Minder verdachten aan OM overgedragen voor geweld jaarwisseling
DEN HAAG (ANP) - De politie heeft dit jaar 156 mensen die rondom de jaarwisseling zijn aangehouden, overgedragen aan het Openbaar Ministerie (OM). Een jaar eerder werden 161 zaken door de politie aangeleverd bij het OM. Dat blijkt uit een Kamerbrief van minister Dilan Yeşilgöz (Justitie en Veiligheid) en staatssecretaris Vivianne Heijnen (Infrastructuur en Waterstaat). "Geweld tegen personen blijft alsnog het meest voorkomende misdrijffeit", schrijven de demissionaire bewindslieden.
In totaal werden vijftig verdachten van geweld tegen personen in het algemeen aan het OM overgedragen. Dat is ten opzichte van vorig jaar een daling van 27 procent. Een lichtere daling (min 7 procent) is te zien bij verdachten van geweld tegen mensen in publieke functies. Het ging deze jaarwisseling om 54 verdachten.
Opvallend noemen de bewindslieden de "aanzienlijke toename van geweld tegen fysieke objecten". Dat steeg van 23 vorig jaar naar 36 tijdens deze jaarwisseling. Bij de overige zestien zaken die aan het OM zijn overgedragen, ging het onder meer om het bezit van illegaal vuurwerk. "In het algemeen is er een dalende trend te zien", concluderen de bewindslieden.
In de meeste zaken is het OM nu bezig met onderzoek om de aangehouden personen te kunnen vervolgen.
Meer uit Binnenland
IJMUIDEN (ANP) - Greenpeace en stichting Frisse Wind doen vrijdag bij het Openbaar Ministerie aangifte tegen Tata Steel, laten de organisaties weten. Volgens een recent verslag van de omgevingsdienst is vorig jaar een hogere uitstoot van bepaalde stoffen gemeten door het staalbedrijf in IJmuiden.
21 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Als het huidige beleid wordt voortgezet, stijgt het aantal verkeersslachtoffers de komende decennia sterk. Het verwachte aantal verkeersdoden ligt in 2040 dan tussen de 720 en 760, tegenover 675 in 2024. Dat staat in een rapport van het Instituut voor Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV).
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De NPO respecteert het besluit van AVROTROS om in 2026 niet deel te nemen aan het Eurovisie Songfestival in Wenen. Dat laat een woordvoerder donderdagavond weten. "We onderzoeken op dit moment de mogelijkheden om het Eurovisie Songfestival alsnog bij de Nederlandse kijkers te brengen en hopen daar snel op terug te komen", meldt de NPO.
14 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - De vijf verdachten die donderdag voor de rechtbank verschenen in een groot proces dat draait om een groep vermeende soevereinen, blijven in de cel tot de volgende zitting. Dat heeft de rechtbank in Leeuwarden beslist. Justitie verdenkt de mannen ervan onderdeel te zijn van een groep die een anti-institutioneel gedachtegoed aanhangt en vanuit die overtuiging aanslagen wilde plegen. De verdachten ontkennen dit.
14 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Nederland gaat volgend jaar voor het eerst in 24 jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. AVROTROS houdt vast aan het voornemen niet deel te nemen als Israël erbij is. De omroep heeft die beslissing genomen in nauwe afstemming met de NPO, heeft de omroep bekendgemaakt. Volgens de omroep is "deelname onder de huidige omstandigheden niet te verenigen met de publieke waarden die voor ons essentieel zijn".
14 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De rechtbank in Groningen heeft tbs met dwangverpleging opgelegd aan Curtly E. (46) uit Groningen voor het doodsteken van zijn 12-jarige zoon Gianny-Davey op 29 december vorig jaar. E. handelde in een psychose en was volledig ontoerekeningsvatbaar, oordeelt de rechtbank.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Maak Europese regels voor kleine voertuigen zoals e-steps. Die oproep doet demissionair minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) donderdag in een overleg met EU-ministers. Zijn verklaring wordt gesteund door vijftien andere landen waaronder Duitsland, Polen en België.
18 uur geleden