Minder aanvragen dan verwacht voor energiesteun blokaansluiting
DEN HAAG (ANP) - Het aantal aanvragen voor energiesteun door huishoudens met een blokaansluiting is lager dan verwacht, schrijft demissionair minister Rob Jetten (Klimaat en Energie) aan de Tweede Kamer. Het gaat dan om mensen die wonen in een flat of appartement.
Er is voor deze groep huishoudens met een gedeelde aansluiting voor zowel gas als elektriciteit een aparte regeling opgetuigd omdat zij nauwelijks baat hebben bij het prijsplafond voor energie dat het kabinet vorig jaar instelde vanwege de hoge prijzen. Ongeveer 700.000 mensen hebben een blokaansluiting.
"Het aantal binnengekomen aanvragen blijft tot op heden achter bij de verwachting", aldus Jetten. Tot medio september zijn er 15.513 aanvragen binnengekomen en is 192 miljoen euro uitbetaald. Dat het aantal aanvragen minder is, komt volgens hem onder meer door de complexiteit van de maatregel en het feit dat de aanvraagperiode samenviel met de zomervakantie.
Voorschotten
De bewindsman past de steunmaatregel daarom op twee punten aan. De aanvraagtermijn is met een maand verlengd tot 31 oktober. Verder staat hij in bepaalde situaties een alternatieve verdeelsleutel voor de steun toe. Het gaat dan bijvoorbeeld om panden waarin zowel bedrijven als huishoudens wonen.
De kosten voor het prijsplafond pakken "relatief gunstig" uit, laat Jetten verder weten. Dat komt door de dalende tarieven en het hoge aantal contracten met tarieven onder het prijsplafond. Toch stijgt het bedrag dat hiervoor nodig is. "Desondanks is er een stijging te zien in het geraamde bedrag, aangezien er in het voorjaar ten onrechte gedeeltelijk is gecorrigeerd voor de energiebelasting die geen deel uitmaakt van de plafondtarieven." Dat wordt verrekend in de miljoenennota.
Voor het prijsplafond is tot begin deze maand voor dik 3,5 miljard euro aan voorschotten uitbetaald.
Meer uit Binnenland
TER APEL (ANP) - Opvangorgaan COA had "geen andere keuze" dan twee opvanglocaties in de gemeente Hardenberg open te houden, ook al hadden die zondag moeten sluiten. Dat zegt bestuurder Joeri Kapteijns.
41 minuten geledenCAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - De 17-jarige jongen die afgelopen donderdag werd neergeschoten door de politie in Capelle aan den IJssel, is zelf verdachte van een beroving die eerder die dag plaatsvond. Dat meldt het Openbaar Ministerie maandagmiddag. De jongen raakte gewond door de beschieting. Zijn medische toestand is stabiel, aldus een woordvoerder.
1 uur geledenWARSCHAU (ANP) - Er moet een "pragmatische oplossing" komen voor de hoogoplopende ruzie tussen Oekraïne en Hongarije over olieleveranties, zei zowel premier Rob Jetten als de Poolse premier Donald Tusk maandag op een gezamenlijke persconferentie. Maar de laatste maakte ook duidelijk dat het conflict de miljardenlening van de EU aan Oekraïne niet kan stoppen.
1 uur geledenZUTPHEN (ANP) - Een 31-jarige man uit Almelo heeft in mei en juni 2025 geprobeerd zijn eigen dood in scène te zetten. Hij vervalste officiële documenten, waaronder een geboorteakte, notariële verklaring en overlijdensakte. De man wilde een nieuw leven beginnen onder een andere naam en zo van zijn financiële problemen afkomen. Ook bedreigde hij onder anderen medewerkers van de gemeente Almelo, meldt de rechtbank in Zutphen.
1 uur geledenHARDENBERG (ANP) - Hardenberg dreigt een dwangsom op te leggen aan opvangorgaan COA, wanneer die de opvanglocaties in Hardenberg en Loozen niet sluit. De Overijsselse gemeente heeft maandag besloten een zogeheten last onder dwangsom op te leggen, als ultimatum. Wanneer het COA niet aan de opdracht voldoet, moet het de dwangsom betalen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Alarmcentrales krijgen nog dagelijks hulpvragen van gestrande reizigers door de situatie in het Midden-Oosten. Nu de repatriëring vanuit onder meer Dubai en Oman is begonnen, krijgen alarmcentrales vooral meldingen van mensen die een tussenstop hadden met hun vlucht uit bijvoorbeeld Azië en nu niet terug naar huis kunnen.
2 uur geledenBREDA (ANP) - Burgemeester van Breda Paul Depla doet aangifte van doodsbedreiging, bevestigt een woordvoerder berichtgeving van Omroep Brabant. Bij een kroeg aan de Meidoornstraat in het westen van de stad hing zondag enige tijd een spandoek waarop de tekst 'Depla dood' stond. De gemeente noemt de doodsbedreiging "onacceptabel".
3 uur geleden