Minder landbouwdieren, vooral minder schapen door blauwtong
DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft dit jaar minder koeien, varkens en andere landbouwdieren dan vorig jaar, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het aantal schapen is het hardst gedaald. Dat komt volgens het statistiekbureau door het blauwtongvirus, waaraan vooral schapen zijn overleden.
Het aantal schapen is gedaald tot 732.000, bijna 13 procent minder dan in 2023. Met name in de provincies Utrecht, Noord-Holland en Flevoland worden minder schapen gehouden. Sinds september vorig jaar is het blauwtongvirus in Nederland, de eerste meldingen kwamen uit Wijdemeren in Noord-Holland en Stichtse Vecht in Utrecht. Een maand geleden was het virus in totaal op bijna 9900 plekken aangetroffen.
Het blauwtongvirus wordt overgebracht door knutten, kleine stekende vliegen. Mensen zijn niet vatbaar voor het virus, maar dieren zoals koeien en schapen wel. Er zijn vaccinaties om het risico te verkleinen dat dieren eraan overlijden.
Koeien en varkens
Dit jaar zijn er in Nederland verder bijna 2 procent minder koeien. Het aantal runderen kwam op 1 april 2024 uit op bijna 3,8 miljoen. Vergeleken met 2017 zijn het er 7,8 procent minder, dat komt volgens het CBS omdat melkveeboeren vanaf dat jaar minder dieren moesten houden om zo minder fosfaat te produceren. Het aantal melkveebedrijven is vergeleken met 2017 bijna een kwart minder geworden.
Ook het aantal varkens en melkgeiten liep iets terug. In 2024 waren er 10,6 miljoen varkens, 2,6 procent minder dan in 2023. Die afname komt deels door subsidieregelingen voor varkensboeren die willen stoppen, aldus het CBS. Het aantal geiten is met 3 procent gedaald, tot bijna 475.000.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Donald Trump eist dat Netflix bestuurslid Susan Rice "onmiddellijk" ontslaat of anders "de gevolgen ondervindt". Op Truth Social maakte de Amerikaanse president haar uit voor een "politieke pion", die "geen talent of vaardigheden" heeft.
10 minuten geledenCANBERRA (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Handelspartners van de Verenigde Staten verspreid over de wereld onderzoeken de impact van de door president Donald Trump aangekondigde nieuwe Amerikaanse importtarieven. Trump kreeg vrijdag een tegenslag te verwerken toen het Amerikaanse hooggerechtshof oordeelde dat een groot deel van zijn tarieven onwettig was. Vervolgens kondigde Trump een nieuw wereldwijd invoertarief van 10 procent aan op buitenlandse goederen. Zaterdag verhoogde hij deze heffing naar 15 procent.
38 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Het Amerikaanse JPMorgan Chase heeft Donald Trump en zijn bedrijf in februari 2021 meegedeeld dat hun rekeningen bij de bank werden gesloten. Dat blijkt uit nieuwe documenten die vrijdag zijn vrijgegeven als onderdeel van een rechtszaak die Trump heeft aangespannen tegen de bank en topman Jamie Dimon. Daarin eist de Amerikaanse president 5 miljard dollar schadevergoeding.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump verhoogt de wereldwijde importheffing die hij vrijdag invoerde van 10 naar 15 procent, meldt hij op zijn Truth Social.
16 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz verwacht dat de tariefdruk op de Duitse economie lager wordt na de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof. Dat oordeelde vrijdag dat een groot deel van de heffingen die president Donald Trump invoerde illegaal was.
16 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De president van de Europese Centrale Bank Christine Lagarde liep weg bij een toespraak van de Amerikaanse handelsminister Howard Lutnick, omdat ze zijn anti-Europese retoriek ongepast vond in die setting. Dat zei ze zaterdag in een interview met The Wall Street Journal. Lagarde liep vorige maand weg van een diner op het World Economic Forum toen Lutnick zich negatief uitliet over Europa.
18 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - Tientallen landen, waaronder de Verenigde Staten en China, hebben opgeroepen tot "veilige, betrouwbare en robuuste" kunstmatige intelligentie. Dat staat in een verklaring die zaterdag werd uitgegeven na een grote top in New Delhi. De verklaring bevatte geen concrete toezeggingen. Wel werden verschillende vrijwillige, niet-bindende initiatieven benadrukt, waaronder het internationaal bundelen van AI-onderzoekscapaciteiten.
18 uur geleden