Miljoen mensen zonder stroom in New Orleans en omgeving
NEW ORLEANS (ANP) - Als gevolg van de traag voorbijtrekkende orkaan Ida is in de Amerikaanse stad New Orleans en wijde omgeving de stroom compleet uitgevallen. Zeker een miljoen mensen zitten zonder stroom. Ida heeft veel schade aangericht en in de regio zware regens veroorzaakt. Er is vooralsnog een dode gemeld als gevolg van de orkaan. Ida trekt afgezwakt als tropische storm over het zuidoosten van de staat Louisiana naar het noorden en zal dagen voor noodweer zorgen in meerdere staten in het oosten van de VS.
De verantwoordelijke energiemaatschappij Entergy New Orleans spreekt van "een catastrofale schade aan de transmissie". Alle acht aanvoerlijnen van de elektriciteit naar de regio zijn buiten werking. De onderneming is bezig "te kijken naar een manier om de stroom te herstellen bij wie dat mogelijk is". Als gevolg van het noodweer is het nog erg onduidelijk welke schade en waar die het eerst moet worden hersteld. Er is bovendien stroomuitval die ook wordt veroorzaakt door omgewaaide bomen en overstromingen.
Voor de stad en de elektriciteitsmaatschappij is het geen primeur, melden plaatselijke media. Tijdens de orkaan Gustav in 2008 en de orkaan Laura vorig jaar viel de stroom ook bijna helemaal uit in de regio. Dat leidde toen tot felle kritiek op de maatschappij en de slechte staat van het netwerk.
Langer dan een dag
Plaatselijke media in New Orleans vrezen dat de schade aan het elektriciteitsnetwerk niet snel hersteld kan worden en lang gaat duren. Er is onder meer een cruciale hoogspanningsmast in de rivier de Mississippi gewaaid. Entergy New Orleans zegt enkel dat het langer dan een dag gaat duren. Bij soortgelijke problemen na eerdere orkanen duurden de reparaties soms weken. De toestand bedreigt ook de watervoorziening, onder meer omdat waterzuiveringsinstallaties niet meer naar behoren functioneren. De bevolking van de regio is opgeroepen water voor gebruik te koken.
Burgemeester van New Orleans LaToya Cantrell heeft de bevolking opgeroepen nog niet naar buiten te gaan en politiechef Shaun Ferguson zei dat er speciaal agenten worden in gezet om plunderingen te voorkomen.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump uitgenodigd voor een uitgebreid diner in het beroemde paleis van Versailles. Trump wordt verwacht op de topconferentie van landen van de G7 die dit jaar in Évian-les-Bains wordt gehouden aan het Meer van Genève.
14 minuten geledenANTWERPEN (ANP/AFP/BELGA) - Het Antwerpse havenbedrijf hoopt dat de haven van de Belgische stad binnen een dag weer volledig operationeel is. In de op een na grootste haven van Europa ontstond donderdagavond een groot olielek, waardoor het scheepvaartverkeer er zo goed als stil ligt.
36 minuten geledenBEIROET (ANP/RTR) - Libanon stevent tijdens de onrust in het Midden-Oosten ook af op een voedselcrisis. Daarvoor waarschuwt het Wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties.
2 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Hongaarse premier Viktor Orbán beschuldigt de oppositie ervan dat zij geen enkel middel schuwt om de macht in het land over te nemen. De regeringsleider beticht de oppositie er verder van "samen te zweren" met buitenlandse mogendheden en het bedreigen van kiezers met geweld.
3 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - Israël zegt de Zikim-grensovergang in het noorden van de Gazastrook te hebben heropend. COGAT, de Israëlische militaire instantie die verantwoordelijk is voor humanitaire zaken, schrijft op X dat er via deze route donderdag hulpgoederen Gaza binnen zijn gebracht. De Zikim-overgang werd, net als andere toegangswegen, gesloten na de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran eind februari.
3 uur geledenISLAMABAD (ANP/BLOOMBERG/DPA) - In de Pakistaanse hoofdstad Islamabad worden zware veiligheidsmaatregelen getroffen in aanloop naar het verwachte vredesoverleg tussen de VS en Iran. Een troepenmacht van zo'n 10.000 militairen, agenten en paramilitairen wordt ingezet om te waken over de veiligheid.
3 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne heeft onlangs een nieuwe levering Patriot-luchtverdedigingsraketten ontvangen, meldt het Oekraïense persbureau Interfax op gezag van president Volodymyr Zelensky.
4 uur geleden