Minder vroege aanmeldingen voor hbo-opleidingen onderwijs en zorg
DEN HAAG (ANP) - Hogescholen hebben tot nog toe minder nieuwe aanmeldingen voor het volgende collegejaar binnengekregen dan vorig jaar rond deze tijd. Vooral op lerarenopleidingen blijven de cijfers achter: daarvoor hebben zich gemiddeld zo'n 10 procent minder nieuwe studenten aangemeld dan een jaar geleden, bevestigt de Vereniging Hogescholen na berichtgeving door Trouw. Bij opleidingen op het gebied van gezondheidszorg loopt het aantal aanmeldingen zo'n 5 procent achter op begin 2021.
Juist in deze sectoren bestaan grote tekorten aan arbeidskrachten. Een woordvoerder van de vereniging benadrukt dat de cijfers voorlopig zijn en snel kunnen veranderen. Lang niet iedereen die volgend collegejaar een studie wil volgen heeft zich nu al ingeschreven. "Het is nog erg vroeg om te stellen dat het foute boel is."
De koepelorganisatie kan niet met zekerheid zeggen hoe het komt dat het aantal inschrijvingen tot nu toe relatief laag is. Mogelijk is er een verband met het voornemen van het kabinet om in het collegejaar 2023-2024 weer een basisbeurs in te voeren. Dat kan leiden tot uitstelgedrag. Hoe de nieuwe regeling er precies gaat uitzien en hoe de huidige lichting studenten wordt gecompenseerd voor het huidige leenstelsel, is nog niet duidelijk. "Het helpt uiteraard wel als er snel duidelijkheid komt over de basisbeurs", aldus de woordvoerder.
Universiteiten hebben vooralsnog geen signalen dat het aantal aanmeldingen terugloopt, laat hun organisatie Universiteiten van Nederland weten.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst is recent gestuit op een datakluis met 64 miljoen bestanden die niet zijn onderzocht toen de parlementaire enquêtecommissie in het kader van de toeslagenaffaire verzocht om informatie. Dat meldden staatssecretarissen Eelco Eerenberg (Financiën, D66) en Sandra Palmen (Toeslagen, partijloos). De dataverzameling is in 2019 apart gezet en wordt nu onderzocht.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal datalekmeldingen bij de Autoriteit Persoonsgegevens naar aanleiding van de cyberaanval bij ChipSoft is opgelopen naar 66. Een van die meldingen is van ChipSoft zelf, laat een woordvoerder van de AP weten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Regels die Schiphol op papier stiller moeten maken, kunnen volgens ambtenaren doorgaan ondanks een recente uitspraak van de Raad van State. De hoge bestuursrechter vernietigde vorige maand een zogeheten Luchthavenverkeerbesluit, maar de ambtenaren van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat denken dat die kritiek niet slaat op een nieuw besluit waar ze aan werken.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft een man aangehouden voor een bijna vijf jaar oude verkrachting in Den Haag, waarvan een toen 76-jarige vrouw in haar eigen woning slachtoffer werd. De verdachte is een 46-jarige man uit Den Haag, meldt de politie.
2 uur geledenDORDRECHT (ANP) - Het valt nog niet uit te sluiten dat patiëntgegevens zijn ingezien tijdens de cyberaanval bij softwareleverancier ChipSoft. Dat zeggen twee ziekenhuizen tegen het ANP na berichtgeving van de NOS.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een geldtransportauto is woensdagmiddag in Rotterdam-Kralingen overvallen. De dader gebruikte daarbij een vuurwapen of in ieder geval een voorwerp dat erop leek, laat een woordvoerder van de politie weten. Bij de overval is een geldcassette buitgemaakt, maar wat de waarde was is nog onduidelijk.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft de 33-jarige Khalid A. veroordeeld voor het doodsteken van een 30-jarige vrouw op 1 februari 2025 in Amsterdam-West. De rechter oordeelt dat de man handelde in een psychose en volledig ontoerekeningsvatbaar was. Aan de man is tbs met voorwaarden opgelegd.
4 uur geleden