen tegen Moskou als het ingrijpt in Oekraïne. Maar als Rusland daar gebied gaat annexeren zoals eerder met de Krim is gebeurd moet er een "heel stevig antwoord" komen, zei de bewindsman.
Krachtig signaal
De Kamer maakte duidelijk dat er sancties moeten komen als de Russische troepen in actie komen. Er is een "krachtig signaal" richting Moskou nodig, verklaarde Ruben Brekelmans (VVD). Militaire actie van de Russen moet volgens hem bestraft worden.
Daarbij staan maatregelen tegen pijplijn Nord Stream 2 niet bovenaan zijn lijstje, aldus de VVD'er. Maar hij kan zich wel voorstellen dat die optie op tafel komt als de zaak escaleert. Bij D66, PvdA en GroenLinks staat de pijplijn wel prominent op de mogelijke sanctielijst.
Nord Stream 2 moet Russisch gas naar West-Europa brengen. De pijpleiding die bijna gereed is, komt aan land in Duitsland. De VS dreigen bedrijven die zijn betrokken bij de bouw met strafmaatregelen. Het project zou Europa verdelen en verzwakken en de Russen te veel macht geven.
Meer uit Binnenland
HELMOND (ANP) - De zoektocht naar de 19-jarige man die vermist is in Helmond is vrijdagavond beëindigd. Zaterdag wordt er opnieuw gezocht, meldt de politie, die mensen in de omgeving oproept naar hem uit te kijken.
12 minuten geledenHELMOND (ANP) - De 19-jarige man die in de nacht van donderdag op vrijdag vermist is geraakt in Helmond, is nog altijd niet gevonden. Dit meldt een woordvoerder van de politie. De vermiste man heeft een verstandelijke beperking en is alleen gekleed in een korte broek en een t-shirt.
5 uur geledenEMMEN (ANP) - Arriva gaat door met de extra perroncontroles op station Emmen om het aantal zwartrijders te verminderen, tot zeker 31 januari. De proef waarbij reizigers op het perron al op een geldig vervoersbewijs worden gecontroleerd, begon 8 december en zou vier weken duren. De controles zijn effectief, stelt Arriva: een week voor de controles waren er achthonderd boetes, de week erna vierhonderd.
5 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De Limburgse commissaris van de Koning Emile Roemer vraagt meer aandacht voor mensen die niet mee kunnen doen in de samenleving of ervoor kiezen niet te participeren. Volgens Roemer is het nu te makkelijk voor burgers om zich te distantiëren. "Er werken krachten op ons in, als samenleving, die ervoor zorgen dat mensen niet kunnen meedoen, niet hoeven meedoen, niet willen meedoen of niet uitgenodigd worden om mee te doen", zei de commissaris in zijn nieuwjaarstoespraak.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Stadsherstel Amsterdam heeft nog geen zicht op de schade aan de Vondelkerk na de verwoestende brand tijdens de nieuwjaarsnacht. Vrijdag worden in overleg met de brandweer en politie dronebeelden gemaakt om zo meer duidelijkheid te krijgen over de omvang. "Het is nog te gevaarlijk om de kerk in te gaan", zegt een woordvoerster van de organisatie die sinds 1996 eigenaar van de kerk is.
10 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - De verdachte van het dodelijke vuurwerkongeluk in Nijmegen tijdens oud en nieuw is een 44-jarige man uit Nijmegen. Dat laat een woordvoerder van de politie vrijdagmiddag weten. De man is donderdagmiddag vrijgelaten, al moet hij beschikbaar blijven tijdens het onderzoek. Wat de relatie is tussen de verdachte en het slachtoffer wil de politie niet zeggen.
10 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De drie Nederlandse brandwondencentra kunnen in totaal zes gewonden van de cafébrand in Zwitserland opvangen. Dat laat het Martini Ziekenhuis in Groningen weten naar aanleiding van een bericht van de NOS.
10 uur geleden