Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Miljarden nodig om Defensie technologisch hoogwaardig te maken

Miljarden nodig om Defensie technologisch hoogwaardig te maken

DEN HAAG (ANP) - Defensie moet in 2035 een "slimme, technologisch hoogwaardige organisatie" zijn. Dat staat in de toekomstvisie die het ministerie donderdag naar buiten bracht. Om de plannen allemaal uit te voeren is er tot 17 miljard euro structureel extra nodig.

In het stuk schetsen minister Ank Bijleveld en staatssecretaris Barbara Visser een beeld hoe de krijgsmacht er over vijftien jaar uit moet zien. Het moet slimmer, er moet geld bij en er moet gespecialiseerd worden. Komende kabinetten moeten het gaan invullen.

De dreigingen nemen de komende jaren toe en die worden "diverser, complexer en verontrustender", zo staat in het document. Met de huidige organisatie kan Defensie deze zaken niet het hoofd bieden. Daarom moet de organisatie op de schop.

Personeelstekort

Veel wat in het stuk naar voren komt is al ingezet of al aangekondigd. Bijvoorbeeld intensievere samenwerking in Europa. De NAVO blijft net als nu de hoeksteen van het veiligheidsbeleid. Er moet nog meer worden ingezet op technologie en informatie. Drie jaar geleden werd het Defensie Cyber Commando operationeel.

Een groot probleem is het tekort aan personeel. Er staan meer dan 9000 vacatures open. Defensie moet zich anders gaan inrichten, stelt het stuk, maar in de toekomstvisie staat weinig nieuws op dit vlak.

Specialisatie

Er wordt niet uitgesloten dat Defensie taken gaat afstoten in het kader van specialisatie. "Specialiseren betekent uiteindelijk dat we ook zaken niet meer gaan doen. Dit is mogelijk als deze taken door onze partners worden overgenomen en vice versa."

Defensie zou de eigen specialisaties verder moeten "versterken en uitbreiden". De krijgsmacht "blinkt" op dit moment vooral uit met onder meer de onderzeeboten, de F-35's, in het cyberdomein, de special forces en de lucht- en raketverdediging.

Niet realistisch

De koersverandering die in de visie wordt voorgesteld kost veel geld. Om alles goed te doen is structureel 13 miljard tot 17 miljard euro extra nodig. Dat is niet realistisch, weten ook de bewindslieden van Defensie.

Na decennia van bezuinigingen is er de afgelopen jaren weer meer geld voor het leger. Een "mooie vervolgstap" zou zijn als het Nederlandse budget richting het gemiddelde van de Europese NAVO-landen gaat. Nederland bungelt nu onderaan de Europese NAVO-landen wat betreft defensie-uitgaven.

Meer uit Binnenland

Dijksma noemt geweld Loosdrecht aanval op democratie

LOOSDRECHT (ANP) - VNG-voorzitter en burgemeester van Utrecht Sharon Dijksma kwalificeert het geweld in Loosdrecht "als aanval op de democratie en ondermijning van het gezag". Als regioburgemeester kwam ze woensdag steun brengen aan haar collega-burgemeester Mark Verheijen van Wijdemeren na de vernielingen en brandstichting dinsdagavond bij de nieuwe asielopvanglocatie. "We moeten alle middelen van de rechtsstaat inzetten om dit te bestrijden", stelt hij in een gezamenlijk persmoment.

4 minuten geleden
Cheetah ontsnapt uit verblijf in Beekse Bergen, park gesloten

HILVARENBEEK (ANP) - In safaripark Beekse Bergen is woensdag een cheetah ontsnapt uit haar verblijf, maar het dier is nog wel binnen het omheinde park. Uit voorzorg is het safaripark gesloten gebleven voor publiek. Medewerkers van het park weten waar de cheetah is en wachten op een goed moment om het dier te verdoven, laat een woordvoerster weten na berichtgeving hierover door Omroep Brabant.

37 minuten geleden
OM eist twintig jaar cel tegen 20-jarige voor moord in Hilversum

LELYSTAD (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag twintig jaar cel geëist tegen de 20-jarige Thommy S. voor de moord op de 21-jarige Amsterdammer Ozan Alakus. Volgens justitie is bewezen dat S. op 14 oktober 2024 veertien kogels heeft afgevuurd op het slachtoffer, dat samen met zijn vriendin in een auto zat op een parkeerplaats bij sportpark Crailoo in Hilversum.

39 minuten geleden
OM vervolgt geen militairen na heidebranden Ede en Oirschot 2025

ARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft besloten geen militairen te vervolgen voor de natuurbranden tijdens oefeningen van Defensie op 3 april vorig jaar bij Ede en op 27 augustus in Oirschot. De strafzaken tegen vijf militairen worden geseponeerd.

47 minuten geleden
COA geschokt: rellen Loosdrecht zeer ingrijpend en beangstigend

LOOSDRECHT (ANP) - Opvangorgaan COA is geschokt door de agressie dinsdagavond bij het gemeentehuis in Loosdrecht waar die ochtend de eerste asielzoekers waren aangekomen. Relschoppers en vandalen bestookten de noodopvang met vuurwerk en stichtten er brand. Voor de vijftien asielzoekers en de COA-medewerkers binnen was dit "een zeer ingrijpende en beangstigende situatie".

1 uur geleden
Radboudumc noemt fouten bij hantavirus 'ongelukkige samenloop'

NIJMEGEN (ANP) - Het Radboudumc noemt het niet goed volgen van de procedures rondom de patiënt met het hantavirus "een ongelukkige samenloop van omstandigheden die we toeschrijven aan menselijk handelen". Twaalf medewerkers zijn tijdens het verwerken van afgenomen bloed en het afvoeren van urine mogelijk blootgesteld aan het virus. Zij zitten daarom uit voorzorg zes weken in quarantaine.

1 uur geleden
LAKS: er wordt aanzienlijk meer geklaagd dit jaar over examens

UTRECHT (ANP) - Scholieren ventileren dit jaar flink wat klachten over de examens, constateert het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS). De Eindexamenklachtenlijn ontving tot nu toe 165.000 klachten, terwijl de centraal schriftelijke eindexamens woensdag pas vier dagen onderweg zijn. Vorig jaar werd er gedurende de hele examenperiode 240.000 keer geklaagd.

1 uur geleden