Minister Adema over landbouwoverleg: we zijn er nog lang niet
DEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Piet Adema noemt het overleg over het landbouwakkoord "ingewikkeld", volgens hem zijn de betrokken partijen "er nog lang niet". Dat zei de minister voorafgaand aan een nieuwe overlegronde, die woensdagochtend van start is gegaan.
"Of we er wel uitkomen, dat moeten we afwachten. We moeten gewoon weer het gesprek met elkaar gaan voeren", aldus Adema. Wel stelt hij dat het overleg met elke bijeenkomst steeds "een stapje verder" komt. "Het gaat om hele grote opgaven voor de agrarische sector. Maar ook de wensen van het kabinet zijn groot, dus die belangen moet je bij elkaar brengen. Dat dat niet van vandaag op morgen gebeurt, dat is logisch en inherent aan dit soort processen" zegt de minister.
Het overleg vindt plaats aan de zogeheten hoofdtafel, waar naast de agrarische organisaties ook de provincies, vertegenwoordigers van de supermarkt- en levensmiddelenbranche (CBL en FNLI) en de natuur- en milieuorganisatie LandschappenNL meepraten. Volgens Adema liggen woensdag vier grote thema's op tafel, waaronder grondgebondenheid en perspectief voor jonge boeren. Daarnaast zal worden gepraat over de zogeheten PAS-melders. Die boeren zitten juridisch klem, nadat de rechter in 2019 oordeelde dat zij toch niet zonder vergunning stikstof mogen uitstoten.
Andere onderwerpen
Daarnaast zijn er nog onderwerpen als de positie van onder meer banken en veevoerbedrijven. "Maar als je de grote thema’s hebt gehad, dan is dat nog veegwerk, bij wijze van spreken. Er is dus nog echt heel veel werk te doen, maar aan de andere kant; de grote thema’s moeten wel worden opgelost", zegt de minister.
Het secretariaat van het landbouwakkoord heeft al uitgesproken woensdag geen conceptakkoord te verwachten. Wel wordt een onderhandelingsresultaat nagestreefd dat betrokken organisaties eventueel aan hun bestuur voor kunnen leggen. Daaruit moet een conceptakkoord volgen. Maar een onderhandelingsresultaat blijft al maanden uit, waarbij deadlines steeds zijn uitgesteld.
Periode na akkoord
Ook al laat een definitief landbouwakkoord al een tijd op zich wachten, Adema durft al te kijken naar de periode daarna. "Het gaat hier ook om het creëren van een nieuwe basis van vertrouwen, waarop we het gesprek met elkaar kunnen blijven voeren. Het is dus tweeledig: het gaat om grote opgaven en grote afspraken, maar ook de basis voor een hernieuwde samenwerking tussen de overheid en de sector."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet-Jetten de trend van gesneuvelde politieke beloften doorbreekt. Zowel oppositie als coalitie is het eens met de kritiek die de Algemene Rekenkamer heeft op de overheidsresultaten in 2025, waarin veel gestelde doelen niet werden gehaald. "De overheid moet gaan presteren. De belangrijkste vraag is wat mij betreft niet wat de overheid uitgeeft, maar wat het oplevert", zei D66'er Henk-Jan Oosterhuis.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer was begin 2020 niet voorbereid op een pandemie. Dat zei toenmalig Kamervoorzitter Khadija Arib woensdag tijdens haar verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad van State heeft geen bezwaar tegen de naamsverandering van GroenLinks-PvdA naar Progressief Nederland, kortweg PRO, bij de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer en het Europees Parlement. Lokale partijen met 'pro' in de naam vreesden voor naamsverwarring. Ze waren het er daarom niet mee eens dat de Kiesraad akkoord was gegaan met de naamsverandering.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ruim 80 procent van de Nederlanders heeft afkeer van een bepaalde politieke partij, blijkt uit het Nationaal Kiezersonderzoek over de afgelopen Tweede Kamerverkiezingen. Die afkeer is er veelal tussen de politieke flanken onderling, bijvoorbeeld van GroenLinks-PvdA-stemmers tegen de PVV of van BBB-kiezers tegen GroenLinks-PvdA.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer wil dat het minderheidskabinet niet langer politieke akkoorden sluit met partijen die geweld tegen vluchtelingen goedpraten of aanmoedigen, of die omvolkingstheorieën bezigen. Ook de regeringspartijen D66, VVD en CDA stemden voor.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Esmah Lahlah verlaat de Tweede Kamer en wordt wethouder in Amsterdam. Dat heeft het Kamerlid van Progressief Nederland (PRO, voorheen GroenLinks-PvdA) bekendgemaakt op Instagram. "Ik kies voor Amsterdam. Ik kies voor lokaal bestuur."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet houdt vast aan zijn besluit om rapper Ye niet de toegang tot het land te weigeren. Dat laat het ministerie van Asiel en Migratie weten in reactie op het besluit van het Centraal Joods Overleg (CJO) om hierover naar de rechter te stappen. De organisatie eist een inreisverbod voor de artiest die ook bekend is als Kanye West.
2 dagen geleden