Minder immigranten door afname Oekraïense vluchtelingen
DEN HAAG (ANP) - Het aantal immigranten dat in 2023 naar Nederland kwam is gedaald vergeleken met het jaar ervoor en dat komt bijna volledig doordat er minder Oekraïners naar ons land kwamen, becijfert het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In 2023 kwamen er 37.000 Oekraïense vluchtelingen bij, in 2022 waren dat er nog ruim 108.000. De instroom van andere immigrantengroepen bleef nagenoeg gelijk.
Vorig jaar kwamen 336.000 immigranten naar Nederland, 68.000 mensen minder dan in 2022. De helft (171.200) kwam uit Europese (vrijhandel)landen, het andere deel van buiten de Europese Unie.
Het CBS onderzocht de immigratiemotieven, alleen de redenen voor alle immigranten uit 2022 zijn nu bekend. Toen bestond de grootste groep nieuwe bewoners uit arbeidsmigranten vanuit de EU, gevolgd door Nederlanders die vanuit het buitenland weer terugkwamen. Daarna volgen gezinsmigranten van buiten Europa, een groep die in vier categorieën is op te delen.
Arbeidsmigranten
De meeste gezinsmigranten zijn mensen die zich bij iemand voegen die in Nederland is gaan werken, de arbeidsmigranten. Een andere, bijna even grote groep bestaat uit mensen die bijvoorbeeld een Nederlandse partner hebben, au pair zijn of zich aansluiten bij een gezinslid dat na de Brexit in Nederland is gaan wonen. Zij voegen zich dus niet bij iemand die hier voor asiel, arbeid of studie is. De groepen gezinsmigranten die voor asiel en studie naar Nederland komen, zijn beduidend kleiner.
De migratiemotieven zijn door verschillende procedures voor mensen van binnen en buiten de EU nog niet compleet over 2023. Die informatie wordt pas medio 2025 verwacht, aldus het CBS. Een woordvoerster zegt dat de verdeling van motieven de laatste recente jaren nauwelijks veranderd is, zaken als onverwacht grote asielstromen of vergaande politieke besluiten kunnen dit veranderen.
Meer uit Binnenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse ambassade in Nederland raadt voetbalfans die voor het WK naar de Verenigde Staten afreizen aan extra reistijd in te plannen en ervoor te zorgen dat alle papieren op orde zijn. Er wordt extra drukte op vliegvelden verwacht, vooral bij de douane. Om alles in goede banen te laten lopen, zet het land extra personeel in, net als snellere verwerkingssystemen.
25 minuten geleden2E EXLOËRMOND (ANP) - In de nacht van maandag op dinsdag overnachtten 65 asielzoekers in een sporthal in het Drentse dorp 2e Exloërmond. Die heeft de gemeente Borger-Odoorn vanaf maandag tot en met donderdag aangeboden als nachtopvang voor asielzoekers die niet in het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel kunnen overnachten.
55 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Rijkswaterstaat waarschuwt weggebruikers om tijdens de avondspits alert te zijn op gevaarlijke situaties en mogelijk lange files door de verwachte slechte weersomstandigheden. Het KNMI heeft voor dinsdag code geel voor vrijwel het hele land uitgeroepen.
1 uur geledenHEERHUGOWAARD (ANP) - Er is dinsdag nog veel onduidelijk over het steekincident bij een bedrijf in Heerhugowaard maandagavond. Daarbij vielen een dode en twee gewonden. De politie kan nog niet melden wat de identiteit is van de slachtoffers. Er is nog niemand aangehouden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werknemers die te weinig betaald krijgen, kunnen straks makkelijker hun achterstallig loon terugkrijgen. Vooral arbeidsmigranten worden onderbetaald. Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) wil werkgevers sneller verantwoordelijk maken.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Steeds meer gemeenten ontwikkelen eigen hitteplannen, met maatregelen om kwetsbare mensen te beschermen tegen de gevolgen van hoge temperaturen. Het Rode Kruis en het Klimaatverbond becijferen dat het aantal gemeenten dat een hitteplan heeft, of aan het maken is, afgelopen jaar is gestegen van 90 naar 128. Ze noemen dat "een stap in de goede richting", maar vinden dat iedere gemeente zo'n plan zou moeten hebben.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Kinderen vanaf 10 jaar oud kunnen vanaf dinsdag met hun smartphone betalen bij de jongerenbank van ABN AMRO. Die bank, BUUT, is naar eigen zeggen de eerste in Nederland die jongeren onder de 16 jaar betalingen laat doen via hun mobiel. Daarmee wil BUUT jongeren onder begeleiding van hun ouders leren bewuster met hun uitgaven om te gaan.
6 uur geleden