Minister Arizona: toename bedreigingen met geweld dankzij Trump
PHOENIX (ANP) - Katie Hobbs, de minister van Binnenlandse Zaken van de Amerikaanse staat Arizona, heeft te maken met een toename van het aantal gewelddadige bedreigingen omtrent de afgelopen presidentsverkiezingen, zegt zij. De oorzaak daarvan ligt volgens haar bij desinformatie die door president Donald Trump wordt verspreid om twijfel te zaaien over de legitimiteit van de verkiezingsuitslag.
Sinds de verkiezingen ventileert Trump zijn woede via Twitter, waar hij allerlei ongefundeerde beschuldigingen over verkiezingsfraude uit. Hoewel tal van rechtszaken om dat aan te tonen tot dusver op niks uitlopen, komt uit opiniepeilingen naar voren dat Trump wel degelijk garen spint bij zijn geklaag over "gestolen" verkiezingen. Volgens een recente peiling van persbureau Reuters en marktonderzoeker Ipsos gelooft ongeveer de helft van de Republikeinse stemmers de president.
Hobbs, die als minister van Binnenlandse Zaken van Arizona eindverantwoordelijke is voor de verkiezingen in die staat, noemt de bedreigingen die onder meer gericht zijn aan haar familie en medewerkers "uiterst weerzinwekkend". De bedreigingen zullen Hobbs er niet van weerhouden haar werk te doen, waaronder het formaliseren van de verkiezingsuitslag in Arizona, heeft ze gezegd.
"Er zijn mensen, onder wie de president, Congresleden en andere verkozen ambtsdragers, die desinformatie blijven herhalen en anderen aanmoedigen om de verkiezingsuitslagen te wantrouwen op een manier die een schending is van de eed die zij hebben afgelegd", stelt Hobbs in een verklaring. "Het is tijd dat dit stopt. Hun woorden en daden hebben gevolgen."
Hobbs gaf geen details over de bedreigingen die ze heeft ontvangen. Aangespoord door Trumps beschuldigingen zijn duizenden van zijn aanhangers door het hele land de straat opgegaan, waaronder in Washington afgelopen weekend. Onder hen zijn ook enkele zwaarbewapende neofascistische milities als de Proud Boys en de Three Percenters.
Trumps Democratische uitdager Joe Biden versloeg Trump onder meer in Arizona, waar hij volgens de cijfers van Edison Research zo'n 10.000 stemmen meer binnenhaalde dan de president. Arizona was een van de staten die de vorige keer nog op Trump stemden maar waar nu de Democraten er met de overwinning vandoor zijn gegaan.
Verkiezingsfunctionarissen van beide partijen, en uit meerdere staten, hebben gezegd dat er geen bewijs is voor verkiezingsfraude. Uit een federaal onderzoek kwam dezelfde conclusie. Landelijk kreeg Biden zo'n 5,8 miljoen stemmen meer dan Trump.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag gezegd dat hij een ziekenhuisschip naar Groenland stuurt. Trump heeft eerder gedreigd het autonome Deense gebied te willen inlijven. Trump stelt op Truth Social dat het schip zieke mensen in Groenland zal gaan behandelen, zonder te verduidelijken op wie hij doelt of hoeveel mensen het zal helpen.
1 uur geledenLVIV (ANP) - Explosies in de Oekraïense stad Lviv hebben in de nacht van zaterdag op zondag een politieagente gedood en zeker vijftien mensen verwond. De burgemeester van de stad in het westen van het land spreekt van een "daad van terrorisme". De ontploffingen vonden plaats kort nadat de politie rond 00.30 uur was afgekomen op een melding over een inbraak in een winkel in het stadscentrum, aldus de openbaar aanklager van Lviv.
2 uur geledenLYON (ANP/AFP) - Meer dan 3000 mensen hebben in Lyon meegelopen in een herdenkingsmars voor de vermoorde radicale nationalist die in die stad werd doodgeslagen, melden lokale autoriteiten.
11 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Het in Rusland erg populaire sociale medium Telegram is door de binnenlandse veiligheidsdienst FSB als een veiligheidsrisico bestempeld. De FSB claimt dat buitenlandse inlichtingendiensten, inclusief die van Oekraïne, snel verstuurde berichten via Telegram kunnen zien en gebruiken voor onder meer militaire doeleinden. Dit is een gevaar voor Russische militairen.
16 uur geledenBRATISLAVA (ANP/RTR) - De Slowaakse premier Robert Fico dreigt de noodstroomvoorziening aan Oekraïne stop te zetten, als dat land de olieleveringen niet hervat. Hongarije en Slowakije zijn woedend omdat een Russische aanval de Droezjba-pijpleiding heeft beschadigd. Oekraïne zou sindsdien te weinig doen om de olieleveringen weer op gang te brengen.
16 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tot kalmte gemaand in de aanloop naar een herdenkingsmars zaterdagmiddag in Lyon. Die wordt gehouden voor een radicale nationalist die in de stad is doodgeslagen.
18 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben 379 politieke gevangenen amnestie verleend. Dat heeft een parlementariër die toezicht houdt op het proces gezegd, nadat vrijdag een amnestiewet werd aangenomen die al werd verwacht sinds het afzetten van ex-president Nicolás Maduro.
21 uur geleden