Minder mensen geweigerd aan de grens in coronajaar 2020
DEN HAAG (ANP) - Veel minder reizigers zijn tegengehouden aan de Nederlandse grens in coronajaar 2020. Dat kwam vooral omdat door de vele reisrestricties minder mensen hiernaartoe kwamen, zo meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Wel werden tijdens de pandemie logischerwijs veel vaker mensen geweigerd om redenen van gezondheid.
In 2020 werden 1980 buitenlandse bezoekers geweigerd aan de Nederlandse grens, 920 minder dan een jaar eerder. Het gaat hier om mensen met een andere nationaliteit dan die uit een van de lidstaten van Europese Unie, Noorwegen, IJsland, Liechtenstein of Zwitserland.
Mensen uit de Verenigde Staten werden het meest tegengehouden aan de grens, namelijk 290 keer. Dat is veel meer dan een jaar eerder, toen het er 25 waren. Ook Brazilianen, Colombianen en Georgiƫrs werden vaak aan de grens geweigerd.
Vorig jaar mochten bijna 980 mensen het land niet in vanwege veiligheidsrisico's. Dat is bijna zeven keer meer dan een jaar eerder. De stijging komt volgens het CBS vooral omdat meer mensen zijn geweigerd om redenen van volksgezondheid, zonder specifiek te noemen welke.
Vanwege corona waren veel landen vorig jaar bestempeld als hoogrisicoland. Inwoners kregen daardoor op voorhand geen toestemming om naar Nederland te reizen. Die konden dus ook niet geweigerd worden aan de grens.
"Wanneer reizigers met klachten aan de grens komen, kunnen zij op basis van volksgezondheid de toegang worden geweigerd", zegt Evelien Brouwer, Universitair docent Publiekrecht en Technologie van de Universiteit Utrecht. "Zelfs indien ze een geldig visum hebben." Specifiek in het geval van corona worden mensen geweigerd als ze niet de vereiste documenten bij zich hebben, zoals een vaccinatiebewijs, gezondheidsverklaring of negatief testbewijs.
Noot voor de redactie, niet voor publicatie:
Ga voor een interactieve graphic naar https://t.localfocus.nl/anp/?0ab9eb8. De graphic is opgemaakt in uw huisstijl en in formats voor print en online. De graphic wordt aangeboden aan klanten van de graphicsdienst van het ANP en LocalFocus.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De politie en de beveiliging van de Westfield Mall of the Netherlands in Leidschendam hebben zaterdagochtend een paar honderd mensen uit het winkelcentrum weggestuurd. Voor de Swatchwinkel stond een lange rij omdat daar zaterdag een nieuw horloge in de verkoop zou gaan.
2 uur geledenHELMOND (ANP) - In Helmond is in de nacht van vrijdag op zaterdag een overleden vrouw van 45 jaar gevonden in haar huis, meldt de politie. Een 33-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats is in dezelfde woning aangehouden. De politie gaat uit van een misdrijf.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Universiteit Leiden geeft twee eeuwenoude ringen met beschreven koperen platen terug aan India. De Indiase premier Narendra Modi krijgt de 'Chola-platen' deze zaterdag ook te zien bij zijn bezoek aan Den Haag, meldt de universiteit.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De storing bij het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) na de brand in een datacenter is verholpen, staat op de site. Sinds die brand, vorige week donderdag, kampte het CBS met problemen. Ook andere bedrijven die gebruikmaken van het datacenter in Almere merkten de gevolgen van de brand.
4 uur geledenHOUTEN (ANP) - De komende vier weken is het vaker warm en droger dan normaal. De kans op zomerse dagen, waarop de temperatuur minimaal 25,0 graden bedraagt, neemt volgens Weeronline toe.
6 uur geledenAPELDOORN (ANP) - De politie in Apeldoorn heeft drie mensen aangehouden nadat in de nacht van vrijdag op zaterdag ongeregeldheden uitbraken bij een rotonde aan de Laan van Maten. De onrust ontstond nadat een groep demonstranten rond middernacht daar de confrontatie met de politie zocht. Dat gebeurde na een lichtjestocht eerder op de avond, waarmee gedemonstreerd werd tegen een azc in Apeldoorn.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - Jeanine Hennis-Plasschaert stopt als gezant voor Libanon, maakten de Verenigde Naties vrijdagavond bekend. Ze krijgt een nieuwe functie: ondersecretaris-generaal voor Veiligheid en Beveiliging bij het VN-departement voor Veiligheid en Beveiliging (UNDSS). Zij volgt de Canadees Gilles Michaud op.
13 uur geleden