Minder mensen sterven, en corona is steeds minder vaak de oorzaak
DEN HAAG (ANP) - Iets meer dan 169.000 mensen zijn vorig jaar overleden in Nederland. Dat is een fractie minder dan in de twee jaren ervoor. Toen stierven ruim 170.000 mensen.
Een directe verklaring voor de daling geeft statistiekbureau CBS niet. Uit de cijfers komt wel naar voren dat steeds minder mensen overlijden aan het coronavirus. Van alle mensen die in de eerste negen maanden van 2023 zijn gestorven, was het virus bij minder dan 2 procent de doodsoorzaak. In dezelfde maanden in 2022 was het 5 procent, in 2021 ongeveer 13 procent en in 2020 zo'n 14 procent.
De levensverwachting stijgt. Een meisje dat vorig jaar wordt geboren, zou gemiddeld ruim 83 jaar oud kunnen worden, een jongetje ruim 80 jaar. Vergeleken met 2022 is de levensverwachting met drie maanden toegenomen.
Meer dan de helft van alle overledenen was 80 jaar of ouder. Nederland heeft steeds meer ouderen door de vergrijzing. Iets meer dan de helft van de overledenen is vrouw, wat al sinds 1997 zo is.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Nieuw onderzoek door het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) kan helpen bij het oplossen van moordzaken waarbij pijnstillers zoals morfine zijn gebruikt, stelt het instituut. Rogier van der Hulst, toxicoloog bij het NFI, deed de afgelopen jaren onderzoek naar de verdeling van morfine in het menselijk lichaam na overlijden.
1 dag geledenUTRECHT (ANP) - Als gevolg van de gladheid was het afgelopen weekend drukker op de spoedeisende hulpen dan normaal. Landelijk zag de Nederlandse Vereniging van Spoedeisende Hulp Artsen (NVSHA) "beduidend meer letsel" door valpartijen. Het ging vooral om ouderen die waren gevallen en mensen met heup- en polsbreuken.
4 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Opvallend veel kinderen hebben de laatste tijd waterpokken gekregen. Dat meldt gezondheidsinstituut Nivel op basis van registraties van huisartsen.
1 week geledenAMSTERDAM (ANP) - Afdelingen voor spoedeisende hulp (SEH's) hebben tijdens de afgelopen jaarwisseling het hoogste aantal vuurwerkslachtoffers in jaren geholpen. Volgens een inventarisatie van kenniscentrum VeiligheidNL kwamen op deze ziekenhuisafdelingen in totaal 474 patiƫnten binnen met verwondingen door vuurwerk. Dat was 29 procent meer dan bij de jaarwisseling daarvoor en het hoogste aantal sinds de jaarwisseling van 2016 op 2017.
1 week geledenUTRECHT (ANP) - Plastisch chirurgen hebben rond de jaarwisseling 93 vuurwerkslachtoffers behandeld. De Nederlandse Vereniging voor Plastische Chirurgie (NVPC) spreekt van een forse stijging. Vorig jaar ging het om 62 patiƫnten.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Medicijntekorten zijn dit jaar aanzienlijk afgenomen. De tekorten zijn met ongeveer een derde gedaald vergeleken met 2024, signaleert adviesbureau in de zorg SiRM in een woensdag gepubliceerd rapport. Dat is opgesteld in opdracht van branchevereniging BG Pharma. Volgens de vereniging is er sprake van een keerpunt in de langdurige problemen met de beschikbaarheid van medicijnen.
2 weken geledenDEN HAAG (ANP) - Voor veel mensen die geestelijke gezondheidszorg nodig hebben, is nog onduidelijk of hun zorgverzekeraar die zorg in het nieuwe jaar vergoedt. De Consumentenbond meldt op basis van eigen onderzoek dat zes op de tien ggz-behandelaren nog geen contracten met de verzekeraars rond hebben. "Dat is net zoveel als eind 2024, terwijl de noodzaak dit jaar veel groter is", zegt de organisatie.
2 weken geleden