Minder draagvlak voor Zwarte Piet
HILVERSUM (ANP) - Steeds minder mensen zijn voorstander van een traditionele Zwarte Piet. Iets meer dan de helft (55 procent) vindt dat het uiterlijk van piet niet moet worden aangepast, een jaar geleden vond 71 procent dat nog, meldt EenVandaag na onderzoek onder 29.000 leden van het EenVandaag Opniniepanel. Een derde meent dat de traditionele piet wel moet worden aangepast, 11 procent twijfelt.
EenVandaag onderzoekt sinds 2013 hoe wordt gedacht over het uiterlijk van Zwarte Piet. Sindsdien stijgt het aantal mensen dat vindt dat het uiterlijk van de traditionele piet moet worden aangepast gestaag. Na de demonstraties van Black Lives Matter en nadat premier Mark Rutte zei dat hij anders was gaan denken over Zwarte Piet en begreep dat mensen zich hierdoor gediscrimineerd voelen, willen minder mensen piet zwart houden.
Mensen die dit jaar van mening zijn veranderd, zeggen vaak dat ze aanpassingen willen 'om de lieve vrede te bewaren'. Ze verwijzen daarbij naar de maatschappelijke onrust rond eerdere intochten en demonstraties afgelopen zomer. Ook zijn ze klaar met het terugkerende debat: "Laten we het maar aanpassen, dan zijn we hopelijk voor eens en altijd van die eeuwige discussies af", zegt iemand tegen EenVandaag. 61 procent van alle ondervraagden zegt dat de discussie dit jaar bij hen niet leeft en heeft naar eigen zeggen "genoeg aan het hoofd door corona".
Dat is anders bij veel mensen van Surinaamse of Antilliaanse afkomst. Bij driekwart van hen leeft het thema, ondanks de coronacrisis, ook dit jaar. "Zolang de meeste witte mensen nog pro-Zwarte Piet zijn, blijf ik strijdbaar", zegt een Antilliaanse deelnemer. Een aantal van hen ziet ook lichtpuntjes: "Ik ben groot voorstander van het aanpassen van Zwarte Piet. Na twintig jaar mijn mening delen, zie ik eindelijk verandering in Nederland."
Meer uit Binnenland
LEUSDEN (ANP) - Het Sovjet Ereveld in Leusden is opnieuw beklad. Dit keer zijn de obelisk en de gedenkmuur met rode en zwarte verf besmeurd. Op beelden op de sociale media van de begraafplaats is te zien dat er leuzen zijn aangebracht als 'Fuck Refugees', 'Not against Russians but against commies' en 'Dutch government = commies'.
1 uur geledenHOOGERHEIDE (ANP) - De groep migranten die zaterdagochtend van een rubberboot voor de Zeeuwse kust is gehaald, verblijft in de Brigade Brabant-Oost van de marechaussee in Hoogerheide. Het gaat om 36 mannen uit Afghanistan, zegt een woordvoerder van de marechaussee.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De schade van de protesten loopt voor Haagse winkeliers waarschijnlijk in de vele duizenden euro's, ondanks dat het in een groot deel van de Haagse binnenstad zaterdag vrij rustig bleef. Dat schat voorzitter Bas Winkler van Binnenstad in Bedrijf, het overkoepelende samenwerkingsverband van ondernemersverenigingen in de binnenstad van Den Haag.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De gemeente Den Haag heeft het noodbevel dat zaterdag geldt voor het kernwinkelgebied van de stad uitgebreid naar het Malieveld en het Centraal Station. Het is op verschillende plekken onrustig in de stad door een oproep tot rellen en plunderingen via sociale media en voetbalfans die zeggen daar te zijn 'ter bescherming' van de stad.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Mobiele Eenheid grijpt in op het Korte Voorhout in Den Haag, omdat groepen jongeren daar niet luisteren naar de vorderingen van de politie. Dat ziet een ANP-verslaggever ter plaatse. Mensen zijn daar aanwezig vanwege de oproepen tot "Gen-Z-protesten" via sociale media. De politie heeft de aanwezigen meermaals verzocht om naar het Malieveld te gaan, maar daar wordt door sommigen geen gehoor aan gegeven.
5 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Ook in Maastricht is zaterdagmiddag veel politie op de been vanwege aangekondigde jongerenprotesten op sociale media. Een aantal winkels heeft in de binnenstad uit voorzorg de gevels dichtgetimmerd.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie houdt zaterdagmiddag verschillende fouilleeracties bij onder meer het Centraal Station van Den Haag, het Malieveld en in het winkelgebied van de stad. Aanleiding zijn de oproepen op sociale media om te protesteren, en de vrees dat deze uitmonden in rellen en plunderingen. Jongeren worden op verschillende plekken gefouilleerd en om een identiteitsbewijs gevraagd, voordat ze door mogen lopen. Ook worden ze gevorderd het centrum te verlaten.
6 uur geleden