Minister blijft bij weigering huren tijdelijk te bevriezen
DEN HAAG (ANP) - Minister Kajsa Ollongren (Binnenlandse Zaken) blijft weigeren de huurverhoging per 1 juli te schrappen in verband met de coronacrisis. De Eerste Kamer heeft daar recent twee moties over aangenomen, maar de minister wil alleen dat huurders worden geholpen die echt door deze crisis in de problemen komen. Ze heeft onder meer met verhuurders afgesproken om maatwerk te bedenken voor deze groep mensen. Aanvullende maatregelen sluit ze niet uit, maar ze wil eerst zien hoe de situatie zich de komende maanden ontwikkelt.
In een brief vrijdag aan de senaat wijst ze opnieuw op het financiële gat dat zou ontstaan als de jaarlijkse huurverhoging niet doorgaat, meer dan 400 miljoen euro. Geld waar de woningcorporaties en private verhuurders volgens haar op hebben gerekend en dat ze hard nodig hebben om te investeren in nieuwbouw, onderhoud en verduurzaming. De verhoging is komend jaar al beperkt tot de inflatie van 2,6 procent plus 1 procent.
Maar een meerderheid in de Eerste Kamer is het eens met de SP dat veel mensen het door de crisis moeilijk krijgen. Steun kwam er van FVD, GroenLinks, PvdA, PVV, PvdD, 50PLUS en OSF. Als de huurverhoging eenmaal is doorgevoerd, is die volgens hen niet meer terug te draaien. De coalitiepartijen vormen met 32 van de 75 zetels een minderheid in de senaat.
Reactie SP
SP-senator Tiny Kox vindt de reactie van Ollongren zeer teleurstellend en gaat dinsdag met zijn collega's overleggen wat nu te doen. Hij vindt het niet kunnen dat een minister een motie naast zich neerlegt. Dit leidt volgens hem tot een conflict met de volksvertegenwoordiging en het maakt daarbij niet uit dat dit alleen oppositiepartijen zijn.
"De meerderheid wil dat ze actie onderneemt. Ze kan het ook maar ze wil het niet." Deze zaak is volgens de SP'er nog niet af voor het parlement. De senaat kan een motie van afkeuring of wantrouwen indienen maar Kox wil niet zeggen of hij dat gaat doen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - "Heftige beelden uit Utrecht na de explosie in de binnenstad", schrijft D66-leider Rob Jetten op X. Hij wenst iedereen die erbij betrokken is en "in angst op meer duidelijkheid wacht" sterkte.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Foort van Oosten (Justitie) kijkt of het mogelijk en wenselijk is om AI-tools waarmee mensen kunnen worden uitgekleed, te verbieden. Dat bevestigt het ministerie na berichtgeving van het AD. Die krant onderzocht de mogelijkheden van AI-tool Grok, van X-eigenaar Elon Musk.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een minderheidskabinet is wat de SGP betreft 'een kwetsbaar construct', maar partijleider Chris Stoffer "sluit niet uit dat het wel eens best heel goed zou kunnen werken". Dat zegt hij na zijn gesprek met de informateur en D66, VVD en CDA.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na gesprekken met de beoogde oppositiepartijen voelt D66-leider Rob Jetten "echt wel alle aanknopingspunten om met de Kamer te gaan samenwerken en die meerderheden te vinden". Hij heeft "vertrouwen" dat plannen kunnen rekenen op brede steun in de Kamer, en het is zijn "overtuiging" dat dat gaat lukken.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Een reeks partijen is er niet blij mee dat duizenden huurders van sociale huurwoningen ook een of meerdere woningen bezitten. Bijna 12.000 sociale huurders zijn ook eigenaar van een woning en sommigen zelfs van meer dan tien, meldde het Centraal Planbureau dinsdag. "Oneerlijk en onrechtvaardig", zei Hans Vijlbrief (D66) in een debat.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland staat positief tegenover een eventuele bijdrage aan een NAVO-missie in het poolgebied rond Groenland. Volgens minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) kan Nederland "op die manier bijdragen aan een stukje ontspanning in de relatie die wij zo belangrijk vinden, namelijk die tussen de Verenigde Staten en de Europese NAVO-bondgenoten".
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Ook nadat een nieuw kabinet op het bordes heeft gestaan, moeten D66, VVD en CDA verder werken aan vertrouwen van de rest van de Tweede Kamer. Dat zei D66-leider Rob Jetten dinsdag na een nieuwe ronde formatiegesprekken.
2 dagen geleden