Miljarden nodig om Defensie technologisch hoogwaardig te maken
DEN HAAG (ANP) - Defensie moet in 2035 een "slimme, technologisch hoogwaardige organisatie" zijn. Dat staat in de toekomstvisie die het ministerie donderdag naar buiten bracht. Om de plannen allemaal uit te voeren is er tot 17 miljard euro structureel extra nodig.
In het stuk schetsen minister Ank Bijleveld en staatssecretaris Barbara Visser een beeld hoe de krijgsmacht er over vijftien jaar uit moet zien. Het moet slimmer, er moet geld bij en er moet gespecialiseerd worden. Komende kabinetten moeten het gaan invullen.
De dreigingen nemen de komende jaren toe en die worden "diverser, complexer en verontrustender", zo staat in het document. Met de huidige organisatie kan Defensie deze zaken niet het hoofd bieden. Daarom moet de organisatie op de schop.
Personeelstekort
Veel wat in het stuk naar voren komt is al ingezet of al aangekondigd. Bijvoorbeeld intensievere samenwerking in Europa. De NAVO blijft net als nu de hoeksteen van het veiligheidsbeleid. Er moet nog meer worden ingezet op technologie en informatie. Drie jaar geleden werd het Defensie Cyber Commando operationeel.
Een groot probleem is het tekort aan personeel. Er staan meer dan 9000 vacatures open. Defensie moet zich anders gaan inrichten, stelt het stuk, maar in de toekomstvisie staat weinig nieuws op dit vlak.
Specialisatie
Er wordt niet uitgesloten dat Defensie taken gaat afstoten in het kader van specialisatie. "Specialiseren betekent uiteindelijk dat we ook zaken niet meer gaan doen. Dit is mogelijk als deze taken door onze partners worden overgenomen en vice versa."
Defensie zou de eigen specialisaties verder moeten "versterken en uitbreiden". De krijgsmacht "blinkt" op dit moment vooral uit met onder meer de onderzeeboten, de F-35's, in het cyberdomein, de special forces en de lucht- en raketverdediging.
Niet realistisch
De koersverandering die in de visie wordt voorgesteld kost veel geld. Om alles goed te doen is structureel 13 miljard tot 17 miljard euro extra nodig. Dat is niet realistisch, weten ook de bewindslieden van Defensie.
Na decennia van bezuinigingen is er de afgelopen jaren weer meer geld voor het leger. Een "mooie vervolgstap" zou zijn als het Nederlandse budget richting het gemiddelde van de Europese NAVO-landen gaat. Nederland bungelt nu onderaan de Europese NAVO-landen wat betreft defensie-uitgaven.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De Vrije Universiteit Amsterdam heeft alle systemen die in verbinding staan met onderwijssoftware Canvas losgekoppeld. Dat liet de onderwijsinstelling weten nadat hackersgroep ShinyHunters donderdagavond de Canvas-sites van meerdere Nederlandse universiteiten had weten over te nemen.
3 uur geledenUITHOORN (ANP) - De Noord-Hollandse gemeente Uithoorn plaatst cameratoezicht in een straat waar dit jaar een asielzoekerscentrum moet komen. De camera's zijn voor een periode van twee weken en zijn bedoeld "ter bescherming van de openbare orde en veiligheid aan de Wiegerbruinlaan", aldus de gemeente.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten noemt de aanval met een vuurwerkbom op het partijkantoor van zijn eigen partij D66 "een laffe daad van intimidatie".
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken) noemt de aanval met een vuurwerkbom donderdagavond op het partijkantoor van D66 een "laffe daad". Dat doet de CDA-bewindsman in een reactie op X. "Laat het duidelijk zijn: geweld hoort niet thuis in onze democratie."
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft een persoon aangehouden voor de explosie die donderdagavond plaatsvond bij het partijkantoor van D66 in Den Haag. De explosie aan de Lange Houtstraat was even na 21.00 uur, meldt de politie. Niemand raakte gewond.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij het partijkantoor van D66 in Den Haag is donderdagavond iets na 21.00 uur een explosie geweest, bevestigt de politie na berichtgeving door De Telegraaf. Het pand aan de Lange Houtstraat in de Haagse binnenstad is daardoor beschadigd. Niemand raakte gewond, zegt een politiewoordvoerder.
9 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Talpa maakt geen nieuwe afleveringen van Familie Gillis: Massa is Kassa "zolang er sprake is van hoger beroep of cassatie" in de zaken waarin Peter Gillis donderdag is veroordeeld. Dat laat een woordvoerder van het mediabedrijf desgevraagd weten aan het ANP.
11 uur geleden