Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minder immigranten door afname Oekraïense vluchtelingen

Minder immigranten door afname Oekraïense vluchtelingen

DEN HAAG (ANP) - Het aantal immigranten dat in 2023 naar Nederland kwam is gedaald vergeleken met het jaar ervoor en dat komt bijna volledig doordat er minder Oekraïners naar ons land kwamen, becijfert het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In 2023 kwamen er 37.000 Oekraïense vluchtelingen bij, in 2022 waren dat er nog ruim 108.000. De instroom van andere immigrantengroepen bleef nagenoeg gelijk.

Vorig jaar kwamen 336.000 immigranten naar Nederland, 68.000 mensen minder dan in 2022. De helft (171.200) kwam uit Europese (vrijhandel)landen, het andere deel van buiten de Europese Unie.

Het CBS onderzocht de immigratiemotieven, alleen de redenen voor alle immigranten uit 2022 zijn nu bekend. Toen bestond de grootste groep nieuwe bewoners uit arbeidsmigranten vanuit de EU, gevolgd door Nederlanders die vanuit het buitenland weer terugkwamen. Daarna volgen gezinsmigranten van buiten Europa, een groep die in vier categorieën is op te delen.

Arbeidsmigranten

De meeste gezinsmigranten zijn mensen die zich bij iemand voegen die in Nederland is gaan werken, de arbeidsmigranten. Een andere, bijna even grote groep bestaat uit mensen die bijvoorbeeld een Nederlandse partner hebben, au pair zijn of zich aansluiten bij een gezinslid dat na de Brexit in Nederland is gaan wonen. Zij voegen zich dus niet bij iemand die hier voor asiel, arbeid of studie is. De groepen gezinsmigranten die voor asiel en studie naar Nederland komen, zijn beduidend kleiner.

De migratiemotieven zijn door verschillende procedures voor mensen van binnen en buiten de EU nog niet compleet over 2023. Die informatie wordt pas medio 2025 verwacht, aldus het CBS. Een woordvoerster zegt dat de verdeling van motieven de laatste recente jaren nauwelijks veranderd is, zaken als onverwacht grote asielstromen of vergaande politieke besluiten kunnen dit veranderen.

Meer uit Binnenland

Noodverordening deel Stadskanaal na uitkomen mishandelingszaak

STADSKANAAL (ANP) - In een deel van het Groningse Stadskanaal is donderdagavond een noodverordening ingesteld. In het gebied staan "woningen die betrokken zijn bij een strafrechtelijk onderzoek", meldt de gemeente. Een groep mensen heeft donderdag ruiten ingegooid bij die woningen.

1 uur geleden
Opnieuw anti-azc-protest en veel politie in Loosdrecht

LOOSDRECHT (ANP) - Ruim honderd demonstranten hebben zich donderdagavond verzameld op een aangewezen locatie in Loosdrecht om te protesteren tegen de opvang van asielzoekers, ziet een ANP-verslaggever. De politie is massaal aanwezig en houdt toezicht. Uit angst voor nieuwe wanordelijkheden heeft de gemeente Wijdemeren beperkingen ingesteld.

3 uur geleden
Argentinië doet onderzoek naar hantavirus in vertrekstad Hondius

USHUAIA (ANP/AFP) - Een team Argentijnse wetenschappers reist volgende week naar havenstad Ushuaia om te onderzoeken of het hantavirus daar is. Het Nederlandse cruiseschip m/v Hondius, waar het virus uitbrak, vertrok op 1 april uit die stad.

3 uur geleden
Twee vrouwen aangehouden om kindermishandeling Stadskanaal

STADSKANAAL (ANP) - Twee vrouwen van 31 en 33 jaar uit de gemeente Stadskanaal zijn donderdagavond door de politie aangehouden. Ze worden verdacht van kindermishandeling en wederrechtelijke vrijheidsberoving, meldt het Openbaar Ministerie.

4 uur geleden
WHO-baas Tedros dankt Tenerife voor hulp met Hondius

GENÈVE (ANP) - Het hoofd van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, heeft inwoners van Tenerife in een brief bedankt voor hun hulp met de m/v Hondius. Ook looft hij de Spaanse regering, hulpverleners en de bemanning van het schip.

7 uur geleden
OM onderzoekt jarenlange mishandeling kinderen in Groningen

GRONINGEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie doet onderzoek naar de vermeende mishandeling van twee kinderen in Groningen. Dat bevestigt een woordvoerster na berichtgeving door Dagblad van het Noorden (DvhN). Verder laat zij niets los over de zaak. De kinderen, een meisje van 6 en een jongen van 7, zouden jarenlang stelselmatig ernstig zijn mishandeld door hun moeders.

9 uur geleden
Rotterdam herdenkt Duits bombardement in 1940

ROTTERDAM (ANP) - In Rotterdam is herdacht dat de stad 86 jaar geleden, op 14 mei 1940, werd getroffen door een bombardement door nazi-Duitsland. Daarbij kwamen bijna 900 mensen om het leven en raakten 80.000 Rotterdammers hun huis kwijt door branden na de bommenregen.

10 uur geleden