Minder overslag in Zeeuwse havens door zwakkere economie
TERNEUZEN (ANP) - De havens van Vlissingen, Terneuzen en Gent hebben vorig jaar hun overslag aanzienlijk zien dalen. Volgens de overkoepelende organisatie North Sea Port hadden de dalende wereldwijde vraag, stijgende energieprijzen en geopolitieke spanningen in Europa en het Midden-Oosten gedurende het hele jaar een negatieve impact op de goederenoverslag.
De havens van North Sea Port boekten in 2023 een goederenoverslag van 65,9 miljoen ton. Dat is een daling van 11 procent ten opzichte van 2022. Het jaar 2022 was echter het beste jaar ooit voor North Sea Port. Dat kwam mede door de aanleg van extra voorraden vanwege de uitzonderlijke geopolitieke en economische omstandigheden zoals de Russische invasie in Oekraïne en de energiecrisis. Dat de goederenoverslag in 2023 zou dalen, komt volgens North Sea Port dan ook niet als een verrassing.
Uitgesplitst naar goederensoorten bleef de overslag van voedingsproducten, producten van de metaalindustrie, voertuigen en machines vrijwel ongewijzigd. Bij de vaste brandstoffen, waaronder steenkool, chemische producten, landbouwproducten, ruwe mineralen/bouwmaterialen, petroleumproducten en meststoffen was sprake van een daling.
Net zoals in 2022 waren de Verenigde Staten de belangrijkste handelspartners van North Sea Port. Groot-Brittannië nam de tweede plaats in en Brazilië de derde plek. Als gevolg van de EU-sancties nam de handel met Rusland verder af. Het land zakte van de tweede naar de zesde plaats. In 2022 was de handel met Oekraïne al gehalveerd, in 2023 gebeurde dat nog eens.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - HEMA komt volledig in handen van het investeringsvehikel van de familie Van Eerd, die ook eigenaar is van supermarktketen Jumbo. Het vehikel van de familie bezat al 50 procent van de aandelen van HEMA. Mississippi Ventures neemt de overige 50 procent over van de Nederlandse investeringsmaatschappij Parcom.
58 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak liet dinsdag weinig beweging zien na de kleine winstbeurt een dag eerder. Beleggers verwerkten de lagere slotstanden op Wall Street, waar de stemming onder meer werd gedrukt door flinke koersdalingen van de cryptomunten en cryptobedrijven. Het vooruitzicht dat de Bank of Japan de rente mogelijk later deze maand gaat verhogen, zorgde ook voor terughoudendheid.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Jitse Groen treedt per 1 januari af als topman van Thuisbezorgd-moederbedrijf Just Eat Takeaway. Groen richtte het bedrijf in 2000 op.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De neergang in de Duitse industrie begint structurele vormen aan te nemen en de regering doet te weinig om die industriële malaise tegen te gaan. Dat meldt de invloedrijke lobbygroep BDI die voor dit jaar opnieuw krimp verwacht van de industriële productie in Duitsland, wat dan het vierde jaar op rij zou zijn.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond en claimorganisatie ConsumentenClaim hebben een meldpunt geopend voor mensen die zijn gedupeerd door koppelverkoop. Daardoor betalen mensen volgens de Consumentenbond vaak veel meer voor hun zorgverzekering dan nodig.
2 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - TenneT geeft in Noord-Brabant de komende twee jaar 805 megawatt (MW) aan capaciteit vrij op het hoogspanningsnet. De netbeheerder meldt dat dit ruim vijf keer het vermogen van Den Bosch is en vergelijkbaar is met een derde van de huidige elektriciteitsvraag van de provincie. De vraag naar elektriciteit in Brabant neemt minder snel toe dan eerder werd verwacht. "Bovendien zijn we als een malle aan het investeren. En dat levert uiteindelijk capaciteit op", zegt Robert Kuik, directeur Netwerkplanning bij TenneT.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in november gemiddeld 2,9 procent duurder geworden vergeleken met dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van een snelle raming. De inflatie was daarmee lager dan in oktober. In die maand nam de inflatie af tot 3,1 procent, van 3,3 procent in september.
4 uur geleden