Miljoenenboete partij Bolsonaro om betwisten verkiezingsuitslag
BRASILIA (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het hoogste verkiezingscollege in Brazilië heeft de klacht afgewezen van president Jair Bolsonaro dat een deel van de in de presidentsverkiezingen uitgebrachte stemmen ongeldig is. Ook moet zijn liberale partij een boete betalen van 23 miljoen real (4,1 miljoen euro). Volgens rechter Alexandre Moraes die het verkiezingstribunaal voorzit heeft de partij met de klacht geprobeerd het kiessysteem te ondermijnen. Moraes stuurde de zaak tevens door naar het hooggerechtshof.
De partij van Bolsonaro diende dinsdag een klacht in bij het tribunaal (TSE). De partij stelde dat sommige oude stemmachines gebreken hebben die de uitslag kunnen hebben "bezoedeld". De op deze machines uitgebrachte stemmen zouden daarom ongeldig moeten worden verklaard. De klacht had alleen betrekking op de tweede ronde van de presidentsverkiezingen. Om door het tribunaal behandeld te worden had zij volgens de kieswet echter ook over de eerste ronde moeten gaan.
De rechts-populistische Bolsonaro verloor in oktober in de tweede ronde van de presidentsverkiezingen nipt van zijn linkse tegenstrever Luiz Inácio Lula da Silva. Die kreeg 50,9 procent van de stemmen tegen 49,1 procent voor Bolsonaro. Lula's overwinning is bekrachtigd door TSE en erkend door Braziliaanse en internationale politici. Aanhangers van Bolsonaro protesteren echter nog altijd tegen het verlies van hun kandidaat. Mogelijk wakkert de uitspraak die protesten aan.
Meer uit Buitenland
CHOUKINE (ANP/AFP/RTR) - Bij een Israëlische aanval in het zuiden van Libanon zijn drie doden gevallen, zegt het Libanese ministerie van Gezondheid. De Libanese krant L'Orient-Le Jour meldt dat het ging om een droneaanval op de weg tussen Nabatieh en Choukine.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft marihuana in een andere drugscategorie ingedeeld. Volgens justitieminister Todd Blanche gaat marihuana van de gevaarlijke klasse I naar klasse III en daarmee wordt dit verdovende middel veel toegankelijker voor onder anderen onderzoekers, geneeskundigen, patiënten en ondernemingen die producten met cannabis maken of verhandelen.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De leiders van de Europese Unie hebben het definitief toekennen van een krediet van 90 miljard euro aan Oekraïne toegejuicht, nadat het lang door Hongarije was geblokkeerd. Het geld wordt officieel omschreven als een lening en moet Oekraïne in 2026 en 2027 financieel ondersteunen.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft donderdag ingestemd met een twintigste pakket strafmaatregelen voor Rusland. Hongarije en Slowakije hebben hun verzet tegen de nieuwe sancties opgegeven, net als ze bij de miljardenlening voor Oekraïne deden.
10 uur geledenBANGKOK (ANP/RTR) - Meer dan 30 miljoen mensen vallen terug in bittere armoede door de gevolgen van de oorlog die Israël en de VS tegen Iran zijn begonnen. Dit stelt de chef van het VN-ontwikkelingsprogramma, de voormalige Belgische premier Alexander De Croo.
10 uur geledenBOEDAPEST/BRATISLAVA (ANP/RTR) - Hongarije en Slowakije hebben de eerste leveringen Russische olie ontvangen sinds de heropening van de Droezjba-pijpleiding. Sinds woensdag stroomt er weer olie door de pijpleidingen in Oekraïne, na maandenlange reparaties.
10 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De voormalige kroonprins van Iran, Reza Pahlavi, is tijdens zijn bezoek aan Berlijn met een soort vloeistof bekogeld na een bijeenkomst met politici. Op zijn pak kreeg hij een rode vlek. Hij bleef ongedeerd. Zijn belager is aangehouden.
10 uur geleden