Minder illegaal vuurwerk gevonden dan vorig jaar
DEN HAAG (ANP) - Opsporingsdiensten hebben tot nu toe ruim 38.000 kilo illegaal vuurwerk in beslag genomen. De teller staat nog niet zo hoog als vorig jaar rond deze tijd, maar wel hoger dan de jaren daarvoor. Dat blijkt uit de Vuurwerkbarometer van het Openbaar Ministerie.
Vorige week werd er ruim 3000 kilo verboden vuurwerk ingenomen. In een woning in Castricum vond de politie ongeveer 500 kilo, naast een hennepkwekerij. Ook in Beverwijk (600 kilo) en Oostzaan vond de politie illegaal vuurwerk bij mensen thuis.
Waar illegaal vuurwerk vorig jaar nog volop per post werd verhandeld, is de politie zulke pakketjes nu nog nauwelijks tegengekomen. Ad Nieuwdorp, vuurwerkspecialist van de landelijke politie, ziet dat illegaal vuurwerk nu via opslagplaatsen door wordt gegeven aan kleine handelaren. "Zoals dat tien jaar geleden ook gebeurde."
Social media
Enig verschil is dat de contacten nu vaak via sociale media verlopen. "We hebben inmiddels ook veel accounts gesloten op Instagram en YouTube", aldus Nieuwdorp.
Dat er nog niet zoveel illegaal vuurwerk is ingenomen als een jaar geleden (44.000 kilo), zegt volgens een woordvoerder van de politie niet zoveel. "Meestal zijn er de laatste weken nog een paar grote vangsten." Een echt grote klapper als vorig jaar is er nog niet geweest. Toen stond de recordvangst van een week op bijna 13.000, nu op bijna 8000.
Cobra's
Tien jaar geleden werd er overigens veel meer illegaal vuurwerk ingenomen per jaar, meer dan 100.000 kilo.
De politie komt vooral veel cobra’s tegen, knalvuurwerk met licht ontvlambaar poeder dat ook wel eens lekt. "Een vonkje van een statisch geladen trui kan soms al genoeg zijn", aldus de zegsvrouw. De politie stuit ook vaak op shells, beter bekend als mortierbommen.
Meer uit Binnenland
NUNSPEET (ANP) - De 56-jarige bestuurster van de auto die maandagavond inreed op een groep mensen in Nunspeet ligt in het ziekenhuis, meldt een politiewoordvoerster. Hoe zij eraan toe is, weet ze niet, maar "de medische zorg heeft voorrang op het verloop van het onderzoek", laat ze weten.
19 minuten geledenZALTBOMMEL (ANP) - De overleden persoon die in de nacht van maandag op dinsdag in een woning in Zaltbommel is gevonden, is een vrouw. Degene die werd aangehouden is een man, meldt de politie dinsdagochtend.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De hogesnelheidslijn (hsl) tussen Schiphol en Leiderdorp ligt in 2028 er geruime tijd uit om renovatiewerkzaamheden. Een woordvoerder van ProRail bevestigt berichtgeving daarover van De Telegraaf.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Paprika is de groente met de meeste resten van bestrijdingsmiddelen; citrusfruit en aardbeien delen de titel voor fruitsoort waarop het vaakst schadelijke residuen zitten. Dat blijkt uit de nieuwe PesticidenEetwijzer, gebaseerd op metingen van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA).
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - 76 journalisten van ruim twintig verschillende media roepen politiek Den Haag dinsdag in een open brief in De Telegraaf op om de Wet open overheid (Woo) "niet te begrenzen". De journalisten benadrukken in de brief aan de formerende partijen dat die wet "cruciaal is voor de uitoefening van ons vak".
5 uur geledenZALTBOMMEL (ANP) - In het Gelderse Zaltbommel is in de nacht van maandag op dinsdag rond 01.15 uur een overleden persoon aangetroffen, meldt de politie Gelderland op X. Het slachtoffer werd gevonden in een woning aan de Wichard van Pondlaan. "Hulp mocht helaas niet meer baten", aldus de politie.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Integraal Kankercentrum Nederland (IKNL) waarschuwt voor veel meer kankerdiagnoses bij 80-plussers in de nabije toekomst. Onderzoek van het IKNL en het Erasmus MC voorspelt een jaarlijkse groei van 5 procent. Tussen 1989 en 2019 was dat nog 2,7 procent.
6 uur geleden