Minderjarige asielzoeker raakt vergunning na delict sneller kwijt
DEN HAAG (ANP) - Een minderjarige vluchteling kan na een veroordeling voor een ernstig delict tegen de openbare orde (zoals openlijke geweldpleging, lidmaatschap van een terroristische organisatie) sneller zijn asielvergunning kwijtraken. Minister Marjolein Faber van Asiel en Migratie wil dat binnen twee weken regelen.
De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) kan momenteel een asielvergunning van een minderjarige alleen intrekken als aan bepaalde voorwaarden is voldaan. Zo moet de persoon veroordeeld zijn volgens het volwassenenrecht en moet de straf minimaal zes maanden zijn. Faber kan niet zeggen hoeveel minderjarigen jaarlijks betrokken zijn bij dergelijke zware misdrijven.
Ze gaat deze voorwaarden uit de Vreemdelingencirculaire halen zodat de vergunning kan worden geweigerd of ingetrokken. "De juristen bij mij op het ministerie en de IND hebben dit heel serieus bekeken, want we kunnen natuurlijk niet hebben dat dit niet zou kloppen", zei de minister voor aanvang van de ministerraad.
Zware delicten
Er wordt nog onderzocht wanneer de IND kan beginnen met het terugsturen van veroordeelde minderjarigen volgens de nieuwe regels. De IND zal richtlijnen opstellen om welke zware delicten het gaat waardoor mensen hun vergunning kunnen verliezen, aldus de minister.
Mede aanleiding voor de aanscherping is een groepsverkrachting vorig jaar in Helmond waarbij minderjarige asielzoekers waren betrokken. Vier tieners kregen deze week hiervoor straffen tot maximaal vijftien maanden jeugddetentie, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Een verdachte die zich schuldig maakte aan aanranding kreeg vier maanden jeugddetentie.
'Klaar mee'
"Zeker na het incident in Helmond ben ik er helemaal klaar mee dat we in dergelijke gevallen de asielvergunning niet kunnen intrekken", laat de bewindsvrouw in een verklaring weten. "Voor dit tuig is er gewoon geen plaats in Nederland", zei ze bij het Catshuis voor aanvang van de ministerraad. Het gaat om minderjarigen die zware misdrijven plegen, niet om mensen "die een rolletje drop stelen".
Uit onderzoek van het Wetenschappelijk Onderzoek- en Datacentrum (WODC) bleek dat 8 procent van de minderjarigen in de asielopvang in 2021 verdacht werd van een misdrijf. " In de algemene Nederlandse bevolking was in 2021 het aandeel unieke minderjarige verdachten 11 procent", aldus het WODC.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft Forum voor Democratie-leider Lidewij de Vos opgeroepen zich in te zetten tegen antisemitisme binnen haar partij. "Ik doe een beroep op de partijleider, net zoals bij andere partijleiders, om aan het werk te gaan als er overduidelijk signalen zijn dat leden van je partij dingen doen of in het verleden deden die niet door de beugel kunnen."
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook het kabinet-Jetten wil een bekritiseerde wet tegen terrorisme permanent maken. Er geldt nu een tijdelijke wet waarmee mensen bijvoorbeeld een meldplicht of contactverbod opgelegd kunnen krijgen, ook zonder dat zij strafrechtelijk zijn veroordeeld voor terrorisme. Als er niets gebeurt, vervalt die wet per 1 maart volgend jaar.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenten waar de opkomst het laagst was bij de gemeenteraadsverkiezingen, willen dit in de toekomst verbeteren. "Ondanks een kleine stijging ten opzichte van de vorige gemeenteraadsverkiezingen, is het jammer dat niet meer stemgerechtigden naar de stembus kwamen", zegt burgemeester Mark Buijs van Roosendaal. "Dat betekent: werk aan de winkel."
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De zogenoemde 'pechgeneratie' van studenten die geen basisbeurs meer kregen en moesten lenen, krijgt vanaf volgend jaar 2000 euro als "tegemoetkoming". Dat zei onderwijsminister Rianne Letschert (D66) na afloop van de ministerraad.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) trekt een wetsvoorstel in dat de voorrang voor statushouders voor een sociale huurwoning zou schrappen. De bewindsvrouw werkt aan een alternatieve wet, die pas in werking treedt als er genoeg mogelijkheden zijn om statushouders aan een huis te helpen, schrijft ze in een Kamerbrief.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Tweede Kamerfractievoorzitters Lidewij de Vos van Forum voor Democratie en Stephan van Baarle van DENK zijn verkozen in de gemeenteraad van Rotterdam. Ze stonden als lijstduwer op de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen, maar kregen genoeg voorkeursstemmen voor een zetel. Ook oud-staatssecretaris Ingrid Coenradie (Leefbaar Rotterdam) kan op die manier in de Rotterdamse raad komen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet vindt het nog niet nodig om mensen te stimuleren om de auto wat vaker te laten staan. Dat zeggen verschillende ministers voorafgaand aan de ministerraad. Het Internationaal Energieagentschap (IEA) waarschuwde vrijdag voor een energiecrisis en adviseert om minder brandstof te gaan gebruiken. Volgens het kabinet zijn dat soort maatregelen "nog niet aan de orde".
11 uur geleden