Minder straf voor verdachte drugsimport na procesafspraken
ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft vrijdag een verdachte van onder meer grootschalige drugsimport strafkorting gegeven na het maken van zogeheten procesafspraken. In plaats van vijf jaar veroordeelde de rechtbank de man tot vier jaar cel, waarvan een jaar voorwaardelijk, conform de eis van het Openbaar Ministerie. De veroordeling is naast de smokkel van bijna 1000 kilo cocaïne ook voor het verboden bezit van een vuurwapen en het witwassen van 65.000 euro.
Het OM, de verdachte en zijn advocaat hebben op aangeven van de rechtbank de afspraken gemaakt. Doel van de afspraken is de afdoening van de strafzaak te versnellen. Complexe rechtszaken over georganiseerde drugscriminaliteit nemen in aantal toe en zetten de strafrechtspleging onder druk. Dat vindt de rechtbank Rotterdam, waar door de aanwezigheid van de zeehaven veel van dit soort zaken spelen, "niet wenselijk". Door de betrekkelijk recente ontmanteling van cryptocommunicatie-providers als Ennetcom en SKY ECC zijn er veel nieuwe zaken aan het licht gekomen.
De afspraken hielden onder meer in dat de verdachte en zijn advocaat onderzoekswensen zouden intrekken en geen nadere wensen zouden indienen. De verdachte heeft afstand gedaan van in beslag genomen spullen, inclusief de ruim 60.000 euro die bij hem is gevonden. Ook ziet de verdachte af van hoger beroep als de rechtbank de strafeis van de officier van justitie zou volgen, zoals is gebeurd.
Procesafspraken
Het maken van procesafspraken is niet in de wet vastgelegd, maar biedt er volgens de rechtbank wel "ruimte en waarborgen" voor. De manier waarop ze zijn gemaakt én de inhoud ervan zijn "eerlijk", aldus de rechtbank. De verdachte is "weloverwogen en vrijwillig tot de procesafspraken is gekomen en zich bewust geweest van de inhoud, de procedure en de (mogelijke) gevolgen daarvan", stelt de rechtbank in het vonnis. De toegepaste strafkorting is "in het algemeen belang te rechtvaardigen en daarmee goed uit te leggen aan de samenleving".
Het OM zei al in 2019 dat het in grote strafzaken vaker en meer afspraken met verdachten wil gaan maken om strafprocessen sneller te laten verlopen.
Meer uit Binnenland
KLUNDERT (ANP) - De zeehavenpolitie van Zeeland-West-Brabant heeft in de Brabantse plaats Klundert acht verdachten aangehouden in verband met een eerdere vondst van honderden kilo's cocaïne in een busje in Papendrecht. Dat heeft de politie in de nacht van donderdag op vrijdag bekendgemaakt.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het gesprek dat EU-leiders hadden met de Hongaarse premier Viktor Orbán was "niet gezellig", stelde premier Rob Jetten na afloop van de EU-top. "En dat was ook precies het doel", zei hij. "Het is eigenlijk schandalig dat hij elke keer weer dwarsligt voor iets wat alle Europeanen raakt."
5 uur geledenSCHOONHOVEN (ANP) - De man van Iraanse komaf die donderdagochtend is neergeschoten in Schoonhoven is een medewerker van de politie. Korpschef Janny Knol en directeur Paul van Musscher van het Politiedienstencentrum laten dat weten. De man raakte ernstig gewond. Waarom hij werd neergeschoten is niet duidelijk.
7 uur geledenDORDRECHT (ANP) - In sommige sloten in Dordrecht, Sliedrecht, Papendrecht en de gemeente Molenlanden is de PFAS-vervuiling de afgelopen jaren verergerd. Daarom hebben gemeenten en waterschappen besloten dat in een groter deel geen slootwater meer gebruikt mag worden voor het beregenen van voedselgewassen.
9 uur geledenSCHOONHOVEN (ANP) - Minister van Justitie en Veiligheid David van Weel zegt op X geïnformeerd te zijn door de politie over het neerschieten van een 36-jarige Iraniër in Schoonhoven donderdag. Volgens hem zijn verschillende autoriteiten alert en nemen die maatregelen.
11 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft een vijfde verdachte aangehouden voor de explosie vorige week bij de synagoge aan het A.B.N. Davidsplein in Rotterdam. Het gaat om een 19-jarige man uit Tilburg, die donderdag in zijn woonplaats is gearresteerd. Zijn rol wordt onderzocht, meldt de politie.
12 uur geledenDOESBURG (ANP) - In de Gelderse gemeente Doesburg is de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen donderdag toch nog iets veranderd. De SP krijgt er een tweede zetel. Dat gaat ten koste van GroenLinks-PvdA. Die partij komt niet met drie mensen in de raad, maar met twee.
12 uur geleden