Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minder landbouwdieren, vooral minder schapen door blauwtong

Minder landbouwdieren, vooral minder schapen door blauwtong

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft dit jaar minder koeien, varkens en andere landbouwdieren dan vorig jaar, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het aantal schapen is het hardst gedaald. Dat komt volgens het statistiekbureau door het blauwtongvirus, waaraan vooral schapen zijn overleden.

Het aantal schapen is gedaald tot 732.000, bijna 13 procent minder dan in 2023. Met name in de provincies Utrecht, Noord-Holland en Flevoland worden minder schapen gehouden. Sinds september vorig jaar is het blauwtongvirus in Nederland, de eerste meldingen kwamen uit Wijdemeren in Noord-Holland en Stichtse Vecht in Utrecht. Een maand geleden was het virus in totaal op bijna 9900 plekken aangetroffen.

Het blauwtongvirus wordt overgebracht door knutten, kleine stekende vliegen. Mensen zijn niet vatbaar voor het virus, maar dieren zoals koeien en schapen wel. Er zijn vaccinaties om het risico te verkleinen dat dieren eraan overlijden.

Koeien en varkens

Dit jaar zijn er in Nederland verder bijna 2 procent minder koeien. Het aantal runderen kwam op 1 april 2024 uit op bijna 3,8 miljoen. Vergeleken met 2017 zijn het er 7,8 procent minder, dat komt volgens het CBS omdat melkveeboeren vanaf dat jaar minder dieren moesten houden om zo minder fosfaat te produceren. Het aantal melkveebedrijven is vergeleken met 2017 bijna een kwart minder geworden.

Ook het aantal varkens en melkgeiten liep iets terug. In 2024 waren er 10,6 miljoen varkens, 2,6 procent minder dan in 2023. Die afname komt deels door subsidieregelingen voor varkensboeren die willen stoppen, aldus het CBS. Het aantal geiten is met 3 procent gedaald, tot bijna 475.000.

Meer uit Financieel

CPB: bouw voordelen huiseigenaar af om woningzoekende te helpen

DEN HAAG (ANP) - Om mensen die een woning zoeken te ondersteunen, zouden de voordelen voor woningbezitters afgebouwd moeten worden, staat in een rapport van het Centraal Planbureau (CPB). Dit is volgens de overheidsinstantie effectiever dan het extra subsidiëren van woningzoekenden.

50 minuten geleden
Verkopen McDonald's in VS groeien het hardst in ruim twee jaar

CHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - De verkopen van McDonald's in de Verenigde Staten zijn in het vorige kwartaal het hardst gegroeid in meer dan twee jaar. De resultaten suggereren dat de inspanningen van de fastfoodketen om weer te worden gezien als betaalbare eetgelegenheid werken.

1 uur geleden
Wall Street sluit licht lager na meevallend banenrapport

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag iets lager gesloten. Beleggers hadden onder meer aandacht voor het belangrijke banenrapport van de Amerikaanse overheid. Daaruit kwam naar voren dat de werkgelegenheid in de Verenigde Staten in januari met 130.000 banen groeide. Dit is de sterkste groei in meer dan een jaar en veel meer dan economen in doorsnee hadden verwacht.

2 uur geleden
BMW roept wereldwijd honderdduizenden auto's terug om brandgevaar

MÜNCHEN (ANP/DPA) - BMW roept wereldwijd honderdduizenden auto's terug vanwege een technisch mankement dat brand kan veroorzaken. Dit meldde de Duitse autofabrikant woensdag.

5 uur geleden
Randstad eindigt onderaan AEX na resultaten

AMSTERDAM (ANP) - Randstad was woensdag de grootste verliezer in de AEX-index. Het uitzendconcern heeft in het laatste kwartaal van 2025 een lagere omzet geboekt. Het bedrijf had het vooral op de Europese markt moeilijk. De opbrengsten in onder andere Nederland en Duitsland daalden aanzienlijk.

6 uur geleden
Consumentenbond wil dat nieuw kabinet ACM sneller laat ingrijpen

DEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond wil dat het nieuwe kabinet snel wettelijk regelt dat toezichthouders sneller kunnen ingrijpen in slecht functionerende markten. De belangenbehartiger voor consumenten doet deze oproep nadat de Autoriteit Consument & Markt (ACM) maandag meldde te gaan controleren of telecomaanbieders zich houden aan hun verplichtingen.

8 uur geleden
Wennink verwacht 'veel meer' ontslagrondes zoals bij Heineken

DEN HAAG (ANP) - De recente massaontslagen bij Heineken, ASML en ABN AMRO zijn nog maar een voorproefje, denkt oud-ASML-topman Peter Wennink. "Er komt nog veel meer aan in het bedrijfsleven en bij de overheid. Kunstmatige intelligentie (AI) kan de productiviteit zoveel verhogen. Als wij dat niet doen, doen andere landen dat. Maar het is niet alleen digitalisering. De kostenstijgingen spelen ook in de zorg, defensie en klimaat en energie. We moeten iets doen", zei Wennink tijdens het evenement State of Dutch Tech in Den Haag tegen het ANP.

8 uur geleden