Miljarden aan EU-sancties tegen VS staan klaar
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft miljarden aan maatregelen tegen Amerikaanse producten klaarliggen als mogelijke reactie op het besluit van president Donald Trump om vanaf volgende maand een heffing van 25 procent op staal en aluminium in te stellen.
De handelsministers van de EU overleggen woensdag digitaal over een reactie op het Amerikaanse besluit. De Europese Commissie betreurt de stap van Trump, maar bereidt zich er al lang op voor. De Commissie belooft dat de tegenmaatregelen krachtig en proportioneel zullen zijn.
Toen Trump in zijn eerste termijn in 2018 importheffingen invoerde op staal en aluminium kwam de EU in antwoord met een eerste pakket van 2,8 miljard aan heffingen. Die troffen onder meer bourbon, motorfietsen van Harley Davidson, en een deel staal en aluminium. Volgens de Financial Times was dat bedrag inmiddels opgelopen tot 4,8 miljard. Onder Trumps opvolger president Joe Biden werden de sancties opgeschort.
Gerichte maatregelen
Eind maart verloopt die afspraak tussen de Europese Commissie met Biden en worden ze automatisch op 1 april weer van kracht. De Europese Commissie kan besluiten de bevriezing eerder op te heffen en de invoering van tegenmaatregelen naar voren te halen.
Volgens een EU-diplomaat zal de Commissie vermoedelijk ook andere maatregelen nemen, maar wel vergelijkbaar met die uit 2018. Het zal in ieder geval gaan om gerichte maatregelen die de VS, of specifieke staten, direct financieel pijn doen.
Mogelijk meer tegenmaatregelen
Een andere EU-diplomaat verwacht dat de eerste stap van de EU doelgericht en beperkt zal zijn. Maar als Trump de komende weken of maanden met meer handelsmaatregelen komt, zal ook de EU met meer tegenmaatregelen komen.
Tijdens het eerste presidentschap van Trump wachtte de EU drie maanden met een reactie op de importheffing. Nu zal die reactie sneller komen. Er liggen volgens EU-diplomaten concrete tegenmaatregelen klaar, maar nog wel achter slot en grendel.
Onderhandelingen
Diplomaten hopen dat Trump met zijn aankondiging op iets anders aanstuurt, zoals hij van Mexico wilde dat het zijn grenzen met de VS strenger zou bewaken om illegale immigratie tegen te gaan. Dat zou tijdens onderhandelingen duidelijk moeten worden.
De Europese Commissie heeft de exclusieve bevoegdheid om EU-handelstarieven in te voeren. Zij zal daartoe een voorstel aan de EU-lidstaten doen. Voor instemming is een gekwalificeerde meerderheid nodig. Dat betekent dat 15 van de 27 lidstaten voor moeten stemmen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Tesla's geavanceerde rijhulpsysteem Full Self-Driving (Supervised) wordt toegelaten op de openbare weg in Nederland. Dat heeft de RDW, de vroegere Rijksdienst voor het Wegverkeer, bekendgemaakt. Met het systeem kunnen Tesla-rijders zonder handen aan het stuur door het verkeer gaan, zolang ze als bestuurder blijven opletten. Nederland is het eerste Europese land waar het zelfrijdende systeem wordt geïntroduceerd.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Aan de winstreeks op Wall Street van de laatste dagen kwam vrijdag een einde. De graadmeters op de aandelenbeurzen in New York gingen overwegend met verliezen de handel uit. Beleggers leken wat voorzichtiger te worden in aanloop naar de vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran, die in het weekend beginnen.
7 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM heeft de hervatting van zijn vluchten van en naar Dubai uitgesteld tot in juni. Ondanks het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten van deze week vindt de luchtvaartmaatschappij de situatie in de regio nog steeds te onzeker. Daarom is besloten de vluchten tot en met 14 juni te annuleren.
7 uur geledenASSEN (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) begint maandag met werkzaamheden om de gaswinning in het Groningse Warffum te hervatten. De gaswinning op de locatie was tijdelijk stilgelegd. Bij het opstarten bleek dat zich een hoeveelheid water en zand in de bodem van de put heeft opgehoopt. Daarom moet de put worden schoongemaakt.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Kerstmannen zijn de nieuwste begunstigden van Donald Trumps nieuwe regeling voor belastingaftrek van fooien. Het Amerikaanse ministerie van Financiën en belastingdienst IRS hebben vrijdag verduidelijkt dat imitatoren van beroemdheden of bepaalde karakters, waaronder ook mensen die als kerstman optreden, jaarlijks tot 25.000 dollar aan inkomen uit fooien kunnen aftrekken van hun belastingen.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag hoger gesloten. Daarmee lijkt het optimisme onder beleggers over het standhouden van het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten verder toegenomen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Topman Ben Smith van Air France-KLM heeft vorig jaar 5,1 miljoen euro verdiend, meer dan drie keer zoveel als KLM-topvrouw Marjan Rintel. Dat bleek vrijdag uit het jaarverslag van het luchtvaartconcern. Minister van Financiën Eelco Heinen (VVD) had al laten weten bezwaar te willen maken tegen de hoogte van de beloning van Rintel. Een woordvoerster van het ministerie bevestigt na berichtgeving van RTL Z dat Nederland ook bezwaar zal maken tegen de beloning van haar baas in Parijs.
11 uur geleden