Minder piloten in cockpit: vliegers maandag in actie om veiligheid
BADHOEVEDORP (ANP) - Verkeersvliegers willen maandag op Schiphol aandacht vragen voor een volgens hen "zorgelijke ontwikkeling in de luchtvaart": het plan om nog maar één piloot in de cockpit te laten. Het betreft een plan van bijvoorbeeld vliegtuigfabrikant Airbus, waarbij technologie wordt ingezet om de nu nog aanwezige tweede piloot te vervangen. Maar volgens pilotenvakbond VNV is niet bewezen dat dit de veiligheid bevordert.
Sterker nog, twee samenwerkende vliegers in de cockpit zijn volgens VNV essentieel. "Internationale studies en de praktijk tonen aan dat de mens de essentiële factor is voor een hoge veiligheidsstandaard in de luchtvaart. Een systeem ontbreekt het bijvoorbeeld aan creativiteit, veerkracht, leiderschap, teamwerk en overlevingsinstinct", bepleit de pilotenbond. "Wij staan achter nieuwe technologie die ten goede komt aan die veiligheid. Twee piloten die samenwerken met die technologie, brengen de veiligheid naar een hoger niveau."
Naast vliegtuigfabrikanten lijkt ook de Europese luchtvaartautoriteit EASA volgens VNV niet helemaal onwelwillend tegenover de plannen te staan. Zo heeft de toezichthouder vorig jaar al aangegeven te overwegen in 2027 op beperkte schaal vluchten toe te staan waar delen door één piloot worden gevlogen. De EASA achtte het toen echter "absoluut niet realistisch" dat tegen 2030 alle vliegtuigen bemand zijn door een enkele piloot. Dat had onder meer te maken met automatisering die nog niet ver genoeg gevorderd was.
VNV vraagt de luchtvaartpartijen "om niet te gokken met de veiligheid en het vervangen van een piloot door onbewezen technologie te stoppen". De bond doet die oproep samen met andere internationale pilotenbonden. Verder wil VNV een onafhankelijk en wetenschappelijk onderzoek naar de plannen. Dat moet zich richten op de "medische en psychologische implicaties", maar ook op de kosten en baten van het weghalen van een vlieger uit de cockpit.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is maandag met verlies begonnen aan de nieuwe handelsweek nadat vrijdag nog een flinke min werd neergezet door de hoofdgraadmeter. De aandacht van beleggers blijft uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten.
9 minuten geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De Japanse overheid heeft burgers opgeroepen geen toiletpapier te hamsteren. Berichten op sociale media suggereren namelijk dat mensen in het Aziatische land beginnen met het inslaan van dagelijkse benodigdheden uit angst voor gevolgen van de oorlog in het Midden-Oosten.
58 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van consumenten in Nederland is flink verslechterd sinds de eerste aanvallen van de Verenigde Staten en Israël op Iran eind februari. De vertrouwensgraadmeter van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) laat in maart de grootste daling zien in bijna vier jaar.
1 uur geledenTOKIO (ANP) - De aandelenbeurzen in Azië gingen maandag hard omlaag door zorgen bij beleggers over de oorlog in het Midden-Oosten. De olieprijzen stegen na het dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump van afgelopen zaterdag dat hij Iraanse energiecentrales zal aanvallen als Iran niet binnen 48 uur de Straat van Hormuz volledig heropent voor de scheepvaart.
1 uur geledenCANBERRA (ANP/RTR/AFP) - Het Internationaal Energieagentschap (IEA) overlegt met regeringen in Azië en Europa over het vrijgeven van extra olie uit strategische voorraden "indien nodig" door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft directeur Fatih Birol maandag gezegd tegen de National Press Club in de Australische hoofdstad Canberra.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bestaande koopwoningen waren in februari gemiddeld 5,4 procent duurder dan een jaar eerder. Dat constateren het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Kadaster op basis van de recentste cijfers. In januari stegen de prijzen ook met 5,4 procent op jaarbasis.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Werknemers van DHL Express gaan maandag opnieuw staken, hebben vakbonden FNV en CNV aangekondigd. Om eisen voor een nieuwe cao kracht bij te zetten wordt het werk neergelegd op meerdere vestigingen in Zuid-Nederland, waaronder Breda, Rotterdam en Eindhoven. De staking duurt de hele dag.
3 uur geleden