Miljoenen weg bij beleggers die uitgingen van koersdaling Philips
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers die op een koersdaling van Philips hebben gewed, het zogeheten 'short' gaan, verliezen maandag tientallen miljoenen euro's doordat het aandeel van het zorgtechnologiebedrijf op de grootste dagwinst ooit afkoerst. "De grootste reden om short te gaan was de slaapapneu-affaire, maar die is nu afgelopen", zegt analist en strateeg Corné van Zeijl van vermogensbeheerder Cardano.
Vooral het Amerikaanse beleggingsfonds Citadel Advisors en het Britse Marshall Wace, die samen de grootste shortpositie in Philips hebben, verliezen veel geld. De fondsen hadden vorige week nog verder ingezet op een koersdaling, waardoor ze samen bijna 2 procent van de Philips-aandelen geshort hadden. Dat is te herleiden uit cijfers van de Autoriteit Financiële Markten (AFM). Maar nu de koers van Philips zo hard stijgt, lopen de verliezen voor de beleggingsfondsen op tot minstens honderd miljoen euro. Als de koers van Philips nog verder stijgt kunnen de verliezen nog verder oplopen.
Short gaan is wanneer een belegger een aandeel leent en vrijwel gelijk verkoopt, in de hoop om het op een later moment voor een lagere prijs terug te kopen. Het verschil tussen de prijzen is de winst. Bij short gaan wordt er dus gespeculeerd op een koersdaling, maar als de koers stijgt kunnen de verliezen theoretisch gezien oneindig oplopen. Van Zeijl denkt dat een deel van de verklaring voor de grote koersstijging van Philips bij partijen ligt die hun shortpositie sluiten als reactie op het nieuws over de schikking die het bedrijf trof in de Verenigde Staten. "Ze moeten wel terugkopen, het risico is zo groot."
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - ASN Bank wil zijn aandeel in de hypotheekmarkt verdubbelen. Volgens topman Roland Boekhout kan het financiële concern dat voor elkaar krijgen door ervoor te zorgen dat een hypotheekaanvraag "appeltje-eitje" is bij de bank.
11 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse beurzen gingen woensdag hoger van start, geholpen door meevallende bedrijfsresultaten en een daling van de olieprijs. Beleggers kijken vooral uit naar de kwartaalresultaten van chipconcern Nvidia, die na de slotbel worden gepubliceerd.
58 minuten geledenJAKARTA (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Indonesische regering heeft een verregaand plan gepresenteerd om de export van een aantal belangrijke grondstoffen onder haar controle te brengen. Daarbij wordt een door de regering aangewezen exportbedrijf verantwoordelijk voor de uitvoer van onder andere palmolie en steenkool, kondigde president Prabowo Subianto aan. De stap kan grote gevolgen hebben voor de internationale grondstoffenmarkten, want Indonesië is wereldwijd de grootste exporteur van palmolie, thermische kolen en nikkel.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De hogere prijzen aan de pomp raken waarschijnlijk eerder de consumptie dan het rijgedrag van mensen. Huishoudens zullen daardoor vaker moeten besparen op andere uitgaven, staat in een rapport van ING. De economen van de bank onderzochten de gevolgen van de gestegen brandstofkosten voor huishoudens in de eurozone.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie voert gesprekken met de haven van Rotterdam en andere grote havens over de opslag van gezamenlijk ingekochte kritieke mineralen. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. In december kondigde de Europese Commissie plannen aan om voor belangrijke grondstoffen minder afhankelijk te worden van China. Daar maakt gezamenlijke inkoop deel van uit.
3 uur geledenALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) - Zeeman heeft in 2025 meer omzet geboekt dan een jaar eerder, ondanks dat de kledingdiscounter minder spullen verkocht. Dat meldt Zeeman in het jaarlijkse mvo-verslag.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een grote meerderheid van de vakbondsleden onder rijksambtenaren heeft ingestemd met de afspraken die vakbonden en het kabinet maakten over een nieuwe cao. Eind april kwam het al tot een principeakkoord over een loonsverhoging, na weken vol stakingen van rijksambtenaren tegen de nullijn waar de regering lang aan vasthield.
4 uur geleden