Minder natuurbranden, maar veel extremen gemeten in 2022
BOLOGNA (ANP) - De wereldwijde uitstoot door natuurbranden lag het afgelopen jaar beduidend lager dan in 2021, maar het was wel een jaar van extremen volgens een jaaroverzicht van Copernicus. Volgens dit Europese programma dat de aarde voortdurend in de gaten houdt met satellieten, ging in 2022 ongeveer 1455 megaton aan koolstof de lucht in door natuurbranden. Dat is 17 procent minder dan een jaar eerder.
Vooral in savannegebieden, die bestaan uit grasland met verspreide bomen, waren het afgelopen jaar minder branden. Aan de andere kant ziet Copernicus extreme uitschieters in specifieke gebieden. Zo was de uitstoot door bosbranden in de Europese Unie plus het Verenigd Koninkrijk het hoogst in vijftien jaar. De hoeveelheid natuur die in vlammen opging was ruim twee keer zo hoog als gemiddeld in de jaren ervoor.
Frankrijk en Spanje noteerden records: daar lag de koolstofuitstoot door bosbranden nog nooit zo hoog sinds het begin van de metingen door Copernicus, in 2003. Dat heeft volgens Copernicus alles te maken met stijgende temperaturen en de droogte die daarvan het gevolg is. Ook in Alaska, het noorden van Argentinië, Paraguay en de Braziliaanse staat Amazonas, vernoemd naar het Amazone-regenwoud, werden afgelopen jaar forse uitschieters gemeten.
Door bosbranden komt koolstofdioxide (CO2) vrij, dat bijdraagt aan de opwarming van de aarde. De luchtkwaliteit gaat er ook hard door achteruit, want in rook zitten allerlei schadelijke stoffen. Het inademen van roetdeeltjes en fijnstof is schadelijk voor de gezondheid.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP/AFP) - Begoña Gómez, de vrouw van de Spaanse premier Pedro Sánchez, is officieel in staat van beschuldiging gesteld voor verschillende corruptiemisdrijven. Dit na een jarenlang strafrechtelijk onderzoek naar Gómez in haar rol als programmadirecteur aan de Madrileense universiteit Complutense. Die aanstelling kreeg ze in 2020, nadat Sánchez in 2018 premier was geworden.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Aan de Atlantische kust in Frankrijk zijn afgelopen winter meer dan 45.000 aangespoelde papegaaiduikers geteld, meldt de Franse vogelbescherming (LPO). Een groot deel van de vogels werd dood aangetroffen. De LPO denkt dat het om slechts "een heel klein deel" van het totale aantal dode dieren gaat, schrijft het Franse medium Ici.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat Iran "heel, heel graag" een deal zou willen sluiten met de Verenigde Staten. Een vertegenwoordiger van Teheran zou deze ochtend hebben gebeld om aan te dringen op een snelle overeenkomst. Iran heeft dat niet bevestigd.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De dierentuin in Berlijn heeft maandag de 69e verjaardag van de gorilla Fatou gevierd, een uitzonderlijk hoge leeftijd voor de apensoort. Ze is vermoedelijk de oudste gorilla ter wereld. In het wild worden de dieren tussen de 35 en 40 jaar oud.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een AI-gegenereerde afbeelding van Donald Trump als Jezus is de Amerikaanse president op veel kritiek komen te staan. De afbeelding die Trump zondag op zijn Truth Social-account plaatste, is inmiddels verwijderd.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Volgens het Iraanse ministerie van Defensie dreigt de energiecrisis in de wereld te escaleren door de Amerikaanse blokkade van de zeeën rond Iran. Een woordvoerder stelt dat de Amerikaanse president Donald Trump de energiemarkten nog minder stabiel maakt dan die al waren.
5 uur geledenISLAMABAD (ANP/DPA) - Volgens de Pakistaanse premier Shehbaz Sharif zijn er nog steeds pogingen om tot een akkoord te komen tussen de VS en Iran. De onderhandelingen in Islamabad afgelopen zaterdag liepen op niks uit. "Op dit moment wordt er alles aan gedaan om de openstaande kwesties op te lossen", aldus Sharif in een tv-toespraak.
5 uur geleden