Minder aanbod huizen mede door wachtende doorstromers, zegt NVM
UTRECHT (ANP) - Dat nu minder huizen te koop worden gezet op de krappe woningmarkt, komt mede doordat vier op de vijf doorstromers eerst een huis kopen voordat ze hun woning in de verkoop doen, zegt Lana Gerssen, voorzitter van de NVM-vakgroep Wonen. "Daardoor zijn er minder woningen op de markt en blijft de doorstroming heel erg beperkt", zegt ze.
Volgens haar is het een neerwaartse spiraal. "Tien jaar terug was het precies andersom, toen was het aanbod fors hoger en gingen mensen eerst hun huis verkopen. Maar hoe minder er te koop staat, hoe minder doorstromers de gok nemen om eerst hun huis te verkopen", legt ze uit. Daaraan voegt ze toe dat woningen nu ook sneller worden verkocht.
Ook de vele starters zorgen ervoor dat het aanbod krap blijft, aldus Gerssen. Zij laten namelijk geen huis achter dat in de verkoop kan. NVM meldde eerder donderdag dat in het eerste kwartaal van dit jaar 15 procent minder huizen te koop zijn gezet dan in het kwartaal daarvoor. Het aanbod op de markt droogt daarmee volgens de NVM op.
Mooiere foto's
Gerssen verwacht dat het aanbod dit kwartaal toeneemt en meer mensen hun huis te koop zetten. "Als ze hun woning niet per se in het eerste kwartaal moeten verkopen, wachten ze tot in de lentemaanden. Dan kunnen er mooiere foto's worden gemaakt." Ook vanuit de nieuwbouw verwacht de NVM komende drie maanden meer aanbod.
De stijgende huizenprijzen geeft eigenaren komende maanden wel vertrouwen dat ze hun huis voor een hogere prijs kunnen verkopen, wat goed is voor de doorstroming. Voor kopers ziet dit kwartaal er volgens Gerssen ook beter uit, omdat de rente en de woonlasten naar verwachting licht dalen.
Tijdelijke huurwoningen
Het tekort aan te koop staande huizen is volgens haar alleen op te lossen door meer nieuwe woningen bij te bouwen, maar ook met meer tijdelijke huurwoningen. "Als je twee tot drie jaar moet wachten op een nieuwe woning, dan wacht je ook op het verkopen van je woning. Als je in een tijdelijke huurwoning kan wonen, dan kan je wel je huis verkopen."
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag op de laatste handelsdag van november met kleine winst gesloten. Over de gehele maand leed de hoofdgraadmeter op het Damrak wel verlies.
28 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben in de week voor Black Friday meer aankopen gedaan dan in de week voor het koopjesfestijn vorig jaar. Dit komt naar voren uit cijfers die iDEAL rond Black Friday en Cyber Monday dagelijks publiceert.
29 minuten geledenBEIJING (ANP/RTR) - De Chinese eigenaar van Nexperia heeft de Nederlandse tak van de chipmaker vrijdag beschuldigd van samenzwering om een niet-Chinese toeleveringsketen op te zetten. Ook beweerde eigenaar Wingtech dat Nexperia Nederland het moederbedrijf permanent van zijn controle wil ontdoen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Vakbond FNV heeft tot 17 december om met een definitief hervormingsplan te komen. Als de groepen die nu tegenover elkaar staan binnen de grootste vakbond van Nederland er dan nog niet uit zijn, grijpt de ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam in. Dat heeft de rechter vrijdag gezegd na een urenlange en rumoerige zitting over het oplossen van de bestuurscrisis binnen de bond.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag hoger geopend. Beleggers namen weinig risico op de laatste handelsdag van een turbulente beursmaand. November werd gekenmerkt door twijfel over de hoge waarderingen van de AI-bedrijven en onzekerheid over een verdere renteverlaging door de Federal Reserve. Wall Street bleef donderdag dicht voor Thanksgiving Day en is op Black Friday slechts een halve dag geopend. De New Yorkse beurzen sluiten op deze voor retailers belangrijke koopjesdag om 19.00 uur Nederlandse tijd.
3 uur geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De grote storing bij de handel in futures en opties op de Chicago Mercantile Exchange (CME) van vrijdag is voorbij. Dat meldt CME Group, dat de grootste derivatenbeurs ter wereld exploiteert.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het ledenparlement van FNV vreest afsplitsingen en krimp van het ledenbestand van de grootste vakbond van Nederland als tijdelijk toezichthouders Ton Heerts en Lodewijk Asscher hun plannen kunnen doorzetten. Dit betoogde een advocaat namens het ledenparlement vrijdag bij de ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam.
4 uur geleden