Minder aanbod huizen mede door wachtende doorstromers, zegt NVM
UTRECHT (ANP) - Dat nu minder huizen te koop worden gezet op de krappe woningmarkt, komt mede doordat vier op de vijf doorstromers eerst een huis kopen voordat ze hun woning in de verkoop doen, zegt Lana Gerssen, voorzitter van de NVM-vakgroep Wonen. "Daardoor zijn er minder woningen op de markt en blijft de doorstroming heel erg beperkt", zegt ze.
Volgens haar is het een neerwaartse spiraal. "Tien jaar terug was het precies andersom, toen was het aanbod fors hoger en gingen mensen eerst hun huis verkopen. Maar hoe minder er te koop staat, hoe minder doorstromers de gok nemen om eerst hun huis te verkopen", legt ze uit. Daaraan voegt ze toe dat woningen nu ook sneller worden verkocht.
Ook de vele starters zorgen ervoor dat het aanbod krap blijft, aldus Gerssen. Zij laten namelijk geen huis achter dat in de verkoop kan. NVM meldde eerder donderdag dat in het eerste kwartaal van dit jaar 15 procent minder huizen te koop zijn gezet dan in het kwartaal daarvoor. Het aanbod op de markt droogt daarmee volgens de NVM op.
Mooiere foto's
Gerssen verwacht dat het aanbod dit kwartaal toeneemt en meer mensen hun huis te koop zetten. "Als ze hun woning niet per se in het eerste kwartaal moeten verkopen, wachten ze tot in de lentemaanden. Dan kunnen er mooiere foto's worden gemaakt." Ook vanuit de nieuwbouw verwacht de NVM komende drie maanden meer aanbod.
De stijgende huizenprijzen geeft eigenaren komende maanden wel vertrouwen dat ze hun huis voor een hogere prijs kunnen verkopen, wat goed is voor de doorstroming. Voor kopers ziet dit kwartaal er volgens Gerssen ook beter uit, omdat de rente en de woonlasten naar verwachting licht dalen.
Tijdelijke huurwoningen
Het tekort aan te koop staande huizen is volgens haar alleen op te lossen door meer nieuwe woningen bij te bouwen, maar ook met meer tijdelijke huurwoningen. "Als je twee tot drie jaar moet wachten op een nieuwe woning, dan wacht je ook op het verkopen van je woning. Als je in een tijdelijke huurwoning kan wonen, dan kan je wel je huis verkopen."
Meer uit Financieel
TERNEUZEN (ANP) - Chemieconcern Dow schrapt in Nederland 605 banen. Dat heeft het bedrijf laten weten aan medewerkers en personeelsvertegenwoordigers. De ingreep maakt deel uit van een wereldwijde reorganisatie.
32 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn licht lager begonnen aan een nieuwe handelsdag, nadat een dag eerder nieuwe recordstanden bij de Amerikaanse hoofdgraadmeters op de koersenborden werden gezet. Beleggers op Wall Street deden het even voorzichtig aan nu het geweld in het Midden-Oosten weer is opgelaaid door Iraanse aanvallen op Koeweit en Bahrein en Amerikaanse aanvallen op Iran.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - In de Europese Unie staan ruim 1 miljoen banen op het spel door wereldwijde concurrentie en geopolitieke spanningen. Dat meldt de Europese Commissie in het voorjaarspakket dat woensdag werd gepubliceerd. Onder meer de bouw, de metaalindustrie, de auto-industrie en het transport zijn volgens het rapport kwetsbaar.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil dat er bij publieke bestedingen aan chips, AI en clouddiensten voorkeur wordt gegeven aan bedrijven in de EU of bedrijven die investeren in onderzoek en ontwikkeling in de EU. Dat staat in een voorstel van de Europese Commissie over zogeheten technologische onafhankelijkheid.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De juridische strijd tussen Greenpeace en een Amerikaans oliepijpleidingbedrijf over een megarekening voor de milieuclub wordt nu ook in Nederland uitgevochten. De rechtbank in Amsterdam verklaarde zich woensdag bevoegd om te oordelen. Greenpeace beschouwt het tussenvonnis als overwinning en "belangrijke stap voorwaarts".
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten dreigen nieuwe importheffingen in te stellen voor producten uit zestig economieën, waaronder de Europese Unie, Canada en China. Volgens Washington falen de landen in het uitbannen van producten die mogelijk met dwangarbeid zijn gemaakt.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Shell Nederland krijgt een nieuwe topman. Huidig president-directeur Frans Everts treedt per 1 september af en wordt dan opgevolgd door Thomas de Boer. Everts geeft sinds 1 april 2023 leiding aan Shell Nederland en neemt na een dienstverband van 37 jaar afscheid van het bedrijf.
6 uur geleden