
Minder nieuwe banen erbij in VS, werkloosheid daalt hard
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Er zijn in de Verenigde Staten in december net geen 200.000 banen bijgekomen in de private sector. Dat cijfer van het ministerie van Arbeid was lager dan in november en ook veel lager dan economen hadden verwacht, al werden de aantallen banen in de maanden oktober en november nog wel naar boven bijgesteld. Ook daalde de werkloosheid aanzienlijk.
Economen verwachtten in doorsnee 450.000 nieuwe banen, maar de teller bleef steken op 199.000 stuks. Inclusief de 141.000 banen van de bijstellingen in oktober en november werd nog niet aan de verwachtingen voldaan.
Desondanks ging de werkloosheid omlaag van 4,2 procent naar 3,9 procent. Dat is nog slechts 0,4 procentpunt hoger dan de Amerikaanse werkloosheid voor de coronacrisis.
Beleid
De cijfers lijken erop te duiden dat er niet een nog snellere renteverhoging komt dan in maart, waarmee analisten sinds deze week rekening houden. De arbeidsmarktcijfers zullen niet direct aanleiding zijn voor de Federal Reserve om het monetair beleid sneller aan te scherpen.
Uit de notulen van de beleidsvergadering half december bleek dat de Fed sneller dan verwacht bereid is de rente te verhogen, maar voorzitter Jerome Powell heeft eerder herhaaldelijk gezegd dat een coronasteunpakket voor de opkoop van staatsobligaties afgebouwd moet zijn voor er aan de rente wordt getornd. Dat staat nu voor maart gepland.
Uiteraard hangen ingrepen in het rentebeleid ook af van de ontwikkelingen in de inflatie, waarover volgende week nieuwe cijfers naar buiten komen. Door problemen in de leveringsketen, gestegen transportkosten en tekorten aan grondstoffen en materialen zijn de prijzen van veel producten de afgelopen tijd duurder geworden. Ook zitten Amerikaanse bedrijven te springen om personeel dat maar mondjesmaat beschikbaar is. Daardoor moeten ze hogere lonen betalen aan werknemers. Op jaarbasis ging het uurloon met 4,7 procent omhoog, werd vrijdag duidelijk.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - KLM zegt nog altijd niet te weten wat de staking woensdag bij het grondpersoneel van de luchtvaartmaatschappij op Schiphol betekent voor de vluchten en passagiers. Eerder maandag was op de website van Schiphol al te zien dat KLM voor die dag vele tientallen vluchten heeft geschrapt.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse beurs is de eerste handelsdag van de week positief geëindigd, geholpen door groen gekleurde koersenborden op Wall Street. Vooral de chipbedrijven ASML, ASMI en Besi deden goede zaken, met koerswinsten tot 6 procent.
2 uur geledenDELFZIJL (ANP) - De Nederlandse rederij van een vrachtschip dat onlangs vast kwam te zitten ten noorden van Canada werkt momenteel aan een plan om het schip los te maken. Dit bevestigt een woordvoerder van de rederij, Wagenborg uit het Groningse Delfzijl, na berichtgeving door onder andere RTV Noord.
2 uur geledenMADRID (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten en de Chinese eigenaren van socialmediaplatform TikTok hebben een 'raamwerkakkoord' bereikt om een deel van het socialmediaplatform over te nemen, heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent maandag gezegd.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Tesla ging maandag verder omhoog op de aandelenbeurzen in New York. De fabrikant van elektrische auto's werd ruim 6 procent meer waard na de bekendmaking dat topman Elon Musk voor ongeveer 1 miljard dollar aan aandelen van zijn eigen bedrijf heeft gekocht. Vrijdag boekte het aandeel Tesla ook al een verrassende koerswinst van ruim 7 procent. Mede door die koerssprong sloot de Amerikaanse techgraadmeter Nasdaq vrijdag op een nieuw recordniveau.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump hintte maandag op zijn socialemediaplatform Truth Social dat de Verenigde Staten met China een akkoord hebben bereikt over TikTok. Er is "een deal bereikt over een 'bepaald' bedrijf dat jongeren in ons land heel graag wilden redden. Ze zullen heel blij zijn!", schrijft Trump.
5 uur geledenTILBURG (ANP) - Leden van vakbond VVMC hebben ingestemd met de nieuwe cao bij de NS. Daarmee is definitief een einde gekomen aan stakingen op het spoor. Eerder op de dag werd al bekend dat leden van FNV met een ruime meerderheid voor het cao-akkoord hadden gestemd.
5 uur geleden