Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minder landbouwdieren, vooral minder schapen door blauwtong

Minder landbouwdieren, vooral minder schapen door blauwtong

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft dit jaar minder koeien, varkens en andere landbouwdieren dan vorig jaar, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het aantal schapen is het hardst gedaald. Dat komt volgens het statistiekbureau door het blauwtongvirus, waaraan vooral schapen zijn overleden.

Het aantal schapen is gedaald tot 732.000, bijna 13 procent minder dan in 2023. Met name in de provincies Utrecht, Noord-Holland en Flevoland worden minder schapen gehouden. Sinds september vorig jaar is het blauwtongvirus in Nederland, de eerste meldingen kwamen uit Wijdemeren in Noord-Holland en Stichtse Vecht in Utrecht. Een maand geleden was het virus in totaal op bijna 9900 plekken aangetroffen.

Het blauwtongvirus wordt overgebracht door knutten, kleine stekende vliegen. Mensen zijn niet vatbaar voor het virus, maar dieren zoals koeien en schapen wel. Er zijn vaccinaties om het risico te verkleinen dat dieren eraan overlijden.

Koeien en varkens

Dit jaar zijn er in Nederland verder bijna 2 procent minder koeien. Het aantal runderen kwam op 1 april 2024 uit op bijna 3,8 miljoen. Vergeleken met 2017 zijn het er 7,8 procent minder, dat komt volgens het CBS omdat melkveeboeren vanaf dat jaar minder dieren moesten houden om zo minder fosfaat te produceren. Het aantal melkveebedrijven is vergeleken met 2017 bijna een kwart minder geworden.

Ook het aantal varkens en melkgeiten liep iets terug. In 2024 waren er 10,6 miljoen varkens, 2,6 procent minder dan in 2023. Die afname komt deels door subsidieregelingen voor varkensboeren die willen stoppen, aldus het CBS. Het aantal geiten is met 3 procent gedaald, tot bijna 475.000.

Meer uit Financieel

AEX-index begint met winst door hoop op einde oorlog

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging woensdag verder omhoog. De stemming werd gesteund door hernieuwde hoop op vredesonderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Iran. Volgens de Amerikaanse president Donald Trump voeren de VS en Iran onderhandelingen en wil Teheran graag een vredesakkoord sluiten. Trump herhaalde ook zijn bewering dat de VS de oorlog in Iran al gewonnen hebben. Iran ontkent de gesprekken en volgens Iraanse staatsmedia onderhandelen de Amerikanen "met zichzelf".

46 minuten geleden
Nieuwssite: deze week aanvraag voor beursgang SpaceX

NEW YORK (ANP/AFP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, gaat mogelijk deze week een aanvraag indienen voor een beursgang in New York. Dat meldt de technieuwssite The Information. Met die beursgang zou dan 75 miljard dollar opgehaald moeten worden. Daarmee zou het de grootste beursgang ooit worden.

1 uur geleden
Gasunie: voorraad gas daalt, maar tekort wordt niet verwacht

DEN HAAG (ANP) - Hoewel de Nederlandse gasvoorraden zijn geslonken tot het laagste niveau in tien jaar, is er voorlopig nog voldoende gasaanvoer beschikbaar. "Vooralsnog zijn er voldoende gasstromen van elders en is er voldoende voor Nederland", zegt een woordvoerster van Gasunie.

1 uur geleden
Zweden leverden in 2025 ruim 3 miljard statiegeldverpakkingen in

STOCKHOLM (ANP) - Een recordaantal flessen en blikjes zijn in 2025 ingeleverd via het Zweedse statiegeldsysteem. Dat meldt Returpack/Pantamera, dat het statiegeldsysteem van het land beheert. In totaal werden er meer dan 3 miljard flessen en blikjes gedeponeerd, 130 miljoen meer dan een jaar eerder. Dat betekent dat de gemiddelde Zweed 283 verpakkingen inleverde.

1 uur geleden
Hornbach breidt marktaandeel verder uit in Nederland

HOUTEN (ANP) - Bouwmarktketen Hornbach heeft afgelopen jaar minder winst geboekt door hogere kosten aan onder meer personeel. In Nederland wist het bedrijf, ondanks sterke concurrentie van Praxis, Gamma en Karwei, zijn marktaandeel verder te vergroten. De doe-het-zelfketen zag zijn marktaandeel groeien van 28,1 procent naar gemiddeld 29,4 procent, werd woensdag bekend.

2 uur geleden
Beurzen Azië stijgen, olieprijs daalt door hoop op einde oorlog

TOKIO (ANP) - De aandelenbeurzen in Azië gingen woensdag stevig omhoog. De stemming werd gesteund door de hoop op een spoedige de-escalatie van de oorlog in het Midden-Oosten. De olieprijzen, die sterk zijn gestegen door het conflict in het olierijke gebied, gingen omlaag.

2 uur geleden
Nederlandse gasvoorraden gedaald naar laagste niveau in tien jaar

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse gasvoorraden zijn geslonken naar 5,8 procent. Dat is de laagste vullingsgraad in tien jaar. Dat blijkt uit het Nationaal Energie Dashboard van gasnetbeheerder Gasunie dat sinds 2016 de opslagcijfers volledig bijhoudt.

2 uur geleden