Minder dan 500 coronapatiënten liggen nog op intensive care
ROTTERDAM (ANP) - Op de intensive cares liggen nog 498 mensen met het coronavirus. Dat zijn er 9 minder dan op zondag, meldt het Landelijk Coördinatiecentrum Patiënten Spreiding (LCPS). "Een beperkte daling, maar dit past binnen de normale schommelingen. Voor het eerst zitten we onder de 500. Een paar dagen later dan gedacht, maar toch is het een belangrijke stap vooruit", zegt Bas Leerink, hoofd van het coördinatiecentrum.
Iets meer dan een maand geleden was de coronacrisis op zijn hoogtepunt op de ic's. Toen lagen 1424 coronapatiënten op de intensive care en vroegen ziekenhuizen zich af waar het zou eindigen. Daarna begon de drukte op de ic's te dalen, de ene dag wat sneller dan de andere dag.
Van de coronapatiënten liggen er 483 op Nederlandse ic's, 9 minder dan een dag eerder. Op intensive cares in Duitsland verblijven nog altijd 15 Nederlandse coronapatiënten, evenveel als op zaterdag en zondag. Buiten de intensive cares, dus op de verpleegafdelingen van ziekenhuizen, liggen nog 1118 coronapatiënten, 64 meer dan zondag.
Reguliere zorg
Nu het aantal coronapatiënten daalt, willen ziekenhuizen de reguliere zorg weer opstarten, maar dat gaat volgens het LCPS "nog niet zo soepel". Dat komt onder meer doordat ziekenhuizen mensen en apparaten uit andere afdelingen hebben gehaald om op de ic's in te zetten. Operatie- en verkoeverkamers werden in alle haast omgebouwd tot intensive cares. Het kost tijd om alles opnieuw in te richten en alle operaties weer in te plannen. Bovendien moeten verpleegafdelingen klaar zijn voor de opvang van andere patiënten. Op de ic's liggen momenteel ongeveer 400 mensen met andere aandoeningen dan corona, bijna de helft van het aantal ic-patiënten voor de uitbraak.
Voor de komende weken is het belangrijk hoe snel of hoe langzaam het coronavirus zich verspreidt. Het zogenoemde reproductiegetal van het coronavirus was de afgelopen weken 0,9, zegt Diederik Gommers, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Intensive Care. Bij een getal onder de 1 verspreidt het coronavirus zich nog wel, maar is de uitbraak beheersbaar. De uitbraak kan uitdoven. Als het getal boven de 1 komt, neemt de verspreiding weer toe, en dat risico ontstaat nu. Gommers: "We weten dat het reproductiegetal bij een versoepeling met 0,2 stijgt. Daarom hopen we dat het getal verder afneemt nu het aantal patiënten omlaaggaat. Dan kun je fluctuaties van 0,2 opvangen. Dat moeten we de komende weken zien."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het aantal nieuwe tbs-patiënten is vorig jaar gedaald naar 118, ten opzichte van 164 een jaar eerder. Desondanks zijn alle bedden in Nederlandse tbs-klinieken bezet. Dat meldt TBS Nederland op basis van cijfers uit het nieuwe jaarverslag.
58 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Curaçao zorgt dit WK voor een opvallende vlaggenpiek, merkt Drukbedrijf. Sinds dat land zich heeft geplaatst voor het WK worden vlaggen van het land tien keer vaker besteld dan in een normale periode, aldus het drukwerkbedrijf.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij twee steekincidenten in Den Haag zijn drie mensen gewond geraakt. Dat meldt de politie Den Haag op X. De steekpartijen vonden in de nacht van zondag op maandag plaats in het stadscentrum, op de Kalvermarkt en het Koningin Julianaplein.
3 uur geledenOSSENDRECHT (ANP) - Bij een aanrijding op de A4 vlakbij de grens met België is een persoon overleden. Dat meldt de politie Zeeland-West-Brabant op X. De snelweg is tussen knooppunt De Markiezaat en Zandvliet in België gedeeltelijk afgesloten. Het viaduct over de A4 in Ossendrecht is ook dicht.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Belgische identificatieapp itsme is vanaf maandag breed te gebruiken in Nederland. De app wordt de opvolger van iDIN, de identificatiedienst waarmee je via je bank kunt inloggen bij verzekeraars, webwinkels en tal van andere organisaties. Mensen die zich ergens willen identificeren met iDIN kunnen dit voortaan ook doen met itsme. Daarvoor moeten ze kiezen voor een speciale optie in het iDIN-menu.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Centraal Joods Overleg (CJO) dreigt naar de rechter te stappen als het kabinet geen inreisverbod instelt voor de artiest Kanye West, meldt de organisatie zondag in een verklaring. Het verzoek om Kanye West, bekend als Ye, de toegang tot Nederland te ontzeggen is vrijdag door het CJO neergelegd bij minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie).
15 uur geledenDE BILT (ANP) - In Gelderland en Overijssel is code geel van kracht wegens onweersbuien, meldt het KNMI. Daarbij kan plaatselijk hagel vallen en veel neerslag, aldus het weerinstituut.
16 uur geleden