Minder aanmeldingen voor compensatie beroepsziekte dan verwacht
DEN HAAG (ANP) - Bij het Instituut Slachtoffers Beroepsziekten door Gevaarlijke stoffen (ISBG) melden zich tot dusver minder mensen dan verwacht, mogelijk doordat zij zich er niet van bewust zijn dat ze een beroepsziekte hebben. In januari opende een regeling voor mensen die een ziekte opliepen als gevolg van hun werk. Zo'n 250 mensen deden een aanvraag voor financiële compensatie, laat het instituut vrijdag weten. En dat terwijl bij aanvang van de regeling verwacht werd dat er dit jaar 2500 aanvragen zouden worden gedaan.
De Tegemoetkoming Stoffengerelateerde Beroepsziekten is er op dit moment voor drie beroepsziekten: longkanker door asbest, allergisch beroepsastma en de schildersziekte CSE. Het instituut noemt het "opmerkelijk" dat mensen met longkanker door asbest de regeling minder goed weten te vinden dan verwacht. "Waarschijnlijk heeft dat ermee te maken dat patiënten met longkanker zich er niet bewust van zijn dat hun ziekte mogelijk veroorzaakt is door een beroep dat zij in het verleden, vaak tientallen jaren geleden, hebben uitgeoefend." Het ISBG adviseert mensen met longkanker die in het verleden met asbest hebben gewerkt om erover te praten met een arts. "Als er een vermoedelijk verband is, meldt u zich dan aan via de website van het ISBG."
De mensen die zich wel melden voor de regeling hebben allerlei verschillende beroepen, zegt het ISBG. Het zijn of waren mensen met zware beroepen, zoals verfspuiters, timmermannen en elektromonteurs, maar er meldden zich ook al een archivaris en een predikant. Mensen die allergisch beroepsastma kregen, zijn onder meer bakkers die met meel hebben gewerkt waar ze allergisch voor bleken te zijn. Mensen kunnen de schildersziekte ontwikkelen als ze met verf hebben gewerkt, of met bijvoorbeeld lijm waar weekmakers in zitten. Iemand met de schildersziekte heeft schade aan het zenuwstelsel. Het aantal beroepsziekten dat onder de regeling valt zal "binnen afzienbare tijd" worden uitgebreid, aldus het ISBG.
De regeling is bedacht nadat een onderzoekscommissie een kritisch rapport had geschreven over de schadeafhandeling voor mensen met een van deze beroepsziekten. Dat rapport verscheen in 2020. Het kabinet besloot de aanbevelingen over te nemen. Per persoon is een bedrag van zo'n 23.000 euro beschikbaar.
Meer uit Gezond
NIEUWEGEIN (ANP) - Mensen die in de zorg werken, doen minder extra diensten nu de brandstofprijzen zo hoog zijn. Volgens beroepsorganisatie NU'91 krijgen ze de kosten niet genoeg vergoed en leggen ze er geld op toe. "Het kan niet zo zijn dat zorgprofessionals moeten betalen om hun werk te kunnen doen", zegt voorzitter Femke Merel van Kooten.
2 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Van jongeren die recent hebben gevapet, gebruikt nog steeds een meerderheid de verboden vapes met een smaakje. Dat concludeert het Trimbos-instituut uit cijfers verzameld in 2025. Bijna alle ondervraagde jongeren die vapen, weten dat de verkoop van vapes met een smaakje verboden is in Nederland.
4 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Elk jaar komen minstens 38 kinderen op de spoedeisende hulp terecht doordat ze een batterij hebben ingeslikt, meldt het Emma Kinderbuikcentrum van het Amsterdam UMC op basis van eigen onderzoek. Vooral bij jonge kinderen kan dit ernstige gevolgen hebben en zelfs leiden tot overlijden, melden de onderzoekers.
5 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Er leven bijna 70.000 mensen in Nederland die de afgelopen twintig jaar op jongvolwassen leeftijd te horen kregen dat ze kanker hadden. Zij kampen nog lange tijd met de gevolgen van kanker en de behandeling, zoals vruchtbaarheidsproblemen, verminderd inkomen en impact op relaties. Dat meldt het Integraal Kankercentrum Nederland (IKNL).
5 dagen geledenBILTHOVEN (ANP) - Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) verwacht weinig overlast van paasvuren die dit weekend worden aangestoken. Grote delen van het land krijgen niet of beperkt te maken met slechte luchtkwaliteit. Alleen in gebieden met paasvuren, met name in het oosten en noorden, kan de luchtkwaliteit lokaal korte tijd slechter zijn.
1 week geledenUTRECHT (ANP) - Patiënten hebben veel moeite om te vinden waar ze de beste zorg kunnen krijgen. Informatie over de kwaliteit van behandelingen is nauwelijks beschikbaar. Er zijn wel landelijke doelstellingen, maar die worden niet gehaald. Zorginstituut Nederland en belangenorganisatie Patiëntenfederatie Nederland concluderen dat na een gezamenlijk onderzoek.
1 week geledenGRONINGEN (ANP) - Inwoners van het aardbevingsgebied in Groningen hebben aantoonbaar vaker last van angsten en depressieve klachten, stellen het UMCG en de Rijksuniversiteit Groningen. Onderzoekers hebben het verband tussen de aardbevingen door de gaswinning en de toename van mentale klachten naar eigen zeggen bewezen.
1 week geleden