Miljoen mensen zonder stroom in New Orleans en omgeving
NEW ORLEANS (ANP) - Als gevolg van de traag voorbijtrekkende orkaan Ida is in de Amerikaanse stad New Orleans en wijde omgeving de stroom compleet uitgevallen. Zeker een miljoen mensen zitten zonder stroom. Ida heeft veel schade aangericht en in de regio zware regens veroorzaakt. Er is vooralsnog een dode gemeld als gevolg van de orkaan. Ida trekt afgezwakt als tropische storm over het zuidoosten van de staat Louisiana naar het noorden en zal dagen voor noodweer zorgen in meerdere staten in het oosten van de VS.
De verantwoordelijke energiemaatschappij Entergy New Orleans spreekt van "een catastrofale schade aan de transmissie". Alle acht aanvoerlijnen van de elektriciteit naar de regio zijn buiten werking. De onderneming is bezig "te kijken naar een manier om de stroom te herstellen bij wie dat mogelijk is". Als gevolg van het noodweer is het nog erg onduidelijk welke schade en waar die het eerst moet worden hersteld. Er is bovendien stroomuitval die ook wordt veroorzaakt door omgewaaide bomen en overstromingen.
Voor de stad en de elektriciteitsmaatschappij is het geen primeur, melden plaatselijke media. Tijdens de orkaan Gustav in 2008 en de orkaan Laura vorig jaar viel de stroom ook bijna helemaal uit in de regio. Dat leidde toen tot felle kritiek op de maatschappij en de slechte staat van het netwerk.
Langer dan een dag
Plaatselijke media in New Orleans vrezen dat de schade aan het elektriciteitsnetwerk niet snel hersteld kan worden en lang gaat duren. Er is onder meer een cruciale hoogspanningsmast in de rivier de Mississippi gewaaid. Entergy New Orleans zegt enkel dat het langer dan een dag gaat duren. Bij soortgelijke problemen na eerdere orkanen duurden de reparaties soms weken. De toestand bedreigt ook de watervoorziening, onder meer omdat waterzuiveringsinstallaties niet meer naar behoren functioneren. De bevolking van de regio is opgeroepen water voor gebruik te koken.
Burgemeester van New Orleans LaToya Cantrell heeft de bevolking opgeroepen nog niet naar buiten te gaan en politiechef Shaun Ferguson zei dat er speciaal agenten worden in gezet om plunderingen te voorkomen.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Oekraïense hoofdstad Kyiv is in de nacht van zaterdag op zondag bestookt met ballistische raketten. Volgens de autoriteiten raakten zeker vijf mensen gewond, van wie er één naar het ziekenhuis is gebracht.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Prominente Republikeinen uiten kritiek op de voorwaarden van het mogelijke akkoord dat de Amerikaanse president Donald Trump met Iran onderhandelt om de oorlog te beëindigen. Ze vrezen dat Teheran daardoor zijn machtspositie in de regio behoudt of zelfs versterkt.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iraanse media spreken tegen dat de Straat van Hormuz volledig wordt heropend als onderdeel van het aangekondigde vredesakkoord met de Verenigde Staten. Volgens Al Jazeera noemt staatspersbureau Fars die bewering van de Amerikaanse president Donald Trump "ver van de realiteit".
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Rond het Witte Huis in Washington is een grote politiemacht op de been na meldingen van schoten. Journalisten op het terrein kregen opdracht dekking te zoeken en werden naar de persruimte gebracht. Het Witte Huis is volgens hen op slot gegaan.
3 uur geledenKINSHASA (ANP) - Het dodental door de ebola-uitbraak in de Democratische Republiek Congo (DRC) is opgelopen tot 204. Dat heeft het Congolese ministerie van Volksgezondheid bekendgemaakt. In drie provincies zijn 867 vermoedelijke besmettingen geregistreerd.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat er grotendeels overeenstemming is bereikt over een akkoord met Iran. "De laatste aspecten en details van de deal worden momenteel besproken en zullen binnenkort bekendgemaakt worden", schreef hij in een bericht op zijn platform Truth Social. Hij stelt dat het voorstel onder meer voorziet in de opening van de Straat van Hormuz.
5 uur geledenBELGRADO (ANP/AFP/DPA) - Tienduizenden mensen zijn in de Servische hoofdstad Belgrado de straat opgegaan om nieuwe verkiezingen te eisen. Deelnemers scandeerden "de studenten winnen", de strijdkreet van hun protestbeweging. Die was ook te zien op spandoeken, kleding en stickers.
7 uur geleden