Minder verdachte transacties, maar verdubbeling van waarde
DEN HAAG (ANP) - Het aantal verdachte transacties is vorig jaar gedaald. Tegelijkertijd steeg de waarde van alle verdachte transacties naar een totaal van 19 miljard euro, meer dan een verdubbeling ten opzichte van 2018. Dat meldt de Nederlandse Financial Intelligence Unit (FIU) in haar jaarrapport voor het ministerie van Justitie en Veiligheid.
Instellingen die verplicht zijn ongebruikelijke transacties te melden, zoals banken, doen dat bij de FIU. Daar wordt vervolgens beoordeeld of opmerkelijke geldbewegingen ook als verdacht moeten worden aangemerkt. Gaat het inderdaad om verdachte transacties, dan worden ze doorgegeven aan de politie of inlichtingen- en veiligheidsdiensten.
Een duidelijke oorzaak van de stijging van de waarde van verdachte transacties wijst de FIU in haar jaarrapport niet aan. Wel ging de overheidsinstelling nauwer samenwerken met de Nederlandse grootbanken, zodat er gemakkelijker kennis kon worden gedeeld. In een ander samenwerkingsverband, Piggyback genaamd, richtte de FIU zich op drugshandel via fruitbedrijven.
Witwastransacties
In totaal werden vorig jaar 39.544 transacties als verdacht aangemerkt, tegenover 57.950 in 2018. In de bankensector steeg het aantal met 20 procent. Daarbij wijst de FIU erop dat banken in 2019 veel intensiever zijn gaan letten op mogelijke foute geldstromen, zoals witwastransacties. Een jaar eerder kreeg ING nog een boete van 775 miljoen euro wegens tekortkomingen in zijn antiwitwasbeleid. In de handel nam het aantal verdachte transacties met 50 procent toe.
Van alle verdachte transacties was er bij iets meer dan 2500 sprake van een mogelijk verband met het financieren van terrorisme. Dat is een daling ten opzichte van de drie jaren daarvoor. Dat heeft er mogelijk mee te maken dat er minder uitreizigers naar Islamitische Staat waren, stelt de FIU.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Europese vliegtuigbouwer Airbus heeft een megabestelling ontvangen van China Eastern Airlines. De Chinese luchtvaartmaatschappij koopt 101 toestellen van het type Airbus A320neo, zo werd woensdag bekendgemaakt.
1 uur geledenLAGOS (ANP/BLOOMBERG) - Nigeria beslist voortaan binnen enkele uren over aanvragen voor het heropenen van niet-actieve oliebronnen. De Nigeriaanse commissie die over de oliewinning gaat, had hiervoor meestal weken nodig. Dat melden ingewijden aan persbureau Bloomberg.
1 uur geledenHAMBURG (ANP/DPA) - Energiedeskundigen verwachten dat de oorlog in het Midden-Oosten de concurrentie tussen Azië en Europa om kortetermijnleveringen van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) verder aanwakkert. Ongeveer 20 procent van de wereldwijde leveringen van lng, veelal bestemd voor Azië, passeert normaal gesproken door de Straat van Hormuz. Deze belangrijke zeestraat is door Iran geblokkeerd.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) staat klaar om de rente in het eurogebied mogelijk in april al te verhogen als de inflatieschok door de oorlog in het Midden-Oosten uit de hand loopt. "We zijn bereid om, indien nodig, ons beleid tijdens elke vergadering aan te passen", zei ECB-president Christine Lagarde woensdag op een conferentie in Frankfurt.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging woensdag verder omhoog. De stemming werd gesteund door hernieuwde hoop op vredesonderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Iran. Volgens de Amerikaanse president Donald Trump voeren de VS en Iran onderhandelingen en wil Teheran graag een vredesakkoord sluiten. Trump herhaalde ook zijn bewering dat de VS de oorlog in Iran al gewonnen hebben. Iran ontkent de gesprekken en volgens Iraanse staatsmedia onderhandelen de Amerikanen "met zichzelf".
3 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, gaat mogelijk deze week een aanvraag indienen voor een beursgang in New York. Dat meldt de technieuwssite The Information. Met die beursgang zou dan 75 miljard dollar opgehaald moeten worden. Daarmee zou het de grootste beursgang ooit worden.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoewel de Nederlandse gasvoorraden zijn geslonken tot het laagste niveau in tien jaar, is er voorlopig nog voldoende gasaanvoer beschikbaar. "Vooralsnog zijn er voldoende gasstromen van elders en is er voldoende voor Nederland", zegt een woordvoerster van Gasunie.
4 uur geleden