Minister Blinken telefoneert met Amerikaanse gevangene in Rusland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken heeft met een in Rusland gevangen zittende Amerikaan, Paul Whelan, getelefoneerd. Hij zei dat hij maandag op een bijeenkomst van een denktank in Washington was over diplomatie rond het uitwisselen van gevangenen. Daar kon hij met Whelan contact opnemen.
Een aantal landen zet buitenlanders vast met de bedoeling hen te gebruiken voor druk op de regering van hun land van herkomst. Blinken sprak van "'gijzeldiplomatie". Hij zei dat hij ook hard werkt aan de vrijlating van de Amerikaanse journalist Evan Gershkovich die in maart 2023 werd opgepakt in Rusland en er wordt beschuldigd van spionage.
Whelan werkte voor een Russische vestiging van een Amerikaanse onderneming toen hij eind 2018 werd gearresteerd en vervolgens tot zestien jaar werd veroordeeld voor spionage.
De Amerikaanse regering onderhandelt met de Russische autoriteiten over de uitwisseling van gevangenen. Zo kwam bijvoorbeeld in 2022 de Amerikaanse basketbalster Brittney Griner vrij. Die was in Rusland in februari dat jaar vastgezet voor drugsbezit.
Meer uit Buitenland
PALMA (ANP/AFP) - Een Spaanse rechtbank zegt geen onderzoek te kunnen doen naar de deepfakezaak van de Duitse tv-presentatrice Collien Fernandes. Zij had een aanklacht ingediend tegen haar ex, tv-ster Christian Ulmen, voor het jarenlang heimelijk verspreiden van gemanipuleerde naaktfoto's en -video's van haar.
23 minuten geledenROME (ANP/RTR/DPA) - Italië schort een meer dan twintig jaar oude defensiedeal met Israël op. Dat maakte premier Giorgia Meloni bekend tijdens een bezoek aan Verona.
33 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt "geschokt" te zijn door de Italiaanse premier Giorgia Meloni, omdat ze zou weigeren de Amerikanen te helpen bij de oorlog in Iran. De twee hadden de afgelopen jaren een goede relatie, maar nu uit Trump zijn teleurstelling.
35 minuten geledenMERSIN (ANP/DPA) - De Turkse oud-oppositieleider Kemal Kiliçdaroğlu heeft bijna een jaar gevangenisstraf opgelegd gekregen voor het beledigen van president Recep Tayyip Erdogan, aldus zijn advocaat. Hij leidde dertien jaar de grootste oppositiepartij CHP en deed mee aan de presidentsverkiezingen in 2023.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Duitsland en Oekraïne gaan nauwer samenwerken bij het produceren en aankopen van wapens. Duitsland gaat betalen voor honderden Amerikaanse Patriot-raketten en Duitse luchtafweer voor Oekraïne. En Oekraïne gaat zijn kennis en kunde over drone-oorlogvoering meer met Duitsland delen, hebben de Oekraïense president en de Duitse bondskanselier afgesproken.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Internationale hulpverleners van het Rode Kruis en de Rode Halve Maan zien zich gedwongen om via land naar Iran te reizen voor leveringen van humanitaire hulp. Normaal gesproken doen ze dat via de zee of de lucht, maar dat is door de oorlog met Israël en de Verenigde Staten nu geen optie.
1 uur geledenBAGDAD (ANP/AFP) - Het Iraakse ministerie van Olie heeft met zowel Iran als de VS "een begripvolle verstandhouding" en overeenkomsten die het vervoer van Iraakse olie door de Straat van Hormuz minder moeilijk maken. Een woordvoerder zei verder niets over de afspraken. Hij zei wel dat de betrokken partijen garanderen dat de Iraakse export doorgaat.
2 uur geleden