Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minister: 13 personen kregen VOG ondanks terrorismeveroordeling

Minister: 13 personen kregen VOG ondanks terrorismeveroordeling

DEN HAAG (ANP) - Aan dertien mensen die zijn veroordeeld voor deelname aan een terroristische organisatie is de afgelopen vier jaar een Verklaring Omtrent het Gedrag (VOG) toegewezen, zo blijkt donderdag uit een brief van demissionair minister Franc Weerwind (Rechtsbescherming). Hij zocht dit uit op verzoek van Kamerlid Pieter Omtzigt na berichtgeving door de NOS.

De NOS meldde vorige week dat VluchtelingenWerk Nederland een jaar lang een medewerker had, een vrijwilliger, die in 2019 is veroordeeld voor lidmaatschap van de terroristische organisatie Islamitische Staat (IS). Omtzigt wilde weten hoe dit mogelijk is geweest en hoe vaak dit is voorgevallen. Een VOG is een verklaring waaruit blijkt dat het gedrag van iemand in het verleden geen bezwaar vormt voor een bepaalde taak of functie.

Een aantal van de dertien mensen aan wie de VOG in de afgelopen jaren is gegeven, kreeg zo'n verklaring meerdere keren. In totaal zijn er 22 VOG's verstrekt aan deze mensen. Zij gingen aan de slag in het onderwijs en de zorg, maar ook in de commerciële sector, ict, groothandel, energie-branche en als koerier.

Verbazing

"Ik deel de verbazing", stelt Weerwind over het feit dat de medewerker van VluchtelingenWerk een VOG kreeg. Toch is die "conform de geldende beleidsregels" verstrekt, aldus de bewindsman. Hij spreekt van een "moeilijk uitlegbare uitkomst".

Daarom wil de minister de VOG-regels aanscherpen als iemand "terroristische feiten op zijn of haar justitiële documentatie heeft staan". Bij een veroordeling tot twintig jaar geleden wordt een VOG in beginsel geweigerd en volgt nader onderzoek. De nieuwe regels gaan gelden voor sommige functies en delicten. Welke dat precies zijn, wordt nader uitgewerkt. Het gaat mogelijk om functies waarbij iemand komt te werken met "bepaalde (gevaarlijke) stoffen en gevoelige informatie". Weerwind hoopt de nieuwe regels per januari 2024 in te voeren.

Re-integratie

Wel zegt de minister dat er oog moet blijven voor re-integratie en dat veroordeelden "niet volledig uitgesloten worden van de maatschappij. Een baan of andere vorm van dagbesteding is van groot belang voor een veilige terugkeer in de maatschappij."

In de onderzochte periode werd aan mensen met hetzelfde profiel in dertig gevallen een VOG geweigerd, laat de minister nog weten.

Meer uit Binnenland

NPO-programma Spraakmakers stopt met stemmen op stellingen

HILVERSUM (ANP) - Het NPO Radio 1-programma Spraakmakers laat luisteraars niet meer stemmen op stellingen waar in de uitzending over wordt gepraat. Dat heeft presentatrice Roos Abelman donderdag in het programma gezegd. De redactie is hiermee gestopt omdat de uitslag van deze stemming niet representatief was, maar wel soms in het publieke debat werd genoemd.

15 minuten geleden
Zorg bij Alphense jeugdinstelling niet in orde

UTRECHT (ANP) - Een instelling voor jongeren in Alphen aan den Rijn zorgt niet goed genoeg voor de kinderen. De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) eist daarom dat iHUB binnen drie maanden orde op zaken stelt. Een van de groepen binnen de locatie mag voorlopig geen nieuwe jongeren aannemen.

48 minuten geleden
NPO wil af van BVN, tv-zender voor Nederlanders in buitenland

HILVERSUM (ANP) - De NPO wil stoppen met BVN, de publieke tv-zender voor Nederlanders in het buitenland. Dat heeft de NPO donderdag bekendgemaakt. Ook wil de NPO stoppen met NPO Campus Radio, de proeftuin voor nieuwe radiotalenten, en NPO Soul & Jazz. Ook NPO 2 Extra moet stoppen, als het aan de NPO ligt.

1 uur geleden
Eerste zitting in zaak over dood Lisa eind november

AMSTERDAM (ANP) - De eerste openbare zitting tegen de verdachte van de dood van de 17-jarige Lisa is op 25 november, meldt de rechtbank Amsterdam. De jonge vrouw werd in de nacht van 19 op 20 augustus omgebracht in Duivendrecht. Zij was op de fiets onderweg van Amsterdam naar huis in Abcoude.

2 uur geleden
Werkstraf voor Badr Hari om mishandeling

AMSTERDAM (ANP) - Badr Hari krijgt 24 uur werkstraf voor mishandeling. Dat bevestigt het Openbaar Ministerie donderdag na berichtgeving door Het Parool. De vechtsporter zou volgens RTL Boulevard zijn ex-partner hebben mishandeld. Dat zou gebeurd zijn vorig jaar september en op 2 februari. Hari werd na de laatste keer opgepakt en zat drie dagen vast.

2 uur geleden
Spanje liet familielid Taghi vrij, Nederland vroeg overlevering

ZWOLLE (ANP) - De 24-jarige Firass T., een familielid van Marengo-hoofdverdachte Ridouan Taghi, die in juni in Zuid-Spanje is aangehouden op verdenking van omvangrijke drugssmokkel, is door de politie daar vrijgelaten. Dat meldde het Openbaar Ministerie donderdag na vragen van het ANP.

2 uur geleden
Geen tbs maar 10 jaar cel voor man die vriendin Heemskerk doodde

HAARLEM (ANP) - De rechtbank in Haarlem heeft de 57-jarige Marco S. donderdag tien jaar cel opgelegd voor het doden van zijn vriendin (60) in Heemskerk in december 2023. Het Openbaar Ministerie had ook tbs met dwangverpleging geëist. De rechtbank legt dit niet op, omdat niet is vastgesteld dat de stoornissen van de verdachte verband houden met zijn daad.

4 uur geleden