Minder dan 500 coronapatiënten liggen nog op intensive care
ROTTERDAM (ANP) - Op de intensive cares liggen nog 498 mensen met het coronavirus. Dat zijn er 9 minder dan op zondag, meldt het Landelijk Coördinatiecentrum Patiënten Spreiding (LCPS). "Een beperkte daling, maar dit past binnen de normale schommelingen. Voor het eerst zitten we onder de 500. Een paar dagen later dan gedacht, maar toch is het een belangrijke stap vooruit", zegt Bas Leerink, hoofd van het coördinatiecentrum.
Iets meer dan een maand geleden was de coronacrisis op zijn hoogtepunt op de ic's. Toen lagen 1424 coronapatiënten op de intensive care en vroegen ziekenhuizen zich af waar het zou eindigen. Daarna begon de drukte op de ic's te dalen, de ene dag wat sneller dan de andere dag.
Van de coronapatiënten liggen er 483 op Nederlandse ic's, 9 minder dan een dag eerder. Op intensive cares in Duitsland verblijven nog altijd 15 Nederlandse coronapatiënten, evenveel als op zaterdag en zondag. Buiten de intensive cares, dus op de verpleegafdelingen van ziekenhuizen, liggen nog 1118 coronapatiënten, 64 meer dan zondag.
Reguliere zorg
Nu het aantal coronapatiënten daalt, willen ziekenhuizen de reguliere zorg weer opstarten, maar dat gaat volgens het LCPS "nog niet zo soepel". Dat komt onder meer doordat ziekenhuizen mensen en apparaten uit andere afdelingen hebben gehaald om op de ic's in te zetten. Operatie- en verkoeverkamers werden in alle haast omgebouwd tot intensive cares. Het kost tijd om alles opnieuw in te richten en alle operaties weer in te plannen. Bovendien moeten verpleegafdelingen klaar zijn voor de opvang van andere patiënten. Op de ic's liggen momenteel ongeveer 400 mensen met andere aandoeningen dan corona, bijna de helft van het aantal ic-patiënten voor de uitbraak.
Voor de komende weken is het belangrijk hoe snel of hoe langzaam het coronavirus zich verspreidt. Het zogenoemde reproductiegetal van het coronavirus was de afgelopen weken 0,9, zegt Diederik Gommers, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Intensive Care. Bij een getal onder de 1 verspreidt het coronavirus zich nog wel, maar is de uitbraak beheersbaar. De uitbraak kan uitdoven. Als het getal boven de 1 komt, neemt de verspreiding weer toe, en dat risico ontstaat nu. Gommers: "We weten dat het reproductiegetal bij een versoepeling met 0,2 stijgt. Daarom hopen we dat het getal verder afneemt nu het aantal patiënten omlaaggaat. Dan kun je fluctuaties van 0,2 opvangen. Dat moeten we de komende weken zien."
Meer uit Binnenland
NOORDWIJK (ANP) - De Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) heeft tijdens haar jaarlijkse benefietgala in Noordwijk 1.848.000 euro opgehaald. Dat is ruim 30.000 euro meer dan vorig jaar en daarmee een nieuw recordbedrag. Het was de negentiende keer dat het benefietgala werd georganiseerd. Er schoven 650 gasten aan.
54 minuten geledenHet televisieprogramma Even tot hier heeft naast de Amerikaanse militaire begraafplaats Margraten de twee panelen teruggeplaatst die eerder deze maand door de Amerikaanse beheerder werden verwijderd. De panelen belichten de rol van 'zwarte bevrijders' in de Tweede Wereldoorlog. Ook maakten presentatoren Niels van der Laan en Jeroen Woe zaterdag aan het einde van hun uitzending bekend dat zij rondom de teruggeplaatste panelen ook een aanvullende "tentoonstelling" laten bouwen.
56 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het vliegverkeer van en naar Eindhoven is zaterdagavond stilgelegd, nadat bij het vliegveld meerdere drones waren gesignaleerd. Het vliegveld van Eindhoven is niet alleen een luchthaven, maar op het terrein zit ook een luchtmachtbasis. Daarom is zowel het civiele als het militaire vliegverkeer opgeschort, laat demissionair minister Ruben Brekelmans (Defensie) weten.
4 uur geledenJOHANNESBURG (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof heeft zorgen over de beperkingen van het Oekraïense leger die in het zogenoemde 28-puntenplan staan, want "als het gaat over de veiligheid van Oekraïne, gaat het immers ook om de veiligheid van Europa." Dat zegt hij tegen het ANP nadat hij heeft gebeld met Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Schoof wil "elk initiatief dat vrede dichterbij kan brengen serieus nemen."
10 uur geledenDEURNE (ANP) - Frank van Pamelen heeft zaterdag bij de prominenten Het Groot Dictee der Nederlandse Taal gewonnen. De schrijver, dichter, cabaretier en columnist deed het met slechts vijf fouten beter dan de andere bekende deelnemers, onder wie cabaretier Katinka Polderman en zangeres Leoni Jansen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tientallen jongeren demonstreren zaterdagmiddag op de Koekamp in Den Haag omdat zij als volwaardige slachtoffers van het toeslagenschandaal erkend willen worden, met dezelfde rechten als hun ouders. Dat meldt een woordvoerder van het Onafhankelijk Jongerenpanel Toeslagen (OJPT). Zij legt uit dat de jongeren eerder te horen kregen dat er geen politiek draagvlak is voor hun eisen en "daarom creëren we dat draagvlak zelf".
11 uur geledenDE BILT (ANP) - In de noordelijke provincies Friesland, Groningen en Drenthe geldt vanaf zondagmiddag 16.00 uur code geel omdat het glad kan worden door sneeuw, meldt het KNMI zaterdag. De weerswaarschuwing is tot 21.00 uur van kracht.
11 uur geleden