Minder huishoudelijke apparaten verkocht door krappe huizenmarkt
ZOETERMEER (ANP) - Nederlanders hebben vorig jaar minder grote huishoudelijke apparaten gekocht, meldt branchevereniging APPLiA Nederland. Vooral inbouwkookplaten, afzuigkappen en afwasmachines werden minder vaak verkocht. Dat komt volgens de koepel door de hoge inflatie en tegenvallende huizenverkoop en nieuwbouw.
Leveranciers en producenten van elektrische huishoudelijke apparaten hebben in 2023 4 procent minder omzet gedraaid met grote huishoudelijke apparaten dan in 2022, zegt APPLiA Nederland in haar jaarcijfers. Vooral aan inbouwkookplaten werd veel minder verdiend, 20 procent minder. Dit komt volgens APPLiA Nederland vooral doordat veel consumenten in 2022 een inductiekookplaat kochten nadat de gasprijzen flink waren gestegen. De omzet in afzuigkappen daalde vorig jaar 12 procent, afwasmachines, fornuizen en ovens brachten 9 procent minder op.
"Het afgelopen jaar kende de markt voor groothuishoudelijke apparaten tegenwind. Allereerst door de stijgende inflatie en daarnaast door de stagnerende huizenmarkt", zegt Stefan Verhoeven, voorzitter van APPLiA Nederland en topman van Miele Nederland.
Stofzuigers
De prijzen zijn vorig jaar met 3 tot 4 procent gestegen vergeleken met een jaar eerder. De branchevereniging stelt dat de stijging minder hoog is dan in 2022 en minder dan de inflatie in 2023 was.
De meeste grote apparaten voor in huis zijn afgelopen jaar ook in aantallen minder verkocht. Vorig jaar zijn 21 procent minder inbouwkookplaten, 12 procent minder afwasmachines en 11 procent minder fornuizen en ovens verkocht. Stofzuigers, wasmachines en wasdrogers werden juist vaker aangeschaft.
Dit jaar
De branchevereniging denkt niet dat dit jaar veel meer inbouwapparatuur wordt verkocht. Consumenten vinden het nog geen gunstige tijd voor grote aankopen, zegt APPLiA Nederland op basis van cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Voor alle elektrische huishoudelijke apparaten ziet dit jaar er wel gunstiger uit omdat de koopkracht en het consumentenvertrouwen dit jaar herstellen en huizen betaalbaarder worden.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - Contractuele afspraken die werknemers verbieden om bij een concurrent aan de slag te gaan, hebben mogelijk een negatief effect op de productiviteit. Dat stelt de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in een rapport. Concurrentiebedingen worden de afgelopen vijf jaar steeds vaker opgenomen in een contract, ziet de organisatie.
49 minuten geledenANKARA (ANP) - Canada heeft steun van acht andere landen gekregen voor een defensiebank die investeringen in militaire middelen moet vergemakkelijken. De Russische inval in Oekraïne en de onzekerheid over Amerikaanse steun voor bondgenoten zorgen ervoor dat veel landen hun eigen defensiesector willen versterken. Deze nieuwe financiële instelling moet daarbij helpen met kredietgaranties en leningen.
50 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - De extreme zomerhitte in Frankrijk remt de druivengroei in belangrijke wijnregio's zoals Champagne, Bordeaux en Bourgogne. Wijnproducenten waarschuwen dinsdag voor een kleinere oogst en een van de vroegste oogsten ooit.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York lieten dinsdag bij de opening een gemengd beeld zien. De Amerikaanse chipbedrijven gingen omlaag na de zware koersverliezen in de Aziatische en Europese chipsector. Beleggers grepen de nieuwe recordresultaten van het Zuid-Koreaanse Samsung, de grootste fabrikant van geheugenchips ter wereld, aan om winst te nemen in chipaandelen die door de AI-rally dit jaar sterk in waarde zijn gestegen.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Duitse brouwerijen hebben vorig jaar een recordhoeveelheid alcoholvrij bier geproduceerd. De productie van bier zonder alcohol steeg met 6,5 procent naar 616 miljoen liter, meldt het Duitse federale statistiekbureau. Tegelijkertijd daalde de productie van bier met alcohol met bijna 6 procent tot 6,8 miljard liter.
2 uur geledenHANGZHOU (ANP/RTR) - Ook het Chinese AI-bedrijf DeepSeek ontwikkelt een eigen AI-chip. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Daardoor wil de Chinese start-up minder afhankelijk worden van Nvidia en Huawei voor chips.
3 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Een ruime meerderheid van het Europees Parlement heeft dinsdag ingestemd met financiële steun aan landbouwers die worden getroffen door de sterk gestegen prijzen van meststoffen. De Europese Commissie had deze liquiditeitssteun voorgesteld om een daling van de productie of de voedselkwaliteit en stijgende prijzen voor consumenten te voorkomen.
3 uur geleden