‘Militairen Eritrea helpen Ethiopië in opstandige regio Tigray’
WASHINGTON/NAIROBI (ANP/RTR) - Eritrea heeft soldaten naar Ethiopië gestuurd om het buurland te helpen de opstand in de noordelijke regio Tigray te bedwingen, denken de Verenigde Staten. Beide Afrikaanse landen ontkennen dit, maar een Amerikaanse overheidsbron en vijf diplomaten in de regio hebben dit bevestigd aan persbureau Reuters.
De oorlog tussen Ethiopië en Eritrea werd door de Ethiopische premier Abiy Ahmed beëindigd kort nadat hij aan de macht kwam in 2018. Hij kreeg er het jaar erop de Nobelprijs voor de Vrede voor.
Beide landen zien het Tigray Volksbevrijdingsfront (TPLF) nu als gemeenschappelijke vijand. De Eritrese hoofdstad Asmara werd de afgelopen tijd herhaaldelijk met raketten beschoten vanuit Tigray.
Satellietgegevens
Dat het leger van Eritrea nu actief is over de grens, zou onder meer blijken uit satellietgegevens, onderschepte communicatie en getuigenissen uit Tigray. Volgens een diplomaat zou het gaan om "duizenden" Eritrese militairen die sinds medio november in Ethiopië zijn. Het is vrijwel onmogelijk voor journalisten om onafhankelijk verslag te doen uit de regio.
Eritrea’s minister van Buitenlandse Zaken noemde de berichten "propaganda". Premier Abiy heeft alleen gezegd dat Ethiopische regeringstroepen zich eerder hebben teruggetrokken naar Eritrea en daar ondersteuning hebben gekregen.
Afgelopen weekend werd een veiligheidsteam van de Verenigde Naties beschoten bij een vluchtelingenkamp in Tigray toen het een kamp met Eritrese vluchtelingen wilde bezoeken. Ethiopië heeft toegegeven dat zijn troepen schoten hebben gelost.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering is van plan om mogelijk al deze week aan te kondigen dat meerdere landen hebben ingestemd met de vorming van een coalitie die schepen escorteert door de Straat van Hormuz, een belangrijke doorvoerroute die langs de Iraanse kust loopt. Dat meldt The Wall Street Journal op basis van Amerikaanse functionarissen.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iraanse autoriteiten hebben vijfhonderd mensen gearresteerd die ervan worden beschuldigd informatie te hebben gedeeld met vijanden. Dat zei Ahmadreza Radan, een brigadegeneraal die als politiechef van de Islamitische Republiek fungeert, zondag tegen staatsmedia.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De belangrijkste toegangspoort van Gaza, de grensovergang met Egypte in Rafah, gaat woensdag open voor beperkt personenverkeer in beide richtingen. Dat meldt COGAT, de Israëlische militaire instantie die verantwoordelijk is voor humanitaire zaken.
4 uur geledenBAGDAD (ANP/AFP) - Bij een raketaanval op het internationale vliegveld van de Iraakse hoofdstad Bagdad zijn vijf gewonden gevallen. Volgens de autoriteiten van de luchthaven gaat het om vier medewerkers en beveiligers en een ingenieur. De Verenigde Staten hebben op dat vliegveld een diplomatieke post.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zondag een video van zichzelf geplaatst waarin te zien is hoe hij een kop koffie haalt en een praatje maakt met een medewerker. Dit deed hij nadat Iraanse staatsmedia geruchten hadden verspreid dat hij dood of gewond zou zijn.
5 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán en zijn belangrijkste uitdager Peter Magyar hebben beiden zondag grote marsen gehouden, vier weken voor de spannende verkiezingen in het land. Tienduizenden mensen bezochten beide bijeenkomsten in de hoofdstad Boedapest.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA) - Door de Israëlisch-Amerikaanse aanvallen op Iran zijn volgens mensenrechtenorganisatie HRANA meer dan 3000 mensen omgekomen, onder wie meer burgers dan militairen. De in de VS gevestigde ngo zegt zich bij die cijfers te baseren op een uitgebreid Iraans netwerk, evenals op meldingen uit de gezondheidszorg en van hulpdiensten.
6 uur geleden