Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minder nieuwe banen erbij in VS, werkloosheid daalt hard

Minder nieuwe banen erbij in VS, werkloosheid daalt hard

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Er zijn in de Verenigde Staten in december net geen 200.000 banen bijgekomen in de private sector. Dat cijfer van het ministerie van Arbeid was lager dan in november en ook veel lager dan economen hadden verwacht, al werden de aantallen banen in de maanden oktober en november nog wel naar boven bijgesteld. Ook daalde de werkloosheid aanzienlijk.

Economen verwachtten in doorsnee 450.000 nieuwe banen, maar de teller bleef steken op 199.000 stuks. Inclusief de 141.000 banen van de bijstellingen in oktober en november werd nog niet aan de verwachtingen voldaan.

Desondanks ging de werkloosheid omlaag van 4,2 procent naar 3,9 procent. Dat is nog slechts 0,4 procentpunt hoger dan de Amerikaanse werkloosheid voor de coronacrisis.

Beleid

De cijfers lijken erop te duiden dat er niet een nog snellere renteverhoging komt dan in maart, waarmee analisten sinds deze week rekening houden. De arbeidsmarktcijfers zullen niet direct aanleiding zijn voor de Federal Reserve om het monetair beleid sneller aan te scherpen.

Uit de notulen van de beleidsvergadering half december bleek dat de Fed sneller dan verwacht bereid is de rente te verhogen, maar voorzitter Jerome Powell heeft eerder herhaaldelijk gezegd dat een coronasteunpakket voor de opkoop van staatsobligaties afgebouwd moet zijn voor er aan de rente wordt getornd. Dat staat nu voor maart gepland.

Uiteraard hangen ingrepen in het rentebeleid ook af van de ontwikkelingen in de inflatie, waarover volgende week nieuwe cijfers naar buiten komen. Door problemen in de leveringsketen, gestegen transportkosten en tekorten aan grondstoffen en materialen zijn de prijzen van veel producten de afgelopen tijd duurder geworden. Ook zitten Amerikaanse bedrijven te springen om personeel dat maar mondjesmaat beschikbaar is. Daardoor moeten ze hogere lonen betalen aan werknemers. Op jaarbasis ging het uurloon met 4,7 procent omhoog, werd vrijdag duidelijk.

Meer uit Financieel

Steeds minder valse eurobiljetten aangetroffen

AMSTERDAM (ANP) - In Nederland worden steeds minder valse eurobiljetten aangetroffen, meldde De Nederlandsche Bank (DNB) vrijdag. Vorig jaar werden ruim een kwart minder valse biljetten onderschept dan een jaar eerder. Het vaakst werden nepbiljetten van 50 euro aangetroffen.

1 uur geleden
Chemieconcern BASF schrapt banen bij IT-afdeling

LUDWIGSHAFEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse chemieconcern BASF gaat meer banen schrappen door de aanhoudende moeilijke omstandigheden op de markt voor chemicaliƫn. Om meer kosten te besparen, wil de grootste chemieproducent van Europa het personeelsbestand van zijn interne IT-afdeling "aanzienlijk" terugdringen. Bij die afdeling werken ongeveer 8500 mensen.

1 uur geleden
Duitsers drinken minder wijn door economische zorgen

BERLIJN (ANP/DPA) - Duitsers hebben het afgelopen jaar een stuk minder wijn gedronken. De consumptie daalde met 7 procent, meldt het Deutsche Weininstitut (DWI) op basis van cijfers van marktonderzoeker Nielsen. Dat komt volgens de branchevereniging doordat consumenten door de haperende economie zuiniger aan deden.

1 uur geleden
Bodemonderzoeker Fugro onderuit op Damrak na jaarcijfers

AMSTERDAM (ANP) - Fugro ging vrijdag hard onderuit op de Amsterdamse beurs. De bodemonderzoeker heeft een moeilijk jaar achter de rug en leed een nettoverlies door de zwakke marktomstandigheden bij de bouw van windparken op zee. Ook had Fugro last van vertragingen in de opstart van olie- en gasprojecten. Het bedrijf keert daardoor flink minder dividend uit en snijdt fors in de investeringen. Het aandeel werd bijna 11 procent lager gezet.

3 uur geleden
Bodemonderzoeker Fugro ziet tekenen van herstel windmarkt

LEIDSCHENDAM (ANP) - Bodemonderzoeker Fugro ziet de eerste vroege tekenen van herstel van de offshore windmarkt, met name in Europa, nu overheden en de industrie samenwerken om de sector te ondersteunen. Het bedrijf meldde vrijdag bij de publicatie van de cijfers over 2025 "een uitdagend jaar" achter de rug te hebben. De onderneming kampte vorig jaar met verder afgezwakte marktomstandigheden bij de bouw van windparken op zee.

4 uur geleden
Verkoopprijzen Nederlandse industrie bijna 2 procent lager

DEN HAAG (ANP) - De prijzen die Nederlandse industriebedrijven vragen voor hun goederen zijn in januari opnieuw gedaald, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Gemiddeld waren de afzetprijzen 1,9 procent lager dan in dezelfde maand vorig jaar. In december daalden de prijzen met 1,4 procent.

5 uur geleden
AI-bedrijf Anthropic houdt voet bij stuk tegen druk Pentagon

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic weigert het ministerie van Defensie onbeperkte toegang te geven tot zijn technologie. Ook een compromisvoorstel van het Pentagon werd donderdag afgewezen. "Deze bedreigingen veranderen onze positie niet: we kunnen in goed geweten niet aan hun verzoek voldoen", aldus topman Dario Amodei.

6 uur geleden