Minder straf voor verdachte drugsimport na procesafspraken
ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft vrijdag een verdachte van onder meer grootschalige drugsimport strafkorting gegeven na het maken van zogeheten procesafspraken. In plaats van vijf jaar veroordeelde de rechtbank de man tot vier jaar cel, waarvan een jaar voorwaardelijk, conform de eis van het Openbaar Ministerie. De veroordeling is naast de smokkel van bijna 1000 kilo cocaïne ook voor het verboden bezit van een vuurwapen en het witwassen van 65.000 euro.
Het OM, de verdachte en zijn advocaat hebben op aangeven van de rechtbank de afspraken gemaakt. Doel van de afspraken is de afdoening van de strafzaak te versnellen. Complexe rechtszaken over georganiseerde drugscriminaliteit nemen in aantal toe en zetten de strafrechtspleging onder druk. Dat vindt de rechtbank Rotterdam, waar door de aanwezigheid van de zeehaven veel van dit soort zaken spelen, "niet wenselijk". Door de betrekkelijk recente ontmanteling van cryptocommunicatie-providers als Ennetcom en SKY ECC zijn er veel nieuwe zaken aan het licht gekomen.
De afspraken hielden onder meer in dat de verdachte en zijn advocaat onderzoekswensen zouden intrekken en geen nadere wensen zouden indienen. De verdachte heeft afstand gedaan van in beslag genomen spullen, inclusief de ruim 60.000 euro die bij hem is gevonden. Ook ziet de verdachte af van hoger beroep als de rechtbank de strafeis van de officier van justitie zou volgen, zoals is gebeurd.
Procesafspraken
Het maken van procesafspraken is niet in de wet vastgelegd, maar biedt er volgens de rechtbank wel "ruimte en waarborgen" voor. De manier waarop ze zijn gemaakt én de inhoud ervan zijn "eerlijk", aldus de rechtbank. De verdachte is "weloverwogen en vrijwillig tot de procesafspraken is gekomen en zich bewust geweest van de inhoud, de procedure en de (mogelijke) gevolgen daarvan", stelt de rechtbank in het vonnis. De toegepaste strafkorting is "in het algemeen belang te rechtvaardigen en daarmee goed uit te leggen aan de samenleving".
Het OM zei al in 2019 dat het in grote strafzaken vaker en meer afspraken met verdachten wil gaan maken om strafprocessen sneller te laten verlopen.
Meer uit Binnenland
HURGHADA (ANP) - Met een toestel van Defensie zijn afgelopen nacht opnieuw gestrande reizigers opgehaald in Oman en naar het Egyptische Hurghada gebracht. In totaal zijn het 75 Nederlanders en drie mensen met andere nationaliteiten, laat het ministerie van Buitenlandse Zaken weten.
3 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland moet meer vaart maken met de energietransitie en de gasinfrastructuur in Groningen voorlopig in stand houden als "airbag" voor noodgevallen. Dat is nodig om minder afhankelijk te worden van andere landen, stellen 22 experts die gespecialiseerd zijn in veiligheid en energie in een donderdag verschenen rapport. "We bevinden ons in een zeer kritische fase ten aanzien van de importafhankelijkheid van energie", schrijven ze.
21 minuten geledenASSEN (ANP) - Het Drents Museum moet een tentoonstelling met kunst uit New Delhi uitstellen omdat het Indiase ministerie van Cultuur heeft besloten de kunstwerken niet op transport te laten gaan. Dat meldt het museum woensdag. Het Indiase ministerie nam dat besluit volgens het museum "vanwege de huidige geopolitieke spanningen".
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse huurmarkt zitten mensen met een middeninkomen in de knel. De huren in de vrije sector zijn tussen 2023 en 2025 alleen maar gestegen en het aanbod van huurwoningen neemt af doordat private verhuurders hun panden in de verkoop hebben gedaan. De groei in het aanbod aan private huur is daardoor tot stilstand gekomen. Dat meldt de gemeente op basis van het tweejaarlijkse onderzoek Wonen in Amsterdam.
14 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft de 66-jarige Abderrahim El M. uit Rotterdam veroordeeld tot 20 maanden gevangenisstraf voor het meenemen van staatsgeheime informatie naar huis. De verdachte werkte bij de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV). De rechtbank sprak hem vrij van het lekken van de informatie aan de Marokkaanse geheime dienst.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Jetten heeft woensdag gesproken met mensen uit de Iraanse gemeenschap. Hij wilde van hen horen "hoe zij naar de situatie in het land kijken en welke impact dit op henzelf en hun omgeving heeft", laat hij op sociale media weten. Israël en de Verenigde Staten bombarderen Iran sinds eind vorige maand.
18 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De geplande inhoudelijke behandeling van de zaak tegen Raily B., verdacht van het leiden van een criminele organisatie die een moordaanslag op Peter R. de Vries zou hebben voorbereid, is uitgesteld. Dat bepaalde de rechter woensdag tijdens de vierde inleidende zitting.
18 uur geleden