Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minder piloten in cockpit: vliegers maandag in actie om veiligheid

Minder piloten in cockpit: vliegers maandag in actie om veiligheid

BADHOEVEDORP (ANP) - Verkeersvliegers willen maandag op Schiphol aandacht vragen voor een volgens hen "zorgelijke ontwikkeling in de luchtvaart": het plan om nog maar één piloot in de cockpit te laten. Het betreft een plan van bijvoorbeeld vliegtuigfabrikant Airbus, waarbij technologie wordt ingezet om de nu nog aanwezige tweede piloot te vervangen. Maar volgens pilotenvakbond VNV is niet bewezen dat dit de veiligheid bevordert.

Sterker nog, twee samenwerkende vliegers in de cockpit zijn volgens VNV essentieel. "Internationale studies en de praktijk tonen aan dat de mens de essentiële factor is voor een hoge veiligheidsstandaard in de luchtvaart. Een systeem ontbreekt het bijvoorbeeld aan creativiteit, veerkracht, leiderschap, teamwerk en overlevingsinstinct", bepleit de pilotenbond. "Wij staan achter nieuwe technologie die ten goede komt aan die veiligheid. Twee piloten die samenwerken met die technologie, brengen de veiligheid naar een hoger niveau."

Naast vliegtuigfabrikanten lijkt ook de Europese luchtvaartautoriteit EASA volgens VNV niet helemaal onwelwillend tegenover de plannen te staan. Zo heeft de toezichthouder vorig jaar al aangegeven te overwegen in 2027 op beperkte schaal vluchten toe te staan waar delen door één piloot worden gevlogen. De EASA achtte het toen echter "absoluut niet realistisch" dat tegen 2030 alle vliegtuigen bemand zijn door een enkele piloot. Dat had onder meer te maken met automatisering die nog niet ver genoeg gevorderd was.

VNV vraagt de luchtvaartpartijen "om niet te gokken met de veiligheid en het vervangen van een piloot door onbewezen technologie te stoppen". De bond doet die oproep samen met andere internationale pilotenbonden. Verder wil VNV een onafhankelijk en wetenschappelijk onderzoek naar de plannen. Dat moet zich richten op de "medische en psychologische implicaties", maar ook op de kosten en baten van het weghalen van een vlieger uit de cockpit.

Meer uit Financieel

CPB: bijna 12.000 huurders van corporatiewoningen hebben koophuis

DEN HAAG (ANP) - Bijna 12.000 mensen die een huis huren van een woningcorporatie zijn ook eigenaar van één of meerdere woningen. Dat blijkt uit onderzoek van het Centraal Planbureau (CPB). Hoewel het maar een klein aantal (0,5 procent) van alle corporatiehuurders betreft, roept het volgens het CPB vragen op over "passend gebruik van schaarse sociale huurwoningen".

16 minuten geleden
Wall Street sluit licht hoger na dagvaardingen tegen Fed

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met kleine winsten gesloten. Beleggers deden het rustig aan na de stappen van het Amerikaanse ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve. Daardoor zijn opnieuw zorgen ontstaan over de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank.

1 uur geleden
Paramount Skydance klaagt Warner Bros. aan om Netflix-deal

NEW YORK (ANP) - Entertainmentconcern Paramount Skydance heeft Warner Bros. Discovery in de Verenigde Staten aangeklaagd vanwege de deal die zijn branchegenoot heeft gesloten met Netflix. Paramount Skydance eist dat Warner Bros. meer informatie over de deal deelt.

3 uur geleden
Econoom: uitspraak tarievenzaak VS geen klap voor handelsstromen

FRANKFURT (ANP) - Als het Amerikaanse Hooggerechtshof de importheffingen van president Donald Trump onwettig verklaart, levert dat geen grote klap op voor de wereldwijde handelsstromen. Dat denkt ING-econoom Carsten Brzeski. Hij stelt dat er eerder sprake zal zijn van een verdere structurele verandering in de wereldwijde handel.

5 uur geleden
Heineken eindigt onderaan hogere AEX na vertrek topman

AMSTERDAM (ANP) - Heineken is maandag onderaan de AEX-index geëindigd. Beleggers reageerden op het vertrek van topman Dolf van den Brink van de bierbrouwer. Er is nog geen opvolger gevonden.

5 uur geleden
Goud- en zilverprijzen bereiken nieuwe records na dagvaarden Fed

SINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De goud- en zilverprijzen hebben maandag nieuwe recordhoogtes bereikt. De zorgen over de onafhankelijkheid van de Federal Reserve werden opnieuw aangewakkerd nadat de regering van president Donald Trump dreigde met een strafrechtelijke aanklacht tegen de Amerikaanse centrale bank.

7 uur geleden
Britten starten onderzoek naar chatbot Grok om AI-naaktbeelden

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse mediawaakhond Ofcom start een onderzoek naar Grok, de chatbot van Elon Musk. De chatbot van zijn start-up xAI ligt wereldwijd onder vuur omdat er seksueel getinte afbeeldingen van mensen mee worden gegenereerd, ook van minderjarigen.

8 uur geleden