Minder verdachte transacties, maar verdubbeling van waarde
DEN HAAG (ANP) - Het aantal verdachte transacties is vorig jaar gedaald. Tegelijkertijd steeg de waarde van alle verdachte transacties naar een totaal van 19 miljard euro, meer dan een verdubbeling ten opzichte van 2018. Dat meldt de Nederlandse Financial Intelligence Unit (FIU) in haar jaarrapport voor het ministerie van Justitie en Veiligheid.
Instellingen die verplicht zijn ongebruikelijke transacties te melden, zoals banken, doen dat bij de FIU. Daar wordt vervolgens beoordeeld of opmerkelijke geldbewegingen ook als verdacht moeten worden aangemerkt. Gaat het inderdaad om verdachte transacties, dan worden ze doorgegeven aan de politie of inlichtingen- en veiligheidsdiensten.
Een duidelijke oorzaak van de stijging van de waarde van verdachte transacties wijst de FIU in haar jaarrapport niet aan. Wel ging de overheidsinstelling nauwer samenwerken met de Nederlandse grootbanken, zodat er gemakkelijker kennis kon worden gedeeld. In een ander samenwerkingsverband, Piggyback genaamd, richtte de FIU zich op drugshandel via fruitbedrijven.
Witwastransacties
In totaal werden vorig jaar 39.544 transacties als verdacht aangemerkt, tegenover 57.950 in 2018. In de bankensector steeg het aantal met 20 procent. Daarbij wijst de FIU erop dat banken in 2019 veel intensiever zijn gaan letten op mogelijke foute geldstromen, zoals witwastransacties. Een jaar eerder kreeg ING nog een boete van 775 miljoen euro wegens tekortkomingen in zijn antiwitwasbeleid. In de handel nam het aantal verdachte transacties met 50 procent toe.
Van alle verdachte transacties was er bij iets meer dan 2500 sprake van een mogelijk verband met het financieren van terrorisme. Dat is een daling ten opzichte van de drie jaren daarvoor. Dat heeft er mogelijk mee te maken dat er minder uitreizigers naar Islamitische Staat waren, stelt de FIU.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Economen van Rabobank hebben de groeiverwachtingen voor veel Nederlandse sectoren verlaagd door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten en de blokkade van de Straat van Hormuz. Sectoren als vervoer en industrie worden volgens de economen bovengemiddeld geraakt door de hogere energieprijzen en groeien nu nog maar mondjesmaat.
37 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - NSI stopt definitief met de ontwikkeling van het kantoorpand Well House aan de Amsterdamse Zuidas. Het plan voor een houten kantoorgebouw werd begin 2023 al voorlopig stopgezet vanwege onder meer oplopende bouwkosten. Ook een alternatieve of afgeslankte versie is geen optie, meldt de vastgoedinvesteerder vrijdag.
53 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Vrouwen krijgen nog altijd minder financiering voor hun onderneming dan mannelijke ondernemers. Dat meldt Code-V, de Nederlandse Code Stimuleren Vrouwelijk Ondernemerschap, in het tweede jaarlijkse nationale onderzoek naar de verdeling van ondernemersfinanciering tussen vrouwen en mannen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal faillissementen is in mei op jaarbasis afgenomen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In totaal gingen vorige maand 287 bedrijven failliet. Dat zijn 66 faillissementen minder dan in dezelfde maand een jaar eerder, een daling van 19 procent. Ten opzichte van april daalde het aantal faillissementen met 1 procent.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer mensen ontvingen in de eerste drie maanden van dit jaar een bijstandsuitkering dan een kwartaal eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De gevolgen van de mogelijk recordbrekende beursgang van SpaceX voor de Nederlandse beurs zijn beperkt, zeggen analisten tegen het ANP in aanloop naar het beursdebuut. Op de lange termijn kan de invloed van de beursgang van het ruimtevaart-, satelliet- en AI-bedrijf van Elon Musk mogelijk een stuk groter zijn.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met flinke plussen de handelsdag uitgegaan. Bij beleggers werd de hoop aangewakkerd op een spoedig einde aan de Iranoorlog, nadat de Amerikaanse president Donald Trump geplande aanvallen op Iran afblies en zinspeelde op een akkoord.
10 uur geleden