Minder landbouwdieren, vooral minder schapen door blauwtong
DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft dit jaar minder koeien, varkens en andere landbouwdieren dan vorig jaar, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het aantal schapen is het hardst gedaald. Dat komt volgens het statistiekbureau door het blauwtongvirus, waaraan vooral schapen zijn overleden.
Het aantal schapen is gedaald tot 732.000, bijna 13 procent minder dan in 2023. Met name in de provincies Utrecht, Noord-Holland en Flevoland worden minder schapen gehouden. Sinds september vorig jaar is het blauwtongvirus in Nederland, de eerste meldingen kwamen uit Wijdemeren in Noord-Holland en Stichtse Vecht in Utrecht. Een maand geleden was het virus in totaal op bijna 9900 plekken aangetroffen.
Het blauwtongvirus wordt overgebracht door knutten, kleine stekende vliegen. Mensen zijn niet vatbaar voor het virus, maar dieren zoals koeien en schapen wel. Er zijn vaccinaties om het risico te verkleinen dat dieren eraan overlijden.
Koeien en varkens
Dit jaar zijn er in Nederland verder bijna 2 procent minder koeien. Het aantal runderen kwam op 1 april 2024 uit op bijna 3,8 miljoen. Vergeleken met 2017 zijn het er 7,8 procent minder, dat komt volgens het CBS omdat melkveeboeren vanaf dat jaar minder dieren moesten houden om zo minder fosfaat te produceren. Het aantal melkveebedrijven is vergeleken met 2017 bijna een kwart minder geworden.
Ook het aantal varkens en melkgeiten liep iets terug. In 2024 waren er 10,6 miljoen varkens, 2,6 procent minder dan in 2023. Die afname komt deels door subsidieregelingen voor varkensboeren die willen stoppen, aldus het CBS. Het aantal geiten is met 3 procent gedaald, tot bijna 475.000.
Meer uit Financieel
NICOSIA (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) koerst af op een renteverhoging volgende maand als de Verenigde Staten en Iran geen houdbaar vredesakkoord sluiten. Dat heeft de Oostenrijkse centralebankpresident en ECB-bestuurder Martin Kocher gezegd in de marge van de tweedaagse vergadering van de EU-ministers van Financiën op Cyprus.
2 uur geledenABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - Het eerste schip met vloeibaar gemaakt aardgas (lng) voor India is door de nog altijd vrijwel afgesloten Straat van Hormuz gevaren. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van scheepstrackinggegevens. Het is voor India de eerste lng-tanker die de Perzische Golf heeft verlaten sinds het uitbreken van de Iranoorlog eind februari.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Wereldbank maakt zich "grote zorgen" over de gevolgen van de aanhoudende blokkade van de Straat van Hormuz. "De economische effecten houden aan en ze stapelen zich op", stelt Paschal Donohoe, voormalig Eurogroep-voorzitter en sinds november vorig jaar topbestuurder bij 's werelds grootste instituut voor ontwikkelingshulp.
14 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - De Indiase minister van Handel en Industrie Piyush Goyal gaat komende week naar Canada om te praten met premier Mark Carney over een vrijhandelsakkoord tussen beide landen. Ook wordt gepraat over samenwerking bij belangrijke grondstoffen die India nodig heeft.
23 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De Deense economie zal dit jaar sterker groeien dan eerder gedacht. De economie wordt daarbij geholpen door goede verkopen van de omvangrijke farmaceutische sector van Denemarken, met bijvoorbeeld de grote producent van afslankmiddelen Novo Nordisk. Dat heeft het Deense ministerie van Economische Zaken zaterdag gezegd.
1 dag geledenNICOSIA (ANP) - Voor de enorme investeringsbehoeften in de Europese Unie, zoals voor defensie en concurrentiekracht, is meer economische groei en meer geld nodig, ook privaat geld, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) zaterdag.
1 dag geledenORLANDO (ANP/BLOOMBERG) - Blue Origin, het ruimtevaartbedrijf van Amazon-oprichter Jeff Bezos, gaat 600 miljoen dollar investeren in uitbreiding van zijn Rocket Park Campus in Cape Canaveral in de Amerikaanse staat Florida. Dat heeft gouverneur Ron DeSantis van Florida gemeld.
1 dag geleden