Minder gasverbruik op stations, ProRail zet verwarming vaker uit
UTRECHT (ANP) - Het gasverbruik op treinstations is de afgelopen vijf jaar met 60 procent afgenomen, meldt ProRail. Dat komt onder meer doordat de spoorbeheerder de verwarming in hallen, wachtruimtes en toiletten alleen nog aanzet als dat noodzakelijk is. Voorheen werden die ruimtes standaard verwarmd.
Vorig jaar werd op stations 184.000 kubieke meter gas verbruikt, tegen 460.000 kuub in 2020, laat een woordvoerder weten. In 2015 stond de teller nog op 504.000 kubieke meter. ProRail wil dat stations in 2030 helemaal gasloos zijn. Dat het gasverbruik de afgelopen jaren sterker afnam dan daarvoor, komt doordat ProRail daar meer op is gaan inzetten, zegt de woordvoerder. Aanleiding daarvoor waren de sterk stijgende gasprijzen na de Russische inval in Oekraïne en de wens om te verduurzamen.
Sommige locaties moeten wel verwarmd worden, bijvoorbeeld een stationsgebouw waar historische objecten hangen of dat gevoelig is voor vocht. ProRail onderzoekt daarvoor alternatieven als betere ventilatie of infraroodpanelen. Ook kijkt de spoorbeheerder met NS Stations, onderdeel van de NS, naar de mogelijkheden om het gasgebruik te verminderen in wachtruimtes die worden gedeeld met horeca op stations.
Volgens ProRail blijkt uit de Stationsbelevingsmonitor, een jaarlijks onderzoek onder tienduizenden treinreizigers, dat het afschakelen van de verwarming "geen merkbaar effect heeft op de waardering van reizigers".
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Bij Nederlandse alarmcentrales zijn sinds afgelopen weekend honderden meldingen binnengekomen naar aanleiding van de onrust in het Midden-Oosten. Het gaat onder meer om meldingen van Nederlanders die zijn gestrand in het gebied.
48 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Een 66-jarige invalkracht op een kinderdagverblijf in Amsterdam wordt ervan verdacht twee kinderen onzedelijk te hebben betast. Daarnaast vervolgt het Openbaar Ministerie de verdachte uit Almere voor het maken van kinderporno waarbij nog twee andere kinderen betrokken zijn.
56 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het plan om rechters te verbieden taakstraffen op te leggen bij geweld tegen hulpverleners, krijgt stevige kritiek van de Raad van State. Pas dit voorstel aan of dien het niet in, luidt de boodschap van de belangrijkste kabinetsadviseur aan het kabinet. Die vindt dat de bewegingsvrijheid van rechters en officieren van justitie te veel wordt ingeperkt door dit wetsvoorstel.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Rijksmuseum heeft een nieuwe Rembrandt ontdekt. Het is het schilderij Het visioen van Zacharias in de tempel, uit 1633. Twee jaar diepgaand onderzoek heeft aangetoond dat het echt door Rembrandt is geschilderd, meldt het museum maandag.
2 uur geledenVUGHT (ANP) - Gedetineerden in de zwaarste gevangenisregimes kunnen hun advocaten weer ontvangen. Een groep van 46 advocaten heeft besloten hun staking op te schorten. Ze hervatten maandag hun bezoeken aan de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught en de vier Afdelingen voor Intensief Toezicht (AIT).
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen voelden zich vaker onveilig in 2025 dan twee jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van een bevolkingsonderzoek over veiligheid. Vorig jaar voelde 37 procent van de mensen zich weleens onveilig, bij het vorige peilmoment in 2023 was dat nog bijna 35 procent.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Bij de ingang van het kantoor van de Deense rederij Maersk aan de Boompjes in Rotterdam zijn in de nacht van zondag op maandag vernielingen aangericht en verschillende ruiten met rode verf beklad. Dat meldt de politie na berichtgeving van Rijnmond. De politie laat weten onderzoek te doen naar het voorval.
4 uur geleden