Minder verdachte transacties, maar verdubbeling van waarde
DEN HAAG (ANP) - Het aantal verdachte transacties is vorig jaar gedaald. Tegelijkertijd steeg de waarde van alle verdachte transacties naar een totaal van 19 miljard euro, meer dan een verdubbeling ten opzichte van 2018. Dat meldt de Nederlandse Financial Intelligence Unit (FIU) in haar jaarrapport voor het ministerie van Justitie en Veiligheid.
Instellingen die verplicht zijn ongebruikelijke transacties te melden, zoals banken, doen dat bij de FIU. Daar wordt vervolgens beoordeeld of opmerkelijke geldbewegingen ook als verdacht moeten worden aangemerkt. Gaat het inderdaad om verdachte transacties, dan worden ze doorgegeven aan de politie of inlichtingen- en veiligheidsdiensten.
Een duidelijke oorzaak van de stijging van de waarde van verdachte transacties wijst de FIU in haar jaarrapport niet aan. Wel ging de overheidsinstelling nauwer samenwerken met de Nederlandse grootbanken, zodat er gemakkelijker kennis kon worden gedeeld. In een ander samenwerkingsverband, Piggyback genaamd, richtte de FIU zich op drugshandel via fruitbedrijven.
Witwastransacties
In totaal werden vorig jaar 39.544 transacties als verdacht aangemerkt, tegenover 57.950 in 2018. In de bankensector steeg het aantal met 20 procent. Daarbij wijst de FIU erop dat banken in 2019 veel intensiever zijn gaan letten op mogelijke foute geldstromen, zoals witwastransacties. Een jaar eerder kreeg ING nog een boete van 775 miljoen euro wegens tekortkomingen in zijn antiwitwasbeleid. In de handel nam het aantal verdachte transacties met 50 procent toe.
Van alle verdachte transacties was er bij iets meer dan 2500 sprake van een mogelijk verband met het financieren van terrorisme. Dat is een daling ten opzichte van de drie jaren daarvoor. Dat heeft er mogelijk mee te maken dat er minder uitreizigers naar Islamitische Staat waren, stelt de FIU.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het nieuwste model van ontwikkelaar OpenAI zal niet begin oktober worden gelanceerd, zoals gepland was. The Wall Street Journal meldde in de nacht van maandag op dinsdag dat er veiligheidszorgen zijn over het model GPT-6.1 Astra. Het wordt daarom nog niet beschikbaar gesteld aan gebruikers.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street is maandag lager gesloten, onder druk van een sterk opgelopen rente op Amerikaanse staatsobligaties. De beurshandel kreeg geen steun van de olieprijzen, die in de laatste handelsuren flink terugzakten vanaf hun hoogste niveau eerder op de dag. Dat gebeurde na mediaberichten dat president Donald Trump openstaat voor het versoepelen van sancties tegen Iran in verband met het nucleaire programma.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump verwacht dat er een handelsakkoord met Canada komt, omdat Canada een akkoord wil. Dat zei hij maandag tegen verslaggevers in het Oval Office.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump kondigde maandag plannen aan voor de bouw van een staalfabriek van 15 miljard dollar, die de grootste in zijn soort moet worden in de geschiedenis van de Verenigde Staten. De fabriek wordt gebouwd door het Amerikaanse staal- en mijnbouwbedrijf Mesabi Metallics in de staat Iowa, zo werd eerder op de dag bekend.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe rapport van het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) laat volgens de Logistieke Alliantie zien dat "niets doen geen optie meer is". Het EIB becijferde dat achterstanden bij het vernieuwen van bruggen en sluizen zorgen voor 20 miljard euro aan economische schade. Het rapport "bevestigt dat achterblijvende investeringen in infrastructuur niet langer een I&W probleem zijn, maar een vraagstuk van nationaal belang", aldus de alliantie waarin verschillende organisaties uit de logistieke sector verenigd zijn.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Achterstanden bij het vernieuwen van bruggen en sluizen zorgen zonder extra beleid voor 20 miljard euro aan economische schade in de periode tot 2035. Dat concludeert het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) in een nieuwe studie. Het gaat om de kosten van bestaande en nog te verwachten afsluitingen en andere beperkingen voor het verkeer over de weg en over het water.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De belangrijkste beursgraadmeters op het Damrak zijn maandag hoger gesloten, ondanks een stijging van de olieprijzen en een lagere start van de beurshandel in New York. Olie- en gasconcern Shell en oliedienstverlener SBM Offshore stonden bij de winnaars bij de hoofdfondsen in Amsterdam door de opgelopen olieprijzen. Zo werd Shell 1,6 procent meer waard en klom SBM Offshore 2,9 procent, goed voor de eerste plek in de AEX.
11 uur geleden