Minder rode cijfers in ouderenzorg, maar verzuim blijft stijgen
DEN BOSCH (ANP) - Het gaat financieel wat beter met de ouderenzorg, maar het ziekteverzuim bereikte vorig jaar een recordhoogte van 9,4 procent. De hoge uitval van medewerkers kost de sector ongeveer 1,6 miljard euro aan productiviteit, heeft Intrakoop berekend. De inkoopcoöperatie van de zorgsector wijst erop dat het verzuim nergens anders in de zorg zo hoog is. In combinatie met een structureel personeelstekort vormt dit "een grote uitdaging" voor de sector, schrijven de onderzoekers in een jaarlijks rapport.
In de sector verpleging, verzorging en thuiszorg (VVT) waren eind vorig jaar ruim 10.000 moeilijk vervulbare vacatures. Dat zijn functies die toen al maanden openstonden. Als die niet worden ingevuld, neemt de werkdruk op het personeel toe.
Het verzuim in de sector stijgt al jaren. Tussen 2016 en 2019 nam het aantal zieke medewerkers geleidelijk toe, van 6 procent naar 7 procent. Toen de coronapandemie in 2020 Nederland bereikte, steeg het verzuim sneller. De vorige piek was in 2022 en bedroeg 9,2 procent. Een jaar later was het verzuimcijfer een fractie gedaald, naar 9,1 procent, maar die trend zet niet door.
Financiële positie
Financieel ging het iets beter met organisaties in de ouderenzorg. Minder instellingen maakten verlies: Intrakoop telde 82 instellingen met rode cijfers, tegenover 131 een jaar eerder. In totaal boekte de sector een positief resultaat van ruim 1 miljard euro. Dat komt neer op een rendement van 3,5 procent.
De onderzoekers zien het als een "adempauze", maar waarschuwen voor mogelijk flinke bezuinigingen en stijgende kosten. Te veel optimisme is daarom niet op zijn plaats, vindt Intrakoop.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Een 17-jarige jongen is veroordeeld voor het medeplegen van een poging een filiaal van de Pizzabakkers in Amsterdam te laten ontploffen. Dat was aan de Plantage Kerklaan in Amsterdam, in september vorig jaar. Hij krijgt daarvoor 200 dagen jeugddetentie, waarvan 184 voorwaardelijk, met aftrek van voorarrest. Daarnaast moet hij ook een taakstraf doen van 80 uur.
8 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De mensen achter de coronakritische groep Vrijheid voor Vrouwen voelden zich tijdens de coronacrisis een "soort volksvertegenwoordigers". Dat zei een van de oprichters, Romy Quint, tegen de parlementaire enquêtecommissie corona. Volgens haar voelden mensen zich niet vertegenwoordigd door de daadwerkelijke volksvertegenwoordigers, waardoor zij met hun zorgen aanklopten bij de organisatie.
28 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - In het Depot van Museum Boijmans van Beuningen in Rotterdam is donderdag en vrijdag een nieuw exemplaar van de beroemde Pindakaasvloer van kunstenaar Wim T. Schippers gelegd. Twee museummedewerkers of 'pindakaasstucadoors' die de vloer ook in 2011 al legden, zijn in totaal zo'n negen uur bezig geweest met het vullen van de lijst die om het kunstwerk heen ligt. Voor de vloer van 25 vierkante meter is 390 kilo pindakaas gebruikt.
56 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond FNV verwelkomt het verbod op uitzendkrachten in de vleessector per juni 2028 door minister van Sociale Zaken Hans Vijlbrief. De bond spreekt van een "belangrijke doorbraak in een sector die te lang wegkeek van structurele misstanden". Volgens FNV had dit besluit echter al veel eerder genomen moeten worden en krijgt de vleessector nog te veel tijd om zich aan te passen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Eleanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) heeft nog geen concreet nieuw plan om snel meer mensen in de knel aan een woning te helpen. In samenwerking met provincies, gemeenten en woningcorporaties zijn wel "bouwstenen opgesteld", die evenwel pas na de zomer tot concrete afspraken moeten leiden. Wat die bouwstenen precies behelzen, is niet duidelijk.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het cloudgebruik door de overheid moet meer gericht worden op het voorkomen van risico's en het zelf beheren van belangrijke data. Rijksorganisaties moeten minder afhankelijk worden van Amerikaanse techbedrijven en altijd een achtervang hebben voor als er iets misgaat, schrijft staatssecretaris Willemijn Aerdts van Digitale Economie en Soevereiniteit in een brief aan de Tweede Kamer.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vlees wordt mogelijk "ietsje" duurder per juni 2028, wanneer het verbod op uitzendwerk in de vleessector ingaat, denkt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken). Maar dit is het volgens hem wel waard, "want het is verschrikkelijk wat daar met de werknemers gebeurt".
2 uur geleden