Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minder immigranten door afname Oekraïense vluchtelingen

Minder immigranten door afname Oekraïense vluchtelingen

DEN HAAG (ANP) - Het aantal immigranten dat in 2023 naar Nederland kwam is gedaald vergeleken met het jaar ervoor en dat komt bijna volledig doordat er minder Oekraïners naar ons land kwamen, becijfert het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In 2023 kwamen er 37.000 Oekraïense vluchtelingen bij, in 2022 waren dat er nog ruim 108.000. De instroom van andere immigrantengroepen bleef nagenoeg gelijk.

Vorig jaar kwamen 336.000 immigranten naar Nederland, 68.000 mensen minder dan in 2022. De helft (171.200) kwam uit Europese (vrijhandel)landen, het andere deel van buiten de Europese Unie.

Het CBS onderzocht de immigratiemotieven, alleen de redenen voor alle immigranten uit 2022 zijn nu bekend. Toen bestond de grootste groep nieuwe bewoners uit arbeidsmigranten vanuit de EU, gevolgd door Nederlanders die vanuit het buitenland weer terugkwamen. Daarna volgen gezinsmigranten van buiten Europa, een groep die in vier categorieën is op te delen.

Arbeidsmigranten

De meeste gezinsmigranten zijn mensen die zich bij iemand voegen die in Nederland is gaan werken, de arbeidsmigranten. Een andere, bijna even grote groep bestaat uit mensen die bijvoorbeeld een Nederlandse partner hebben, au pair zijn of zich aansluiten bij een gezinslid dat na de Brexit in Nederland is gaan wonen. Zij voegen zich dus niet bij iemand die hier voor asiel, arbeid of studie is. De groepen gezinsmigranten die voor asiel en studie naar Nederland komen, zijn beduidend kleiner.

De migratiemotieven zijn door verschillende procedures voor mensen van binnen en buiten de EU nog niet compleet over 2023. Die informatie wordt pas medio 2025 verwacht, aldus het CBS. Een woordvoerster zegt dat de verdeling van motieven de laatste recente jaren nauwelijks veranderd is, zaken als onverwacht grote asielstromen of vergaande politieke besluiten kunnen dit veranderen.

Meer uit Binnenland

Dag begint met minder storingen op het spoor door winterweer

DEN HAAG (ANP) - Donderdagochtend zijn er aanzienlijk minder storingen op het spoor dan de afgelopen dagen door het winterse weer. Rond 05.30 uur is er nog maar één storing te zien in de NS-app. Door het winterse weer rijden er tussen Amersfoort en Barneveld minder treinen. Dat duurt nog tot minstens 10 januari 23.00 uur.

47 minuten geleden
Ook rest van week geen colleges en tentamens Universiteit Utrecht

UTRECHT (ANP) - De Universiteit Utrecht annuleert vanwege het winterweer ook de tentamens die donderdag en vrijdag zouden worden gehouden. Colleges op locatie gaan de rest van de week niet door, maar zijn online als dat mogelijk is.

5 uur geleden
Deel van sportcentrum in Utrecht ingestort

UTRECHT (ANP) - Een groot deel van sportcentrum Hal22 aan de Zonnebaan in Utrecht is woensdagavond ingestort. Het lijkt er volgens de veiligheidsregio op dat er niemand meer in het gebouw is, maar dat is niet zeker. Het risico bestaat dat het gebouw verder instort en daarom gaan hulpdiensten niet naar binnen.

11 uur geleden
Celstraf en boete voor geweld tijdens jaarwisseling in Eindhoven

DEN BOSCH (ANP) - De politierechter in Den Bosch heeft woensdag tijdens een snelrechtzitting twee mannen veroordeeld voor incidenten tijdens de jaarwisseling.

16 uur geleden
Ook donderdag rijden minder treinen door winterweer

UTRECHT (ANP) - Door het winterse weer rijden ook donderdag minder treinen. De dienstregeling wordt aangepast, laat spoorbeheerder ProRail weten. Op vrijdag worden mogelijk ook minder treinen ingezet.

16 uur geleden
Meer mensen verdacht van misdrijf bij jaarwisseling

DEN HAAG (ANP) - Zeker 171 mensen worden verdacht van een misdrijf tijdens de jaarwisseling. Ze hebben bijvoorbeeld agenten, brandweermedewerkers of ambulancemedewerkers belaagd of spullen vernield. Dat meldt het Openbaar Ministerie. Vorig jaar waren er 120 verdachten. Het aantal hulpverleners dat te maken kreeg met geweld en agressie, is eveneens fors gestegen.

17 uur geleden
Zuid-Holland en Zeeland terug naar code geel

DE BILT (ANP) - In de provincies Zuid-Holland en Zeeland geldt code oranje niet meer. Het KNMI heeft het waarschuwingsniveau woensdag aan het begin van de middag een stapje verlaagd naar code geel. Die gold al op de Waddeneilanden. De rest van het land staat nog op code oranje.

18 uur geleden