Minder stemmen maar meer Kamerzetels voor vrouwelijke kandidaten
DEN HAAG (ANP) - Bij de afgelopen Tweede Kamerverkiezingen hebben iets minder kiezers op een vrouw gestemd. In totaal ging 38 procent van de stemmen naar een vrouw, tegenover 41 procent in 2021. Volgens stichting Stem op een Vrouw - die voor alle kieskringen de proces-verbalen met uitslagen verzamelde - komt dit mogelijk doordat verkiezingswinnaar PVV slechts acht vrouwen op de lijst had staan.
Volgens de stichting stijgt het aantal vrouwen in de Kamer naar verwachting wel, van 56 naar 61. Per partij loopt het aandeel stemmen dat naar een vrouw ging sterk uiteen. Kiezers van de SP, VVD, Partij voor de Dieren, BBB en ChristenUnie stemden relatief het vaakst op een vrouw. Dit zijn allemaal partijen met een vrouwelijke lijsttrekker.
Zo kozen ruim negen op de tien SP-kiezers in het stemhokje voor een vrouw. Lijsttrekker Lilian Marijnissen kreeg daarvan ruim 83 procent van de stemmen. Ook Dilan Yeşilgöz (VVD), Caroline van der Plas (BBB) en Mirjam Bikker (CU) kregen het leeuwendeel van de stemmen. Partij voor de Dieren is daarop de voornaamste uitzondering. In totaal stemde 94 procent van de PvdD-kiezers op een vrouw. 68 procent koos voor lijsttrekker Esther Ouwehand, 26 procent voor een andere vrouw op de lijst. Bij geen enkele andere partij met een vrouwelijke lijsttrekker was dat aandeel zo laag als bij Partij voor de Dieren. De partij kampte in aanloop naar de verkiezingen met interne strubbelingen.
Non-binair
Onderaan de lijst staan SGP (geen enkel vrouwelijk kandidaat-Kamerlid), Forum voor Democratie (zo'n 2 procent van de stemmen ging naar een vrouw) en PVV (ongeveer 6 procent).
Volgens de telling van Stem op een Vrouw is één vrouw dankzij voorkeurstemmen verkozen. Daniëlle Hirsch (GroenLinks-PvdA) stond op een "onverkiesbare" plek maar komt dankzij voorkeurstemmen toch in de Kamer. Ook komt voor het eerst een non-binair persoon de Tweede Kamer in; Ines Kostić (PvdD).
Meer uit Politiek
GIETEN (ANP) - De provincie Drenthe en de gemeenten Aa en Hunze, Assen en Midden-Drenthe roepen op tot een "urgente en voortvarende aanpak" van schade door aardbevingen. Dat staat in een brief aan Jo-Annes de Bat, staatssecretaris van Klimaat en Groene Groei, waarover RTV Drenthe bericht.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft Forum voor Democratie-leider Lidewij de Vos opgeroepen zich in te zetten tegen antisemitisme binnen haar partij. "Ik doe een beroep op de partijleider, net zoals bij andere partijleiders, om aan het werk te gaan als er overduidelijk signalen zijn dat leden van je partij dingen doen of in het verleden deden die niet door de beugel kunnen."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Ook het kabinet-Jetten wil een bekritiseerde wet tegen terrorisme permanent maken. Er geldt nu een tijdelijke wet waarmee mensen bijvoorbeeld een meldplicht of contactverbod opgelegd kunnen krijgen, ook zonder dat zij strafrechtelijk zijn veroordeeld voor terrorisme. Als er niets gebeurt, vervalt die wet per 1 maart volgend jaar.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenten waar de opkomst het laagst was bij de gemeenteraadsverkiezingen, willen dit in de toekomst verbeteren. "Ondanks een kleine stijging ten opzichte van de vorige gemeenteraadsverkiezingen, is het jammer dat niet meer stemgerechtigden naar de stembus kwamen", zegt burgemeester Mark Buijs van Roosendaal. "Dat betekent: werk aan de winkel."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De zogenoemde 'pechgeneratie' van studenten die geen basisbeurs meer kregen en moesten lenen, krijgt vanaf volgend jaar 2000 euro als "tegemoetkoming". Dat zei onderwijsminister Rianne Letschert (D66) na afloop van de ministerraad.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) trekt een wetsvoorstel in dat de voorrang voor statushouders voor een sociale huurwoning zou schrappen. De bewindsvrouw werkt aan een alternatieve wet, die pas in werking treedt als er genoeg mogelijkheden zijn om statushouders aan een huis te helpen, schrijft ze in een Kamerbrief.
1 dag geledenROTTERDAM (ANP) - Tweede Kamerfractievoorzitters Lidewij de Vos van Forum voor Democratie en Stephan van Baarle van DENK zijn verkozen in de gemeenteraad van Rotterdam. Ze stonden als lijstduwer op de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen, maar kregen genoeg voorkeursstemmen voor een zetel. Ook oud-staatssecretaris Ingrid Coenradie (Leefbaar Rotterdam) kan op die manier in de Rotterdamse raad komen.
1 dag geleden