
Minder auto's verkocht, vooral benzineauto's verliezen terrein
BUNNIK (ANP) - Autoverkopers hebben in augustus opnieuw minder goede zaken gedaan. De verkoop van nieuwe personenauto's is afgelopen maand 0,4 procent gedaald in vergelijking met een jaar eerder. Daarbij nam vooral het aantal registraties van nieuwe benzineauto's af, melden brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging. Ook in de voorgaande maanden daalde de autoverkoop.
De autobranche hield al rekening met een moeilijk 2024. Dat heeft volgens een BOVAG-woordvoerder te maken met de gestegen rentes, die het moeilijker maken geld te lenen voor de aankoop van een auto. De sterk gestegen prijzen voor boodschappen en energie zorgden er ook voor dat potentiële autokopers minder te besteden hadden.
"En we kwamen uit een lange periode van problemen met leveringen door de coronacrisis. Maar nu zie je dat er geen schaarste meer is terwijl het aanbod breed is, dus wordt het weer een kopersmarkt. De autodealer moet weer ouderwets zijn auto zien te verkopen", voegt hij toe. Daarnaast speelt onzekerheid over de toekomstige belastingen voor de aankoop en het gebruik van elektrische auto's de verkoop parten, zegt de woordvoerder.
Elektrische auto's
De verkoop van benzineauto's daalde met bijna 28 procent tot 5636 wagens. Verkopers wisten daar tegenover juist 3 procent meer volledig elektrische auto's te verkopen. Elektrische auto's hebben nu ook een groter marktaandeel. Ongeveer 1 op de 3 verkochte nieuwe auto's was vorige maand volledig elektrisch. Benzineauto's waren goed voor 1 op de 5 nieuwe auto's. Hybride auto's, met zowel een verbrandingsmotor als elektrische aandrijving, hadden met 44 procent het grootste marktaandeel.
In andere landen, waaronder autogrootmacht Duitsland, daalt de verkoop van elektrische auto's juist. Ook in Nederland zijn er volgens BOVAG kanttekeningen te plaatsen bij het tempo waarin het wagenpark elektrisch wordt.
"Je ziet dat we 3 procent meer elektrische auto's verkopen dan vorig jaar. Maar het is de vraag of de verkoop hard genoeg stijgt voor de duurzaamheidsdoelen", zegt de woordvoerder van de branchevereniging. "Er is onduidelijkheid over het regeringsbeleid. Het kabinet heeft gezegd dat ze willen blijven investeren in elektrisch rijden, maar zegt te stoppen met stimuleren. Voordat je een auto koopt wil je wel duidelijk hebben wat de 'costs of ownership' zijn."
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump stopt per direct alle handelsgesprekken met Canada in verband met een Canadese belasting op digitale diensten. Dat meldde Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social. Ook zei hij dat Canada binnen zeven dagen te horen krijgt welke importheffingen het land krijgt opgelegd.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Eppo Bruins (Media) denkt dat de voorwaarden die de Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft gesteld aan de overname van RTL door DPG de "onafhankelijkheid van de journalistiek versterken". De ACM ging vrijdag akkoord met de overname na lang gekeken te hebben naar de voorwaarden.
2 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM wil met een loonbod de vakbonden tegemoetkomen. KLM zegt de nullijn los te zullen laten en nodigt alle tien vakbonden uit voor een zogenoemd multi-overleg op 2 juli waar over vier cao's gesproken wordt. Dat overleg zal dan gaan over loon en looptijd, twee onderwerpen die voor al deze cao's relevant zijn, aldus KLM.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag met winst het weekend ingegaan, mede geholpen door de nieuwe recordstanden op Wall Street. Bij de bedrijven op het Damrak stond fitnessketen Basic-Fit in de schijnwerpers door overnamegeruchten.
4 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Het noodlijdende Maastricht Aachen Airport (MAA) staat niet op punt van omvallen en zit daar ook niet tegenaan, zegt de Limburgse gedeputeerde Stephan Satijn. De luchthaven ten noorden van Maastricht sloot vorig jaar af met 11,5 miljoen euro verlies, fors meer dan in 2023.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Belgische zakenbank KBC Securities zegt dat er geruchten rondgaan over een mogelijke overname van de Nederlandse fitnessketen Basic-Fit. Volgens KBC Securities zou het Amerikaanse Planet Fitness interesse hebben om het beursgenoteerde Basic-Fit over te nemen. Op de Amsterdamse aandelenbeurs ging de koers met bijna 4 procent omhoog, na een eerdere plus van meer dan 8 procent.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Nike behoorde vrijdag tot de winnaars op de aandelenbeurzen in New York, met kort na opening van de markt een koerswinst van meer dan 15 procent. De sportkledingfabrikant zag de omzet en winst in het afgelopen kwartaal minder hard dalen dan gevreesd. Het bedrijf wil daarnaast minder sportkleding voor de Amerikaanse markt in China laten maken vanwege de importheffingen van president Donald Trump. China is momenteel goed voor ongeveer 16 procent van de schoenen die Nike in de Verenigde Staten importeert. De helft van alle Nike-schoenen wordt in Vietnam gemaakt.
6 uur geleden