Minister bezoekt door corona getroffen culturele instellingen
AMSTERDAM (ANP) - Minister Ingrid van Engelshoven (Cultuur) heeft woensdag drie werkbezoeken gebracht aan culturele instellingen. Ze ging langs bij de Nationale Opera & Ballet, strijkorkest Amsterdam Sinfonietta en het Holland Festival in Amsterdam en het Frans Hals Museum in Haarlem.
De minister sprak op het podium van Nationale Opera & Ballet op gepaste afstand onder anderen met de directie over hoe zij omgaan met de coronacrisis, en hoe zij plannen maken voor de 1,5 metersamenleving. Ted Brandsen, directeur Het Nationale Ballet, vertelt dat hij al vijf producties heeft moeten doorschuiven. "De moeheid van de onzekerheid begint bij ons toe te nemen. De grote vraag is nu: wat moeten we doen als we niet kunnen beginnen? We kunnen niet blijven schuiven", legde hij uit aan de minister.
Ondanks dat hij plannen heeft gemaakt voor de 1,5 metersamenleving, zoals de zaal vullen met 300 mensen in plaats van 1600, en voorstellingen online voortzetten, noemt Brandsen die plannen "niet rendabel". "Het is behelpen. En daarbij: hoe lang blijft het leuk om mensen thuis te zien zingen of dansen? De collectieve ervaring mist", aldus Brandsen.
Behoefte
Balletdanser Wendeline Wijkstra laat weten dat de behoefte om terug te keren naar het podium bij de dansers enorm groot is. "Hoe langer we niet écht kunnen repeteren, hoe moeilijker het voor ons wordt om in topconditie te blijven. Op lange termijn valt het hele kunstvak weg", aldus Wijkstra. Robby Duiveman, hoofd van de Kostuumafdeling, laat met een boel mondkapjes op zijn schoot zien hoe de kostuumontwerpers onder meer hun tijd vullen tijdens de coronacrisis. "Deze zijn niet alleen voor de zorg, maar voor ons ook een manier om contact te houden en bezig te blijven met het vak."
De aanwezigen in de Stopera zijn ondanks de onzekerheid blij met de komst en het luisterend oor van de minister. "Het betekent veel voor ons dat u de moeite neemt om langs te komen. We voelen ons gehoord", zegt koor dirigent Ching-Lien Wu.
Het kabinet liet eerder weten naast de algemene overbruggings- en coulancemaatregelen ook 300 miljoen euro uit te trekken voor de cultuursector vanwege de coronacrisis. Dat steunpakket ontving uit de cultuurwereld kritiek, omdat het niet genoeg zou zijn. Van Engelshoven zegt de zorgen en vragen van de sector te begrijpen, en vroeg eerder om "enig geduld om het noodpakket uit te werken". Ook sloot ze verdere steun niet uit.
Meer uit Binnenland
DUBAI (ANP) - Door de situatie in het Midden-Oosten vliegt KLM ook zondag niet van Dubai naar Nederland, laat de luchtvaartmaatschappij weten. De vlucht werd zaterdag al afgelast vanwege de aanvallen op Iran.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft reisadviezen van nog vijf landen in de buurt van Iran aangescherpt. Het reisadvies voor heel Bahrein, Jordanië, Koeweit en Qatar is nu oranje, wat betekent dat wordt aanbevolen hier alleen naartoe te reizen als het noodzakelijk is.
7 uur geledenHEERHUGOWAARD (ANP) - De gedetineerde die een gevangenisbewaarster zaterdagmiddag in de penitentiaire inrichting in Heerhugowaard stak, verwondde haar met een scherpe scherf van een bord in haar nek en gezicht. Daarna gijzelde hij haar. Nadat de verdachte onder controle was, is de vrouw naar het ziekenhuis gebracht.
8 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Ook zondag zendt de NOS extra journaals uit in verband met de ontwikkelingen in en rondom Iran. In de ochtend is ieder uur een kort NOS Journaal te zien van vijf minuten, laat de omroep weten.
9 uur geledenHEERHUGOWAARD (ANP) - In de gevangenis in Heerhugowaard is zaterdagmiddag een steekincident en daarna een gijzeling door een gedetineerde geweest. Dat laat de politie weten. Het gevaar is inmiddels voorbij; de gedetineerde is onder controle, aldus de politie.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een negatief reisadvies gegeven voor Irak, Israël, Libanon en de Palestijnse gebieden. In die landen of gebieden geldt nu de kleurcode rood, omdat het er te gevaarlijk is. "Wat uw situatie ook is, reis er niet heen," aldus het ministerie.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De demonstratie in Den Haag tegen het Iraanse regime is veranderd in een feest nadat er zaterdagmiddag steeds meer berichten kwamen dat ayatollah Ali Khamenei bij een van de aanvallen van Israël en de Verenigde Staten is gedood. Dat nieuws verspreidde zich snel op het Malieveld, zag een ANP-verslaggever. De mensen waren uitzinnig van blijdschap en vielen elkaar emotioneel in de armen.
11 uur geleden