Minder natuurbranden, maar veel extremen gemeten in 2022
BOLOGNA (ANP) - De wereldwijde uitstoot door natuurbranden lag het afgelopen jaar beduidend lager dan in 2021, maar het was wel een jaar van extremen volgens een jaaroverzicht van Copernicus. Volgens dit Europese programma dat de aarde voortdurend in de gaten houdt met satellieten, ging in 2022 ongeveer 1455 megaton aan koolstof de lucht in door natuurbranden. Dat is 17 procent minder dan een jaar eerder.
Vooral in savannegebieden, die bestaan uit grasland met verspreide bomen, waren het afgelopen jaar minder branden. Aan de andere kant ziet Copernicus extreme uitschieters in specifieke gebieden. Zo was de uitstoot door bosbranden in de Europese Unie plus het Verenigd Koninkrijk het hoogst in vijftien jaar. De hoeveelheid natuur die in vlammen opging was ruim twee keer zo hoog als gemiddeld in de jaren ervoor.
Frankrijk en Spanje noteerden records: daar lag de koolstofuitstoot door bosbranden nog nooit zo hoog sinds het begin van de metingen door Copernicus, in 2003. Dat heeft volgens Copernicus alles te maken met stijgende temperaturen en de droogte die daarvan het gevolg is. Ook in Alaska, het noorden van Argentinië, Paraguay en de Braziliaanse staat Amazonas, vernoemd naar het Amazone-regenwoud, werden afgelopen jaar forse uitschieters gemeten.
Door bosbranden komt koolstofdioxide (CO2) vrij, dat bijdraagt aan de opwarming van de aarde. De luchtkwaliteit gaat er ook hard door achteruit, want in rook zitten allerlei schadelijke stoffen. Het inademen van roetdeeltjes en fijnstof is schadelijk voor de gezondheid.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - Justitie in Iran ontkent dat acht vrouwen op het punt staan geëxecuteerd te worden, nadat de Amerikaanse president Donald Trump om hun vrijlating had gevraagd. "Trump is opnieuw misleid door nepnieuws", staat op de site van de Iraanse rechtspraak, Mizan Online.
31 minuten geledenLUXEMBURG (ANP) - Ierland, Slovenië en Spanje vonden bij een vergadering tussen EU-buitenlandministers niet genoeg medestanders om het associatieverdrag tussen de EU en Israël gedeeltelijk op te schorten. Daarvoor is een zogenaamde 'gekwalificeerde meerderheid' van de lidstaten nodig. Die kon als verwacht niet worden gevonden, meldde EU-buitenlandchef Kaja Kallas na de bespreking in Luxemburg.
34 minuten geledenLUXEMBURG (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas verwacht binnen 24 uur een akkoord over de EU-lening van 90 miljard euro voor Oekraïne. Dat zei Kallas dinsdag op een persconferentie, net nadat de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X meldde dat de Droezjba-pijpleiding is gerepareerd en weer kan worden gebruikt.
1 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum wil dat er strengere controle komt op wapenbezit en er meer beveiliging komt bij toeristische trekpleisters. Ze sprak na een schietpartij in het tempelcomplex van de piramiden van Teotihuacán ten noordoosten van de hoofdstad Mexico-Stad.
2 uur geledenKYIV (ANP) - De Droezjba-pijpleiding die Russische olie naar Oost-Europa vervoert, is gerepareerd en kan weer in gebruik worden genomen. Dat meldde de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een bericht op X.
3 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - De Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken Mohammad Ishaq Dar dringt er bij Iran en de VS op aan hun wapenstilstand te verlengen. Dit staat in een verklaring van zijn ministerie. De Verenigde Staten willen snel een tweede ronde directe onderhandelingen met Iran in Pakistan, dat als bemiddelaar optreedt.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Donald Trump wil het bestand met Iran niet verlengen. De Amerikaanse president heeft tegen nieuwszender CNBC gezegd dat zijn land in plaats daarvan een deal met Iran zal sluiten over het stoppen van de oorlog.
5 uur geleden