Minister Blok blijft samenwerken met Rusland
DEN HAAG (ANP) - Rusland keert zich steeds verder af van de internationale rechtsorde, probeert lidstaten van de Europese Unie tegen elkaar uit te spelen en de NAVO te verzwakken. Dat schrijft minister Stef Blok van Buitenlandse Zaken in een brief aan de Tweede Kamer waarin de Ruslandstrategie van het kabinet uiteen wordt gezet. Toch blijft de minister van mening dat "selectieve samenwerking" met het land, vooral op economisch vlak, belangrijk is en blijft.
De brief komt na een motie van de Kamerleden Kees Verhoeven (D66) en Chris Stoffer (SGP), die unaniem werd gesteund. Blok wijst in de brief op spionage-activiteiten van Rusland en het verspreiden van desinformatie via digitale middelen. Russische hackers probeerden bijvoorbeeld de Organisatie voor het Verbod op Chemische Wapens (OPCW) in Den Haag in 2018 te hacken. Met name vanwege het onderzoek naar MH17 is Nederland volgens Blok "een interessant doelwit" voor spionage.
In een interview met De Telegraaf, waarin hij uitgebreid ingaat op de brief, erkent Blok dat de relatie met Rusland de afgelopen jaren steeds moeizamer is geworden. "Als je de laatste state of the union hoort van Poetin. De taal die hij uitsloeg, de borstklopperij, het was heel dreigend."
Toch pleit Blok voor het blijven onderhouden van de relaties. "Rusland is en blijft een grote buur, een kernwapenstaat. We moeten in gesprek blijven, al is het alleen maar om nucleaire ongelukken te voorkomen. Niet voor niets is Nederland voorstander van overleg tussen de NAVO en Rusland."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft ingestemd met een wet die regelt dat mensen die dat nodig hebben, in het stemhokje hulp kunnen krijgen van een stembureaumedewerker. Mensen met een fysieke beperking mogen momenteel al geholpen worden bij het stemmen door een bekende.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Claudia van Bruggen van Rechtsbescherming heeft geen nieuwe onterechte straffen door foute namen in de justitieketen gevonden. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft ze dat er wel 99 nieuwe gevallen van foutieve namen bij zijn gekomen.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Pieter Heerma van Binnenlandse Zaken laat onderzoek doen naar het systeem van stemmen per volmacht. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft de CDA-minister dat internationale waarnemers kritisch waren op de volmachten en dat nader onderzoek daarom nodig is.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet voert vanaf de Europese parlementsverkiezingen van 2029 een kleiner stembiljet in, meldt minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken, CDA) donderdag aan de Tweede Kamer. Bij de laatste drie verkiezingen zijn er al proeven geweest met zo'n kleiner stembiljet en die zijn overwegend positief verlopen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouw moet mogelijk blijven in de zones rond natuurgebieden waar de stikstofuitstoot harder omlaag moet dan elders. Dat zei minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) in het debat over zijn stikstofmaatregelen. "We vragen in de zones het maximale wat wij verantwoord vinden om landbouwkundig gebruik mogelijk te houden."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Stikstofminister Jaimi van Essen (D66) hoopt nog steeds op steun van ongeveer 100 van de 150 zetels in de Tweede Kamer voor zijn stikstofplannen. Eerder sprak premier Rob Jetten ook al die hoop uit. Toch bleken de verschillende opvattingen in de Kamer groot en lijkt brede steun nu nog ver weg.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - JA21 zegt ervoor open te staan de stikstofplannen van het kabinet te steunen. "Wij steken onze hand uit", zei Kamerlid Maarten Goudzwaard in het debat over de maatregelen. "Niet uit enthousiasme voor dit pakket, maar omdat stilstand schadelijker is. Ik vraag het kabinet dan ook die hand aan te pakken en te laten zien dat het echt bereid is zijn plannen aan te passen."
1 dag geleden