Minder bevolkingsgroei vanwege nieuwe coronavirus
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse bevolking is het afgelopen kwartaal minder gegroeid dan dezelfde periode een jaar eerder. Vanwege het nieuwe coronavirus oversteeg het aantal overlijdens het aantal geboortes. De bevolking groeide alleen vanwege migratie. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
De bevolking groeide het afgelopen kwartaal met 15.500 mensen, 8500 minder dan in het eerste kwartaal van 2019. Halverwege maart begon het aantal sterfgevallen vanwege het nieuwe coronavirus op te lopen. Mede daardoor zijn het afgelopen kwartaal 3000 meer mensen overleden dan geboren. De bevolking groeide nog wel, omdat meer mensen naar Nederland verhuisden dan naar het buitenland vertrokken.
Maar CBS-socioloog Tanja Traag ziet ook tekenen dat de migratiestromen zijn geraakt door de uitbraak van het nieuwe coronavirus. Zo zijn in maart veel Nederlanders weer hier naartoe verhuisd. "Dat zijn bijvoorbeeld mensen die voor hun werk in het buitenland waren en vanwege corona weer terug zijn gekeerd." Sommigen zagen juist af van emigratie. "Bijvoorbeeld mensen die denken van: die baan bij de VN in New York gaat nu niet werken, ik blijf."
In het afgelopen kwartaal kwamen bijna 2000 meer Polen naar Nederland dan er vertrokken. Daarmee zijn mensen met een Poolse achtergrond nog steeds de grootste migrantengroep. Maar al vanaf januari neemt het aantal mensen dat naar Polen vertrekt toe, terwijl het aantal immigranten uit het land afneemt. Traag vermoedt dat dit ook deels te maken heeft met het coronavirus. Het aantal immigranten uit India en Turkije begon in maart af te nemen. "We verwachten het effect van het coronavirus op de migratie nog veel duidelijker te zien als de data van april binnenkomen", aldus Traag.
Meer uit Binnenland
LELYSTAD (ANP) - Het schip De Batavia, een replica van het VOC-schip, is zaterdagochtend vertrokken vanuit Lelystad en wordt naar Amsterdam gesleept. Daar gaat het schip het droogdok in en wordt het voorzien van een stalen ondersteuningsconstructie. Dat is nodig om de replica, die in een kwetsbare conditie is, beter te beschermen en voor lange tijd te kunnen bewaren. Twee sleepboten begeleiden De Batavia op haar reis, die ongeveer zes uur duurt.
3 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Op de A2 bij Maastricht is in de nacht van vrijdag op zaterdag een man aangereden die wordt verdacht van brandstichting. De politie meldt in een persbericht dat er rond 01.10 uur een melding kwam van een voertuigbrand op de Kasteel Hillenraadweg in Maastricht. De verdachten van die brandstichting waren volgens omstanders te voet gevlucht in de richting van de A2, die parallel aan de Kasteel Hillenraadweg ligt.
7 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Suriname heeft Interpol gevraagd een internationaal opsporingsbevel uit te vaardigen tegen de voortvluchtige verdachte Ryan T. Die wordt verdacht van betrokkenheid bij de vermissing van de Nederlandse filmproducent, ondernemer en dj Rodney Leysner. De Nederlander verdween op 15 augustus. Het Surinaamse Openbaar Ministerie meldt vrijdag dat Interpol het verzoek momenteel beoordeelt.
13 uur geledenBREE (ANP/BELGA) - De Belgische politie heeft vijf verdachten opgepakt na de vondst van een groot drugslaboratorium in het Belgische Bree, dicht bij de Nederlandse grens. Vier verdachten komen uit Nederland.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Twee eigenaren van in totaal acht restaurants van drie internationale Indiase horecaketens zijn aangehouden door de Arbeidsinspectie, meldt de organisatie. Ze worden verdacht van het uitbuiten van mensen en mensensmokkel.
15 uur geledenARNHEM (ANP) - Onderzoekers van de universiteit van Wageningen (WUR) mogen voorlopig een lokkooi met levende schapen blijven gebruiken om wolven op de Hoge Veluwe te vangen en uit te rusten met een zender. Een handhavingsverzoek van de Faunabescherming om dat met spoed te stoppen is afgewezen door de provincie Gelderland.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het laboratorium Clinical Diagnostics, waar vorig jaar bij een hack de medische data van bijna een half miljoen vrouwen werden buitgemaakt, mag weer bijdragen aan het bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker. Het lab heeft zijn databeveiliging inmiddels goed genoeg op orde, schrijft minister Sophie Hermans (Volksgezondheid) in een brief aan de Tweede Kamer.
17 uur geleden