Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minder landbouwdieren, vooral minder schapen door blauwtong

Minder landbouwdieren, vooral minder schapen door blauwtong

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft dit jaar minder koeien, varkens en andere landbouwdieren dan vorig jaar, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het aantal schapen is het hardst gedaald. Dat komt volgens het statistiekbureau door het blauwtongvirus, waaraan vooral schapen zijn overleden.

Het aantal schapen is gedaald tot 732.000, bijna 13 procent minder dan in 2023. Met name in de provincies Utrecht, Noord-Holland en Flevoland worden minder schapen gehouden. Sinds september vorig jaar is het blauwtongvirus in Nederland, de eerste meldingen kwamen uit Wijdemeren in Noord-Holland en Stichtse Vecht in Utrecht. Een maand geleden was het virus in totaal op bijna 9900 plekken aangetroffen.

Het blauwtongvirus wordt overgebracht door knutten, kleine stekende vliegen. Mensen zijn niet vatbaar voor het virus, maar dieren zoals koeien en schapen wel. Er zijn vaccinaties om het risico te verkleinen dat dieren eraan overlijden.

Koeien en varkens

Dit jaar zijn er in Nederland verder bijna 2 procent minder koeien. Het aantal runderen kwam op 1 april 2024 uit op bijna 3,8 miljoen. Vergeleken met 2017 zijn het er 7,8 procent minder, dat komt volgens het CBS omdat melkveeboeren vanaf dat jaar minder dieren moesten houden om zo minder fosfaat te produceren. Het aantal melkveebedrijven is vergeleken met 2017 bijna een kwart minder geworden.

Ook het aantal varkens en melkgeiten liep iets terug. In 2024 waren er 10,6 miljoen varkens, 2,6 procent minder dan in 2023. Die afname komt deels door subsidieregelingen voor varkensboeren die willen stoppen, aldus het CBS. Het aantal geiten is met 3 procent gedaald, tot bijna 475.000.

Meer uit Financieel

AI en Trump ook in 2026 belangrijkste thema's voor beleggers

AMSTERDAM (ANP) - De hooggespannen verwachtingen rond kunstmatige intelligentie (AI) en de onvoorspelbaarheid van het beleid van de Amerikaanse president Donald Trump blijven de belangrijkste thema's voor beleggers in 2026. Dat jaar dreigt volgens kenners opnieuw een bewogen beursjaar te worden, maar biedt ook kansen.

2 uur geleden
Uitgeverij laat spullen met Nederlandse tekeningen van Temu halen

AMSTERDAM (ANP) - Het Chinese verkoopplatform Temu heeft op verzoek van Nederlandse uitgeverijen tientallen producten van de website verwijderd met afbeeldingen uit populaire Nederlandse kinderboeken. Singel Uitgeverijen, dat onder meer boeken over Jip en Janneke en Woezel & Pip uitgeeft, heeft zaterdag een bericht hierover van De Grote Vriendelijke Podcast bevestigd.

16 uur geleden
Duitsland op schema met waterstof, Nederland worstelt

BERLIJN (ANP/DPA) - Anders dan in Nederland verloopt de aanleg van een groot waterstofleidingennetwerk in Duitsland volgens plan. De Duitsers begonnen dit jaar met de bouw van het landelijke netwerk en tot nu toe worden de bouwdeadlines gehaald, meldde de Duitse gasbrancheorganisatie FNB Gas.

18 uur geleden
Tekort slachtvee drijft rundvleesprijzen in VS tot recordhoogte

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Net als in Nederland is rundvlees in de Verenigde Staten duurder dan ooit. Dit komt doordat het aantal runderen dat klaar is voor de slacht in de VS historisch laag is en de aanvoer onder druk staat.

21 uur geleden
Chocolade blijft voorlopig duur ondanks gedaalde cacaoprijzen

DEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - Na de historische prijsstijging van 2024 zijn de cacaoprijzen op de wereldmarkt dit jaar met zo'n 50 procent gekelderd. Dit betekent echter niet dat de prijzen van chocoladerepen en bonbons binnenkort omlaag gaan.

22 uur geleden
Schiphol druk met terugbezorgen van koffers na storing

SCHIPHOL (ANP) - Schiphol is "volop bezig" met het nasturen van achtergebleven koffers na een storing in een deel van het bagagesysteem, zegt een woordvoerster van de luchthaven zaterdag. Het duurt nog "enkele dagen" voordat iedereen zijn koffer weer terug heeft. "Er wordt hard gewerkt om onze passagiers zo snel mogelijk hun bagage na te leveren", laat ook een woordvoerster van KLM weten.

23 uur geleden
Trump: Amerikaanse economie op weg omhoog door afnemende inflatie

ROCKY MOUNT (ANP/RTR) - De Amerikaanse economie heeft volgens president Donald Trump de weg omhoog gevonden, nu de inflatie afneemt en de prijsdruk op belangrijke goederen afzwakt.

1 dag geleden