Minder mensen deden in coronajaar 2020 gevaarlijk werk
DEN HAAG (ANP) - Tijdens de coronacrisis deden minder mensen gevaarlijk werk, zo melden het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en TNO op basis van cijfers over 2020. Risicovol werk komt vooral veel voor bij koks, politie- en brandweermensen en werknemers die iets met techniek, transport of logistiek doen. Vooral koks konden minder werken vanwege de pandemie.
In 2020 zei bijna 13 procent van de werknemers van 15 tot 75 jaar vaak of altijd gevaarlijk werk te doen. In 2018 en 2019 ging het nog om zo'n 16 procent. Die daling komt volgens socioloog Tanja Traag van het CBS doordat er geen mensen zijn ondervraagd die vanwege corona niet konden werken toen het onderzoek werd uitgevoerd, in het laatste kwartaal van 2020. Daardoor vielen met name veel koks buiten het onderzoek, terwijl die normaal gesproken vanwege hun vaak risicovolle werk het gemiddelde omhoog trekken.
Een aanvullende 14 procent zei vorig jaar een enkele keer in een gevaarlijke situatie te zijn terechtkomen. Bij ongeveer driekwart van de werknemers is dit nooit het geval. Mannen doen vaker gevaarlijk werk dan vrouwen.
Van de mensen met gevaarlijk werk was 9 procent in 2020 slachtoffer van een arbeidsongeval dat leidde tot lichamelijke of geestelijke schade, tegen 1 procent van de mensen zonder gevaarlijk werk. Als gevolg van zulke ongevallen meldden mensen met gevaarlijke beroepen zich ook vaker ziek.
Meer uit Financieel
APELDOORN (ANP) - In het afgelopen halfjaar is een forse stijging te zien van phishing rond onlineboekingsplatformen, met name rond Booking.com. Dat constateert Fraudehelpdesk, die de laatste tijd sowieso beduidend meer meldingen krijgt van fraude waarbij criminelen proberen persoonlijke gegevens of wachtwoorden te ontfutselen.
10 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Een bitcoin is weer minder dan 80.000 dollar waard. Door het Amerikaanse banenrapport van vrijdag is een einde gekomen aan de recente opmars van 's werelds grootste cryptomunt.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Elon Musks xAI is er niet in geslaagd een verbod op door kunstmatige intelligentie gegenereerde neppe naaktbeelden te laten schrappen. Een verbod hierop in de staat Minnesota, het eerste in zijn soort in de Verenigde Staten, blijft van kracht terwijl een grondwettelijke zaak van het AI-bedrijf van 's werelds rijkste zakenman doorloopt.
17 uur geledenLAS VEGAS (ANP/BLOOMBERG) - De maker van het bekende computerspel Tetris heeft kritiek geuit op een nieuwe game van het Witte Huis die het klassieke blokstapelspel na-aapt. In het door de regering-Trump naar buiten gebrachte Build the Wall moeten spelers een muur bouwen om te voorkomen dat migranten de Amerikaanse grens oversteken.
17 uur geledenBUNNIK (ANP) - Werkgevers sturen door de hogere brandstofkosten scherper op kosten en kilometers, volgens de Vereniging van Nederlandse Autoleasemaatschappijen (VNA). Duurdere benzine en diesel door de oorlog in het Midden-Oosten zijn met name voor middelgrote werkgevers reden om de overstap naar elektrisch rijden te versnellen en werknemers meer te laten thuiswerken.
18 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen gesloten. De handel op Wall Street werd bepaald door het belangrijke Amerikaanse banenrapport. De groei van de werkgelegenheid in de Verenigde Staten was in augustus veel sterker dan verwacht. Daardoor werd de verwachting voor een renteverhoging door de Federal Reserve later deze maand verder versterkt.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat een programma opzetten waardoor rundveehouders hun eigen vlees mogen verwerken en direct mogen verkopen aan consumenten. Volgens Trump hoeven rundveehouders daardoor niet meer met grote vleesverwerkende bedrijven en tussenhandelaren te werken en zullen de prijzen van rundvlees dalen.
1 dag geleden