Minister Berendsen: VS hebben alle reden om in NAVO te blijven
DEN HAAG (ANP) - De Verenigde Staten hebben "alle reden" om lid te blijven van de NAVO, vindt minister Tom Berendsen van Buitenlandse Zaken. In het dreigement van president Donald Trump om het bondgenootschap de rug toe te keren hoort de CDA-bewindsman vooral een "uitnodiging" om zorgen te bespreken die al langer leven bij de Amerikanen.
Trump vindt al langer dat de Europese NAVO-lidstaten te weinig verantwoordelijkheid nemen voor hun eigen verdediging en veiligheid. De oproep om daar meer in te investeren "hebben we gehoord, en die voeren we ook uit", zegt Berendsen. Als er meer nodig is om de Amerikanen gerust te stellen, "dan moeten we dat bespreken met ze".
Hoewel de Amerikaanse regering niet eerder zo openlijk zinspeelde op een vertrek uit de NAVO, gelooft Berendsen niet dat het zo'n vaart zal lopen. "De NAVO is niet alleen voor ons van groot belang, maar ook voor de VS." Hij noemt het land "een belangrijke partner".
Straat van Hormuz
Nederland en andere Europese landen beloofden op de NAVO-top vorig jaar in Den Haag dat zij hun investeringen in defensie en veiligheid de komende jaren fors gaan opschroeven. Trump leek daar aanvankelijk tevreden mee. Maar hij klaagt de laatste weken over een gebrek aan steun van NAVO-bondgenoten voor de oorlog die hij met Israël is begonnen tegen Iran.
De VS willen met name hulp bij het openhouden van de Straat van Hormuz, die van vitaal belang is voor de aanvoer van olie en gas naar grote delen van de wereld. Nederland toonde zich eerder met een aantal andere Europese landen bereid daarbij te helpen, mits de veiligheidssituatie in de regio dat toelaat.
De gesprekken daarover bevinden zich nog in de verkennende fase, zegt Berendsen. "De inzet is op dit moment: luisteren naar wat eventuele plannen zouden kunnen zijn en vervolgens beoordelen op welke manier wij daar onderdeel van zouden kunnen zijn."
Meer uit Politiek
ALMERE (ANP) - CDA-leider Henri Bontenbal noemde het tijdens het CDA-congres weer een gok om het belastingplan zonder meerderheid naar de Eerste Kamer te laten gaan. Hij zei de komende dagen nog zijn best te gaan doen om een meerderheid te krijgen, omdat het anders "onverantwoord" is.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen van Financiën benadrukt voorafgaand aan de ministerraad dat er een meerderheid lonkt voor het belastingplan in de Tweede Kamer. In de Eerste Kamer is die nog niet in zicht, maar dat is volgens Heinen pas later aan de orde. "We doen het stap voor stap. Eerst moet er gestemd worden in de Tweede Kamer."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De gesprekken over het belastingplan hebben wat vicepremier Dilan Yeşilgöz betreft "langer geduurd dan strikt noodzakelijk". De VVD-bewindsvrouw vindt dat er "goede dingen" in het plan staan, maar ze begrijpt ook dat partijen er niet "100 procent" tevreden mee zijn. "Het is ook niet 100 procent wat ik had gewild."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De fractievoorzitters van de coalitiepartijen praten de komende dagen los van elkaar met oppositiefracties. Dat zeggen Haagse ingewijden na berichtgeving door RTL Nieuws over het verdere proces om alsnog afspraken te maken over het belastingplan. De coalitie is namelijk onderling verdeeld over het verhogen van de vermogensbelasting in ruil voor steun aan het pakket met belastingen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Binnenlandminister Pieter Heerma (CDA) is positief over een plan van D66 en PRO om bepaalde dubbelfuncties binnen de politiek te verbieden. De partijen willen dat het niet langer mogelijk wordt om naast Tweede Kamerlid ook politiek actief te zijn binnen een gemeente of provincie.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten laat verdere aanpassingen van het belastingplan, waar nog steeds geen meerderheid voor is, over aan de Tweede Kamer. Het kabinet heeft dinsdag na vele onderhandelingen nog eens een gewijzigd pakket gedeeld met de Kamer, en Kamerfracties kunnen dat pakket nu aanpassen met amendementen.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower is bereid om het belastingplan te steunen, omdat hij wil voorkomen dat er verkiezingen komen. Dat zegt hij in het debat over het pakket aan belastingen.
3 dagen geleden