Miljoen mensen zonder stroom in New Orleans en omgeving
NEW ORLEANS (ANP) - Als gevolg van de traag voorbijtrekkende orkaan Ida is in de Amerikaanse stad New Orleans en wijde omgeving de stroom compleet uitgevallen. Zeker een miljoen mensen zitten zonder stroom. Ida heeft veel schade aangericht en in de regio zware regens veroorzaakt. Er is vooralsnog een dode gemeld als gevolg van de orkaan. Ida trekt afgezwakt als tropische storm over het zuidoosten van de staat Louisiana naar het noorden en zal dagen voor noodweer zorgen in meerdere staten in het oosten van de VS.
De verantwoordelijke energiemaatschappij Entergy New Orleans spreekt van "een catastrofale schade aan de transmissie". Alle acht aanvoerlijnen van de elektriciteit naar de regio zijn buiten werking. De onderneming is bezig "te kijken naar een manier om de stroom te herstellen bij wie dat mogelijk is". Als gevolg van het noodweer is het nog erg onduidelijk welke schade en waar die het eerst moet worden hersteld. Er is bovendien stroomuitval die ook wordt veroorzaakt door omgewaaide bomen en overstromingen.
Voor de stad en de elektriciteitsmaatschappij is het geen primeur, melden plaatselijke media. Tijdens de orkaan Gustav in 2008 en de orkaan Laura vorig jaar viel de stroom ook bijna helemaal uit in de regio. Dat leidde toen tot felle kritiek op de maatschappij en de slechte staat van het netwerk.
Langer dan een dag
Plaatselijke media in New Orleans vrezen dat de schade aan het elektriciteitsnetwerk niet snel hersteld kan worden en lang gaat duren. Er is onder meer een cruciale hoogspanningsmast in de rivier de Mississippi gewaaid. Entergy New Orleans zegt enkel dat het langer dan een dag gaat duren. Bij soortgelijke problemen na eerdere orkanen duurden de reparaties soms weken. De toestand bedreigt ook de watervoorziening, onder meer omdat waterzuiveringsinstallaties niet meer naar behoren functioneren. De bevolking van de regio is opgeroepen water voor gebruik te koken.
Burgemeester van New Orleans LaToya Cantrell heeft de bevolking opgeroepen nog niet naar buiten te gaan en politiechef Shaun Ferguson zei dat er speciaal agenten worden in gezet om plunderingen te voorkomen.
Meer uit Buitenland
SHADDADI (ANP/RTR) - Terwijl het Syrische regeringsleger zijn macht in het noorden en oosten van het land verstevigt, zijn IS-militanten uit de gevangenis ontsnapt, zo meldde het leger. Het leger heeft een avondklok ingesteld in de stad Shaddadi omdat het de stad wil uitkammen om de ontsnapten te vinden. Het is niet bekend om hoeveel ontsnapten het gaat.
1 minuut geledenSOFIA (ANP/RTR) - De Bulgaarse president Rumen Radev heeft aangekondigd op te stappen. "Vandaag spreek ik jullie voor het laatst toe als president van Bulgarije", zei het staatshoofd in een televisietoespraak. "Morgen zal ik terugtreden uit mijn ambt", aldus Radev.
10 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in een telefoongesprek met de Britse premier Keir Starmer gezegd dat hij "mogelijk verkeerd is geïnformeerd" over de redenen van Europese landen om militairen naar Groenland te sturen. Dat meldt Sky News op basis van bronnen. Trump kondigde zaterdag heffingen aan tegen de acht landen die meededen aan die verkenningsmissie, maar dat leidde tot onbegrip in de Europese hoofdsteden.
17 minuten geledenKADUNA (ANP/RTR) - Bij een aanval op twee kerken in de Nigeriaanse staat Kaduna zijn zondag tientallen mensen ontvoerd. Dat meldt de politie maandag. Volgens een kerkleider gaat het om meer dan 160 mensen. Negen mensen zouden zijn ontsnapt nadat ze waren gevangengenomen.
29 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Groenland en Denemarken hebben NAVO-chef Mark Rutte nog eens gevraagd om een militaire NAVO-missie op te tuigen om het door de Verenigde Staten opgeëiste eiland te beschermen. De defensieminister van Denemarken en de buitenlandminister van Groenland, dat bij het koninkrijk Denemarken hoort, deden dat op bezoek op het NAVO-hoofdkwartier. Wat Rutte antwoordde, laten ze in het midden, melden omroep TV 2 en andere Deense media.
36 minuten geledenROME (ANP) - De vooraanstaande Italiaanse modeontwerper Valentino Garavani is op 93-jarige leeftijd overleden. Dat meldt de Italiaanse krant La Repubblica. Valentino was naamgever van het gelijknamige modemerk en stond bekend om zijn gebruik van wat bekend kwam te staan als 'Valentino rosso', de hem zo kenmerkende roodtint.
52 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De veiligheid in het Arctische gebied is een gedeeld trans-Atlantisch belang waarover de EU en de VS met elkaar moeten spreken, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. "Dreigen met importheffingen is niet de juiste aanpak", schrijft ze op X, na een ontmoeting met de Deense minister Troels Lund Poulsen (Defensie) en de Groenlandse minister van Buitenlandse Zaken Vivian Motzfeldt.
1 uur geleden