Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minder natuurbranden, maar veel extremen gemeten in 2022

Minder natuurbranden, maar veel extremen gemeten in 2022

BOLOGNA (ANP) - De wereldwijde uitstoot door natuurbranden lag het afgelopen jaar beduidend lager dan in 2021, maar het was wel een jaar van extremen volgens een jaaroverzicht van Copernicus. Volgens dit Europese programma dat de aarde voortdurend in de gaten houdt met satellieten, ging in 2022 ongeveer 1455 megaton aan koolstof de lucht in door natuurbranden. Dat is 17 procent minder dan een jaar eerder.

Vooral in savannegebieden, die bestaan uit grasland met verspreide bomen, waren het afgelopen jaar minder branden. Aan de andere kant ziet Copernicus extreme uitschieters in specifieke gebieden. Zo was de uitstoot door bosbranden in de Europese Unie plus het Verenigd Koninkrijk het hoogst in vijftien jaar. De hoeveelheid natuur die in vlammen opging was ruim twee keer zo hoog als gemiddeld in de jaren ervoor.

Frankrijk en Spanje noteerden records: daar lag de koolstofuitstoot door bosbranden nog nooit zo hoog sinds het begin van de metingen door Copernicus, in 2003. Dat heeft volgens Copernicus alles te maken met stijgende temperaturen en de droogte die daarvan het gevolg is. Ook in Alaska, het noorden van Argentinië, Paraguay en de Braziliaanse staat Amazonas, vernoemd naar het Amazone-regenwoud, werden afgelopen jaar forse uitschieters gemeten.

Door bosbranden komt koolstofdioxide (CO2) vrij, dat bijdraagt aan de opwarming van de aarde. De luchtkwaliteit gaat er ook hard door achteruit, want in rook zitten allerlei schadelijke stoffen. Het inademen van roetdeeltjes en fijnstof is schadelijk voor de gezondheid.

Meer uit Buitenland

Merz rekent voorlopig niet op levering Amerikaanse Tomahawks

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz acht het momenteel onwaarschijnlijk dat de Verenigde Staten Duitsland zullen voorzien van de Tomahawk-kruisraketten die de toenmalige president Joe Biden in 2024 toezegde.

25 minuten geleden
Linkse Mélenchon opnieuw kandidaat voor Frans presidentschap

PARIJS (ANP) - Jean-Luc Mélenchon, het kopstuk van de uiterst linkse partij La France Insoumise (LFI), zal zich kandidaat stellen voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar. "Ja, ik ben kandidaat," vertelde Mélenchon aan televisiezender TF1.

43 minuten geleden
Merz wijst op rol VS in NAVO, bagatelliseert spanningen met Trump

BERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz stelt dat de Verenigde Staten, ondanks meningsverschillen, een centrale rol spelen binnen de NAVO en bagatelliseert de spanningen met president Donald Trump. Merz reageerde op de door Washington aangekondigde terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Duitsland.

2 uur geleden
Iran zegt reactie VS op vredesvoorstel te bekijken

TEHERAN (ANP/RTR) - Het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat de Verenigde Staten hebben gereageerd op een nieuw vredesvoorstel via bemiddelaar Pakistan. Iran is die reactie aan het bekijken, melden Iraanse media.

2 uur geleden
Drie Nederlanders omgekomen door verkeersongeval in Frankrijk

JEANTES (ANP) - In de Noord-Franse plaats Jeantes zijn drie Nederlanders omgekomen door een zwaar verkeersongeval. Ook raakten drie mensen gewond, van wie één ernstig, meldden lokale Franse media, waaronder de krant Le Courrier. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigt dat er drie Nederlanders zijn overleden: een 71-jarige vrouw en twee mannen van 58 en 74 jaar oud.

2 uur geleden
Oekraïne biedt Finland een 'drone-overeenkomst' aan

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky hoopt de samenwerking met Finland te versterken door een overeenkomst te sluiten over drones. Dat betekent onder meer dat Kyiv zijn technologie en gevechtsexpertise, ontwikkeld tijdens de vier jaar durende oorlog met Rusland, gaat delen met de Finnen.

3 uur geleden
Israëlisch leger doodt man op Westelijke Jordaanoever

NABLUS (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft een 26-jarige man gedood in Nablus, in de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever. Dat meldt het Palestijnse ministerie van Volksgezondheid. Vier anderen zouden gewond zijn geraakt.

4 uur geleden