Miljoenen voor Utrechts onderzoek naar duurzame oplossing PFAS
UTRECHT (ANP) - De Universiteit Utrecht heeft 2,45 miljoen euro van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat gekregen om onderzoek te doen naar duurzame methodes om PFAS te verwijderen en te vernietigen. De universiteit heeft voor het onderzoek een voormalige brandblusoefenlocatie op de eigen campus verontreinigd met PFAS, chemische stoffen die in veel producten voorkomen, maar die heel moeilijk afbreekbaar zijn. Onderzoekers van allerlei faculteiten en onderzoeksgroepen gaan in dit PFAS Living Lab aan de slag, aldus de universiteit woensdag.
PFAS hebben water-, vet- en vuilafstotende eigenschappen en zitten daarom in veel producten. Wereldwijd zijn grote stukken land en water verontreinigd met PFAS, aldus de universiteit. In Nederland zijn de meest vervuilde plekken te vinden in Den Haag, de regio Drechtsteden en in de Westerschelde. De stoffen vormen een gezondheidsrisico voor mensen, dieren en het milieu.
Tot nu toe wordt verontreinigde grond afgegraven en vernietigd, maar de Utrechtse onderzoekers willen een duurzamere manier vinden. Als dat lukt, zou dat wereldwijd grote invloed kunnen hebben op het probleem van PFAS, stelt de universiteit. De gemeente werkt mee aan het onderzoek en heeft de opzettelijke vervuiling op de eigen grond van de universiteit tijdelijk toegestaan.
De onderzoekers gaan werken aan technieken om PFAS uit de grond te halen. Een andere onderzoeker probeert micro-organismen te vinden die PFAS kunnen afbreken. Er komt een onderzoek naar de verplaatsing van PFAS in water en naar mogelijke biologische afbraakmethodes. Ook onderzoekt de universiteit hoe PFAS uit het water kan worden gehaald, waarna de chemicaliën worden vernietigd. De universiteit spreekt van een "ambitieus project" dat mogelijk het PFAS-probleem definitief kan oplossen.
Meer uit Binnenland
RITTHEM (ANP) - Bij het Zeeuwse dorp Ritthem is dinsdagmorgen een sportvliegtuig neergestort. Dat meldt de veiligheidsregio. Het vliegtuigje zou naast de snelweg A58 zijn gecrasht.
37 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Elk jaar komen minstens 38 kinderen op de spoedeisende hulp terecht doordat ze een batterij hebben ingeslikt, meldt het Emma Kinderbuikcentrum van het Amsterdam UMC op basis van eigen onderzoek. Vooral bij jonge kinderen kan dit ernstige gevolgen hebben en zelfs leiden tot overlijden, melden de onderzoekers.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Er leven bijna 70.000 mensen in Nederland die de afgelopen twintig jaar op jongvolwassen leeftijd te horen kregen dat ze kanker hadden. Zij kampen nog lange tijd met de gevolgen van kanker en de behandeling, zoals vruchtbaarheidsproblemen, verminderd inkomen en impact op relaties. Dat meldt het Integraal Kankercentrum Nederland (IKNL).
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De SP wil dat mensen geen eigen risico meer moeten betalen voor medische hulp na seksueel geweld. Volgens Tweede Kamerlid Sarah Dobbe mogen kosten geen belemmering zijn om medische hulp te zoeken na een verkrachting.
7 uur geledenHOUTEN (ANP) - De komende dagen is het stralend weer in Nederland, verwacht Weeronline. Vooral dinsdag is de lucht grotendeels blauw en ook de middagtemperatuur gaat omhoog tot 15 tot 17 graden en in het zuiden tot 18. Woensdag is het nog zachter met 17 tot 19 graden en in het zuiden wordt het bij 20 graden de eerste warme dag van het jaar.
17 uur geledenWAALWIJK (ANP) - De politie heeft maandagmiddag vijf personen aangehouden in een pand in Waalwijk waar illegaal wiet werd gekweekt. De verdachten waren op dat moment aanwezig in het gebouw waar de kwekerij werd ontdekt. De politie kan nog niets zeggen over de identiteit van de verdachten of de omvang van de vondst.
19 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran wil geen tijdelijke wapenstilstand zonder duidelijke garanties. Dat zegt een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken van het land. Dat wordt in de ogen van Iran een kans voor "de agressor", de VS en Israël, om te hergroeperen en hun snel geslonken wapenvoorraden weer aan te vullen, meldt het Iraanse persbureau Tasnim.
19 uur geleden