Miljoenen mensen dreigen ondervoed te raken door hoge tarweprijs
PARIJS (ANP/RTR) - Door de impact van de oorlog in Oekraïne dreigen miljoenen mensen ondervoed te raken. De strijd in het oosten van Europa heeft onder andere de Oekraïense graanexport stilgelegd. Door de mindere beschikbaarheid van bijvoorbeeld tarwe stijgen de prijzen, met verregaande gevolgen voor miljoenen mensen in bijvoorbeeld Afrika. Daarvoor waarschuwen het voedselagentschap van de Verenigde Naties (FAO) en de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO).
Oekraïne en Rusland behoren tot de grootste tarwe-exporteurs ter wereld en nemen normaal respectievelijk 20 en 10 procent van de wereldwijde verkoop voor hun rekening. Door de Russische invasie in Oekraïne en de afsluiting van de Zee van Azov en de Zwarte Zee is de uitvoer bijna tot stilstand gekomen.
De graanexport uit Oekraïne ligt momenteel op 20 procent van de normale capaciteit. Alternatieve transportmogelijkheden, zoals via het spoor en over de weg zijn niet zo efficiënt als de routes over zee, aldus de FAO en denktank OESO.
20 miljoen ton tarwe
De organisaties denken dat de tarweprijzen voor 2022/23 bijna een vijfde kunnen stijgen als Oekraïne helemaal geen graan meer kan exporteren. Verder berekenden de organisaties een prijsstijging met een derde als de uitvoer van Russisch graan halveert.
Om voedseltekorten in Afrika te voorkomen en ook de oogsten dit jaar in Oekraïne te redden moet tegen het einde van volgende maand 20 miljoen ton tarwe uit Oekraïne worden geëxporteerd, berekende de Europese Commissie eerder. Momenteel wordt gesproken over een alternatieve zeeroute.
Als de Russische export zou worden getroffen, zou de ondervoeding in 2022/23 wereldwijd met ongeveer 1 procent toenemen. Dat komt overeen met ongeveer 8 miljoen tot 13 miljoen mensen, afhankelijk van de mate waarin de export stilvalt, aldus de FAO in een afzonderlijke studie. In het zwartste scenario, als de export van graan uit Rusland en Oekraïne aanhoudend wordt gehinderd, ook volgend jaar, en er geen alternatieven worden gevonden zullen er 19 miljoen mensen extra te maken krijgen met ondervoeding, aldus de kenners.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Uitkeringsinstantie UWV verlengt de beslistermijn voor WIA-beoordelingen en herbeoordelingen met ingang van het nieuwe jaar tijdelijk van acht naar zestien weken. Het lukt de organisatie al langere tijd niet om mensen die mogelijk arbeidsongeschikt zijn binnen de gestelde termijn duidelijkheid te geven. Dat komt door een aanhoudende toename van beoordelingsaanvragen en een tekort aan verzekeringsartsen.
5 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Paul Terstegge wordt de nieuwe topman van Transavia. Begin oktober werd bekend dat de huidige topman Marcel de Nooijer de budgetmaatschappij verlaat. Terstegge volgt hem per 1 februari 2026 op, meldt Transavia.
32 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De verkoop van nieuwe elektrische auto's is afgelopen maand fors gestegen. Dat is waarschijnlijk een gevolg van een eerder plan om de bijtelling voor zakelijke rijders begin volgend jaar te verhogen, melden brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging. Dat plan is inmiddels afgezwakt, maar de auto's waren al besteld.
1 uur geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van de bitcoin is maandag weer gezakt tot het laagste niveau sinds april dit jaar. De grootste cryptomunt ter wereld leek zich de afgelopen dagen te handhaven boven de 91.000 dollar, maar viel op de eerste dag van december terug tot onder de 86.000 dollar (ruim 74.000 euro).
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Consumenten laten deze feestdagenperiode hun pakketjes liever bij een PostNL-punt of pakketautomaat bezorgen dan vorig jaar. Volgens het post- en pakketbedrijf, dat keek naar de doorgegeven voorkeuren in de eigen app, gaat het om een groei van 40 procent. Het gebruik van pakketautomaten steeg met 60 procent.
1 uur geledenDE MEERN (ANP) - Het aantal hypotheekaanvragen is afgelopen maand flink gestegen vergeleken met een jaar eerder. Vooral in de derde week van november was er een piek, na aankondigingen van rentestijgingen door meerdere geldverstrekkers. Het aantal aanvragen steeg met ruim 12 procent ten opzichte van een jaar eerder, meldt het Hypotheken Data Netwerk (HDN).
3 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het overgrote deel van de ongeveer 6000 Airbus-vliegtuigen van het type A320 die te maken hadden met een softwareprobleem, heeft in het weekend de benodigde update gekregen. Hierdoor heeft de Europese fabrikant Airbus een grotere verstoring kunnen voorkomen bij wat de grootste terugroepactie van het bedrijf tot nu toe was.
3 uur geleden