Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minister Adema hamert bij boerenbijeenkomst op landbouwakkoord

Minister Adema hamert bij boerenbijeenkomst op landbouwakkoord

ZWARTSLUIS (ANP) - In een zaal vol argwanende boeren hamerde landbouwminister Piet Adema op een landbouwakkoord "als kans voor de sector". De suggestie om de zogeheten PAS-melders direct te legaliseren, wees hij van de hand. "De rechter zet daar zo een streep door."

"Een landbouwakkoord is een kans voor de boer en voor de ondernemer op zijn eigen erf", zei Adema op een debatavond voor boeren georganiseerd door Agractie. De minister sprak net een week na een groot protest bij het provinciehuis in Zwolle. Overijssel ziet zich genoodzaakt als eerste provincie te handhaven bij boerenbedrijven met een teveel aan stikstofuitstoot (de PAS-melders) sinds de rechtbank in Zwolle begin dit jaar milieuorganisatie Mobilisation for the Environment gelijk gaf.

Veel boeren vonden dat Adema een "gecreƫerd probleem" verdedigde. Deze PAS-melders werden illegaal toen de rechter in 2019 een streep door het programma zette, omdat deze niet aan Europese regelgeving voldeed. Waarom al die boeren niet alsnog legaliseren, werd gevraagd. "Er komt geen kilo stikstof bij", zei een boer. Was het maar zo makkelijk, reageerde Adema. "Als de rechter zo'n uitspraak doet dan hebben we het aan de voorkant niet goed geregeld." Het stikstofprobleem is door het kabinet gemaakt, vond een boer. "Wat de overheid hier doet, is terreur uitoefenen", riep een melkveehouder uit Hoogeveen.

Adema deed ook zijn best 'het frame' dat boeren moeten wijken voor woningbouw van tafel te vegen. "Trap daar niet in. Bij woningbouw gaat het maar om een procent van de landbouwgrond." Agractie stelde boeren de vraag of ze het gesprek met het kabinet moeten afbreken, of dat er toch nog ruimte is voor onderhandeling. De meeste handen gingen de lucht in voor die tweede optie. Een landbouwakkoord is een uitgelezen kans, benadrukte de minister. "We willen met jullie bepalen hoe die toekomst eruitziet. Voor de een is dat stoppen, voor de ander omschakelen."

Vrijdag gaat een brief van Adema (de 'landbouwbrief') over de toekomst van de agrarische sector naar het kabinet. De minister wilde daar nu niets over kwijt.

Meer uit Binnenland

Delfland is wachten zat en gaat schadelijke rivierkreeften vangen

DEN HAAG (ANP) - Na een paar proeven gaat het Hoogheemraadschap van Delfland nu op grote schaal Amerikaanse rivierkreeften in het water vangen. Op 170 locaties, verspreid over het werkgebied van Delfland in de provincie Zuid-Holland, wil het waterschap de explosief gegroeide populatie rivierkreeften fors terugdringen. Het wegvangen van de diertjes in 59 kilometer aan water kost zeker 20 miljoen euro.

1 uur geleden
Weeronline: ijzel houdt in noorden mogelijk tot middag aan

HOUTEN (ANP) - In het noorden van het land houdt de ijzel mogelijk tot de middag aan, meldt Weeronline. Ook daarna kan het lokaal nog steeds glad zijn, omdat het kwik rond het vriespunt blijft. Voor de Waddeneilanden en Friesland geldt nog tot 09.00 uur code oranje om verraderlijke gladheid. In Groningen en Drenthe is de weerwaarschuwing inmiddels overgegaan naar code geel.

3 uur geleden
Schoof: dit is geen crisistop, angel is eruit

BRUSSEL (ANP) - Volgens demissionair premier Dick Schoof is de top van EU-regeringsleiders van donderdagavond "geen crisistop". Het is volgens hem een top over de trans-Atlantische relaties, zei hij bij aankomst in Brussel. "De angel is er sinds gisteren wel uit."

14 uur geleden
Twintig inwoners Utrecht nog niet terug naar huis door explosie

UTRECHT (ANP) - Twintig inwoners van Utrecht kunnen nog niet terug naar huis als gevolg van de explosie in de Visscherssteeg vorige week donderdag, meldt de gemeente Utrecht in een raadsbrief. Zij hebben allemaal tijdelijk onderdak gekregen.

14 uur geleden
Brekelmans vindt mogelijke inzet handelsbazooka 'niet verstandig'

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet vindt het 'niet verstandig' als Nederland in Europa pleit voor de mogelijke inzet van verregaande handelssancties tegen de VS, zolang die de claim op Groenland niet laten varen. "Vrijwel iedereen zegt nu: we escaleren nu verder niet," zegt defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) over de houding van andere Europese landen. Hij wil op dit moment geen "dreigement of politiek signaal" afgeven richting de VS.

15 uur geleden
Het ultieme geheim van Dan Brown is best verkochte boek van 2025

AMSTERDAM (ANP) - Het boek Het ultieme geheim van Dan Brown was het bestverkochte boek van 2025. Dat heeft de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) bekendgemaakt. In Het ultieme geheim raakt hoogleraar kunstgeschiedenis Robert Langdon betrokken bij een moordmysterie in Praag. Het is het nieuwe boek in dezelfde reeks als De Da Vinci Code. Het boek is ruim 234.000 keer verkocht. Dat is bijna 40 procent meer dan het bestverkochte boek van het jaar daarvoor, De Camino van Anya Niewierra

16 uur geleden
Eerste bewoners seniorenflat Vlissingen kunnen terug na explosie

VLISSINGEN (ANP) - De eerste bewoners van de seniorenflat in Vlissingen waar vorige week een explosie en brand waren, kunnen volgende week woensdag terug naar hun huizen. De woningen zijn bewoonbaar gemaakt, laat woningcorporatie l'escaut weten.

17 uur geleden