Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minder doden en zwaargewonden in verkeer, aantal blijft wel hoog

Minder doden en zwaargewonden in verkeer, aantal blijft wel hoog

DEN HAAG (ANP) - Vorig jaar zijn er minder doden en zwaargewonden gevallen in het verkeer dan het jaar ervoor. Maar echt reden tot optimisme is er niet, stelt het Instituut voor Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV). 2022 was namelijk een jaar met veel verkeersslachtoffers.

Vorig jaar raakten 7400 mensen ernstig gewond, 900 minder dan in 2022. En het aantal doden in het verkeer ging van 745 naar 684. Daarvan zaten er 270 op de fiets en veelal gaat het dan om een aanrijding met een auto.

SWOV-directeur Martin Damen zegt dat 2022 een "uitzonderlijk slecht jaar" was op het gebied van verkeersveiligheid. "In 2020 en 2021 vielen er daarentegen juist mínder slachtoffers, waarschijnlijk onder invloed van de coronacrisis (minder verkeer). Maar als we 2023 vergelijken met de jaren vóór de coronacrisis, dan zien we dat het aantal slachtoffers stijgt, zowel bij de verkeersdoden als bij de ernstig verkeersgewonden", legt hij uit.

Vergrijzing

Naast fietsers zag het instituut relatief ook veel verkeersdoden onder voetgangers en mensen in een scootmobiel. Meer dan de helft van de slachtoffers was 60 jaar of ouder. Door vergrijzing van de samenleving neemt hun aandeel ieder jaar toe.

Over het algemeen heeft de stijging van het aantal gewonden en doden van de afgelopen jaren ook te maken met onveilig ingerichte infrastructuur en gedrag, stelt SWOV. "Met name rijden onder invloed van drank of drugs en afleiding door telefoongebruik nemen toe en dragen risico's met zich mee", aldus het instituut.

Meer handhaving

Verder constateren de onderzoekers dat de laatste jaren het aantal verkeersdoden stijgt op wegen met een maximumsnelheid van 30, 50 en 60 kilometer per uur.

De Verkeersveiligheidscoalitie vindt het aantal verkeersslachtoffers "al jaren zorgwekkend hoog" en roept het kabinet op maatregelen te nemen, zoals investeren in veilige fietsinfrastructuur. De coalitie bestaat onder meer uit de Fietsersbond, ANWB, Veilig Verkeer Nederland, Vereniging Verkeersslachtoffers en verschillende gemeenten. Zij willen ook dat er in het verkeer meer handhaving komt op het rijgedrag.

Meer uit Binnenland

Inspecties: bij verward gedrag eerder ingrijpen zorg en politie

UTRECHT (ANP) - Zorgmedewerkers en politieagenten moeten meer mogelijkheden krijgen om in te grijpen als mensen verward gedrag vertonen. Ook moeten er meer plekken komen om die mensen te behandelen. Dat verkleint het risico op gevaarlijke en soms dodelijke incidenten, constateren de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ), de Inspectie Justitie en Veiligheid (IJV) en het Toezicht Sociaal Domein (TSD).

5 minuten geleden
Dubbel gevoel bij nabestaanden Peter R. de Vries na uitspraak hof

SCHIPHOL (ANP) - De nabestaanden van Peter R. de Vries hebben een dubbel gevoel overgehouden aan de uitspraak van het gerechtshof donderdag in het hoger beroep van de moordzaak van de 64-jarige journalist, zei Annemiek van Spanje, de advocaat van de familie.

1 uur geleden
Voor tweede dag op rij dode wolf gevonden in Drenthe

DOLDERSUM (ANP) - Voor de tweede dag op rij is een dode wolf aangetroffen in Drenthe. De politie heeft hiervan een melding gekregen en doet volgens een woordvoerster zoals gebruikelijk onderzoek, ook naar de mogelijke doodsoorzaak. Officieel moet nog worden vastgesteld dat het ook daadwerkelijk om een wolf gaat.

1 uur geleden
Nabestaanden in Stint-zaak: mijn leven stortte in

DEN BOSCH (ANP) - Het dodelijke ongeluk met de Stint op 20 september 2018 in Oss heeft de levens van de nabestaanden ingrijpend veranderd. "Mijn leven stortte in en ik krijg het niet meer opgebouwd zoals ik zou willen. Ik zie wel licht in de verte, maar ik kom er niet", zei de moeder van Dana (8) en Liva (4), die bij het ongeluk om het leven kwamen.

2 uur geleden
In hoger beroep tot 27,5 jaar cel voor moord Peter R. de Vries

SCHIPHOL (ANP) - Het Amsterdamse gerechtshof heeft donderdag in hoger beroep straffen tot 27,5 jaar cel opgelegd in de strafzaak over de moord op Peter R. de Vries. De hoogste straffen zijn voor Delano G. (26) en Kamil E. (39). Krystian M. (30) kreeg 26 jaar en een maand.

2 uur geleden
Rijksmuseum komt met vestiging in Eindhoven

EINDHOVEN (ANP) - Het Rijksmuseum krijgt een vestiging in Eindhoven. Het nieuw te bouwen museum toont werken uit de wereldberoemde collectie en komt aan de Dommel, vlak bij het station. Dat maakten het museum en de gemeente Eindhoven donderdag bekend. Het plan is dat het over zes tot acht jaar de deuren opent.

2 uur geleden
Problemen Haringvlietbrug erger dan gedacht, vermoeiing in lassen

DEN HAAG (ANP) - De problemen met de verouderde Haringvlietbrug zijn erger dan gedacht. In de lassen van de ondersteuningsbalk onder een van de rijstroken zit vermoeiing, meldt demissionair minister Robert Tieman van Infrastructuur en Waterstaat in een brief aan de Tweede Kamer. "Bij deze lassen kunnen kleine scheurtjes plotseling doorscheuren."

3 uur geleden