Minder missers zorgen voor hogere winst bouwconcern VolkerWessels
RIJSSEN (ANP) - Bouwbedrijf VolkerWessels is er ondanks de sterk gestegen kosten voor materiaal en lonen in geslaagd 2022 met een hogere winst af te sluiten. Het concern maakte minder kostbare missers dan voorheen. Ook kon VolkerWessels hogere kosten deels doorberekenen aan opdrachtgevers. Vooruitblikkend is de onderneming uit Rijssen somberder over de woningbouw, waar vermoedelijk minder klussen komen door oplopende rentes en strengere regels voor de huurmarkt.
De opbrengsten over het afgelopen boekjaar stegen met 7 procent tot bijna 6,6 miljard euro. Daarop boekte VolkerWessels een winst van 192 miljoen euro, 16 procent meer dan een jaar eerder. In zijn jaarbericht wijst het bouwbedrijf op de aanzienlijk gedaalde "faalkosten", oftewel de kosten die een bedrijf maakt voor opdrachten die niet goed zijn uitgevoerd. Internationaal verbeterden de resultaten sterk in het Verenigd Koninkrijk.
Dit jaar verwacht VolkerWessels dat de omzet en winst in de woningbouw en projectontwikkeling onder druk komen te staan. Hogere rentes maken het in combinatie met de dalende huizenprijzen moeilijker om winst te maken met investeringen in woningen, waarschuwde het Economisch Instituut voor de Bouw al eerder dit jaar. Daardoor zullen er ook minder projecten van de grond komen. Daarnaast is er volgens VolkerWessels onzekerheid bij verhuurders, omdat het kabinet de huurprijzen van meer woningen wil reguleren. Ook dat zou nieuwe bouwprojecten remmen.
Andere onderdelen van het bouwconcern presteren dit jaar waarschijnlijk stabiel of profiteren van de energietransitie, bijvoorbeeld met installateurs die gebouwen verduurzamen. De hoeveelheid opdrachten die VolkerWessels nog voor de boeg heeft, was eind 2022 wat lager dan een jaar eerder. Dat komt onder andere doordat het bedrijf kritischer beoordeelt of het bepaalde opdrachten wel wil uitvoeren. Zo haalde het bedrijf minder orders binnen voor grote, complexe projecten.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de hogere importheffingen op meubilair en keuken- en badkamerkastjes met een jaar uitgesteld. De extra invoerbelasting zou met ingang van het nieuwe jaar van kracht zijn, maar wordt nu vooruitgeschoven naar 1 januari 2027, maakte het Witte Huis bekend.
10 uur geledenDEN HAAG/UTRECHT (ANP) - Bij verzekeraars komen de eerste schademeldingen na de jaarwisseling binnen. Het gaat onder andere om brandschade aan auto's, woningen, schuren en schuttingen.
10 uur geledenROME (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben de voorgestelde importheffingen op Italiaanse pasta sterk verlaagd, meldt het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens het ministerie is dat een teken dat de Amerikaanse regering "de wil van onze bedrijven om samen te werken" erkent.
10 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De president van de Europese Centrale Bank (ECB) Christine Lagarde ziet de toetreding van Bulgarije tot de eurozone als een "krachtig symbool" voor Europa. Het land gebruikt vanaf nu de euro als betaalmiddel en Lagarde heet Bulgarije "hartelijk welkom in de eurofamilie".
14 uur geledenBUNNIK (ANP) - In Nederland zijn vorig jaar iets meer auto's verkocht dan in 2024. Daarbij wonnen elektrische auto's en hybrides verder marktaandeel, melden brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging.
14 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben elkaar tijdens de jaarwisseling massaal met de smartphone een gelukkig nieuwjaar gewenst, signaleren telecomproviders. Dat zorgde voor meer mobiel dataverbruik dan een jaar eerder, melden KPN en VodafoneZiggo.
14 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP/RTR) - Zwitserse autoriteiten vermoeden dat tientallen mensen om het leven zijn gekomen door een explosie in een bar in het Zwitserse skioord Crans-Montana. Er zijn circa honderd gewonden.
15 uur geleden