Minder doden en zwaargewonden in verkeer, aantal blijft wel hoog
DEN HAAG (ANP) - Vorig jaar zijn er minder doden en zwaargewonden gevallen in het verkeer dan het jaar ervoor. Maar echt reden tot optimisme is er niet, stelt het Instituut voor Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV). 2022 was namelijk een jaar met veel verkeersslachtoffers.
Vorig jaar raakten 7400 mensen ernstig gewond, 900 minder dan in 2022. En het aantal doden in het verkeer ging van 745 naar 684. Daarvan zaten er 270 op de fiets en veelal gaat het dan om een aanrijding met een auto.
SWOV-directeur Martin Damen zegt dat 2022 een "uitzonderlijk slecht jaar" was op het gebied van verkeersveiligheid. "In 2020 en 2021 vielen er daarentegen juist mínder slachtoffers, waarschijnlijk onder invloed van de coronacrisis (minder verkeer). Maar als we 2023 vergelijken met de jaren vóór de coronacrisis, dan zien we dat het aantal slachtoffers stijgt, zowel bij de verkeersdoden als bij de ernstig verkeersgewonden", legt hij uit.
Vergrijzing
Naast fietsers zag het instituut relatief ook veel verkeersdoden onder voetgangers en mensen in een scootmobiel. Meer dan de helft van de slachtoffers was 60 jaar of ouder. Door vergrijzing van de samenleving neemt hun aandeel ieder jaar toe.
Over het algemeen heeft de stijging van het aantal gewonden en doden van de afgelopen jaren ook te maken met onveilig ingerichte infrastructuur en gedrag, stelt SWOV. "Met name rijden onder invloed van drank of drugs en afleiding door telefoongebruik nemen toe en dragen risico's met zich mee", aldus het instituut.
Meer handhaving
Verder constateren de onderzoekers dat de laatste jaren het aantal verkeersdoden stijgt op wegen met een maximumsnelheid van 30, 50 en 60 kilometer per uur.
De Verkeersveiligheidscoalitie vindt het aantal verkeersslachtoffers "al jaren zorgwekkend hoog" en roept het kabinet op maatregelen te nemen, zoals investeren in veilige fietsinfrastructuur. De coalitie bestaat onder meer uit de Fietsersbond, ANWB, Veilig Verkeer Nederland, Vereniging Verkeersslachtoffers en verschillende gemeenten. Zij willen ook dat er in het verkeer meer handhaving komt op het rijgedrag.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag anderhalf jaar cel geëist, waarvan een half jaar voorwaardelijk, tegen John B. (33) uit Raalte voor het in brand steken van een politieauto op de Koekamplaan, aan de rand van het Malieveld in Den Haag op 20 september. Toen liep een anti-immigratieprotest uit op rellen. B. is aangehouden op 9 december en zit sinds die tijd vast.
9 minuten geledenVLAARDINGEN (ANP) - De Geuzenpenning, een prijs voor vrijheidsstrijders en mensenrechtenactivisten, gaat dit jaar naar de burgemeester van de Hongaarse hoofdstad Boedapest. Gergely Karácsony is een belangrijke tegenstander van de rechts-populistische premier van Hongarije, Viktor Orbán.
44 minuten geledenUTRECHT (ANP) - NS heeft een week nodig om het achterstallige onderhoud dat vorige week ontstond aan de treinen in te halen. Dit is de rest van deze week voelbaar op sommige trajecten, waar met minder materieel wordt gereden.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een 40-jarige man uit Herten (Limburg) wordt verdacht van onlinemisbruik van ruim 150 minderjarige meisjes, van wie veertig uit Nederland. De man stond dinsdag voor het eerst terecht op een openbare zitting. Volgens het Openbaar Ministerie benaderde hij zijn jonge slachtoffers via een deels zelf ontwikkeld computerspel.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Enkele tientallen mensen hebben rond het middaguur bij de Iraanse ambassade in Den Haag gedemonstreerd tegen het regime van dat land. De betogers toonden zich solidair met het Iraanse volk, zegt het Comité Iran Vrij, dat de demonstratie heeft georganiseerd.
3 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Ziekenhuis Isala in Zwolle moet een schadevergoeding betalen aan een vrouw die zwanger was geworden doordat de gynaecoloog zijn eigen sperma daarvoor had gebruikt, en niet dat van haar echtgenoot. Het ziekenhuis is aansprakelijk, heeft het gerechtshof in Leeuwarden dinsdag bepaald.
3 uur geledenLEIDEN (ANP) - Treinstation Leiden Centraal en het omliggende stationsgebied worden grondig verbouwd. De stationstunnel moet verdubbelen in formaat, er komt een overdekt busstation en de gehele façade van het station verandert. Sporen en perrons worden niet aangepakt. Voor de verbouwing is 674 miljoen euro uitgetrokken; het project moet in 2040 klaar zijn. Dat melden ProRail, NS, de gemeente en de provincie Zuid-Holland.
5 uur geleden