Minder natuurbranden, maar veel extremen gemeten in 2022
BOLOGNA (ANP) - De wereldwijde uitstoot door natuurbranden lag het afgelopen jaar beduidend lager dan in 2021, maar het was wel een jaar van extremen volgens een jaaroverzicht van Copernicus. Volgens dit Europese programma dat de aarde voortdurend in de gaten houdt met satellieten, ging in 2022 ongeveer 1455 megaton aan koolstof de lucht in door natuurbranden. Dat is 17 procent minder dan een jaar eerder.
Vooral in savannegebieden, die bestaan uit grasland met verspreide bomen, waren het afgelopen jaar minder branden. Aan de andere kant ziet Copernicus extreme uitschieters in specifieke gebieden. Zo was de uitstoot door bosbranden in de Europese Unie plus het Verenigd Koninkrijk het hoogst in vijftien jaar. De hoeveelheid natuur die in vlammen opging was ruim twee keer zo hoog als gemiddeld in de jaren ervoor.
Frankrijk en Spanje noteerden records: daar lag de koolstofuitstoot door bosbranden nog nooit zo hoog sinds het begin van de metingen door Copernicus, in 2003. Dat heeft volgens Copernicus alles te maken met stijgende temperaturen en de droogte die daarvan het gevolg is. Ook in Alaska, het noorden van Argentinië, Paraguay en de Braziliaanse staat Amazonas, vernoemd naar het Amazone-regenwoud, werden afgelopen jaar forse uitschieters gemeten.
Door bosbranden komt koolstofdioxide (CO2) vrij, dat bijdraagt aan de opwarming van de aarde. De luchtkwaliteit gaat er ook hard door achteruit, want in rook zitten allerlei schadelijke stoffen. Het inademen van roetdeeltjes en fijnstof is schadelijk voor de gezondheid.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk beleggen een nieuwe bijeenkomst van militaire planners om te bespreken hoe ze de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang kunnen brengen zodra de oorlog tegen Iran voorbij is. Planners uit meer dan dertig landen, waaronder Nederland, nemen woensdag en donderdag deel aan de besprekingen in Londen.
18 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Een vrachtschip dat Iran verliet is in de Straat van Hormuz beschoten, meldt de Britse scheepvaartmonitor UKMTO. Er is geen schade gemeld. Het schip is een aantal kilometer van de Iraanse kust tot stilstand gebracht en de bemanning is veilig.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Hongarije en Slowakije krijgen als het goed is binnen een paar uur weer olie uit Rusland via de veelbesproken Droezjba-pijpleiding. De leveringen via die pijpleiding lagen maanden stil nadat die in januari schade had opgelopen in de oorlog tussen Rusland en Oekraïne. Kyiv heeft de schade inmiddels gerepareerd.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft Turkije gevraagd om een ontmoeting tussen de Oekraïense president Volodymyr Zelensky en zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin te organiseren. Volgens buitenlandminister Andri Sybiha wil Kyiv de gestrande vredesonderhandelingen nieuw leven inblazen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump stort Iran "financieel in" door de sluiting van de Straat van Hormuz. Dat schrijft hij op zijn Truth Social. Het land zou 500 miljoen dollar per dag verliezen en "hongerig naar geld" zijn.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - In Libanon is een dode gevallen bij een Israëlische droneaanval, meldt het Libanese staatspersbureau NNA. In het land geldt sinds vorige week een staakt-het-vuren, maar Israël en Hezbollah beschuldigen elkaar van het schenden daarvan.
3 uur geledenTEHERAN (ANP) - Op de Straat van Hormuz is opnieuw een containerschip beschoten door de Iraanse Revolutionaire Garde, meldt de Britse scheepvaartmonitor UKMTO. Het zou zware schade hebben opgelopen, maar niemand raakte gewond.
3 uur geleden