‘Militairen Eritrea helpen Ethiopië in opstandige regio Tigray’
WASHINGTON/NAIROBI (ANP/RTR) - Eritrea heeft soldaten naar Ethiopië gestuurd om het buurland te helpen de opstand in de noordelijke regio Tigray te bedwingen, denken de Verenigde Staten. Beide Afrikaanse landen ontkennen dit, maar een Amerikaanse overheidsbron en vijf diplomaten in de regio hebben dit bevestigd aan persbureau Reuters.
De oorlog tussen Ethiopië en Eritrea werd door de Ethiopische premier Abiy Ahmed beëindigd kort nadat hij aan de macht kwam in 2018. Hij kreeg er het jaar erop de Nobelprijs voor de Vrede voor.
Beide landen zien het Tigray Volksbevrijdingsfront (TPLF) nu als gemeenschappelijke vijand. De Eritrese hoofdstad Asmara werd de afgelopen tijd herhaaldelijk met raketten beschoten vanuit Tigray.
Satellietgegevens
Dat het leger van Eritrea nu actief is over de grens, zou onder meer blijken uit satellietgegevens, onderschepte communicatie en getuigenissen uit Tigray. Volgens een diplomaat zou het gaan om "duizenden" Eritrese militairen die sinds medio november in Ethiopië zijn. Het is vrijwel onmogelijk voor journalisten om onafhankelijk verslag te doen uit de regio.
Eritrea’s minister van Buitenlandse Zaken noemde de berichten "propaganda". Premier Abiy heeft alleen gezegd dat Ethiopische regeringstroepen zich eerder hebben teruggetrokken naar Eritrea en daar ondersteuning hebben gekregen.
Afgelopen weekend werd een veiligheidsteam van de Verenigde Naties beschoten bij een vluchtelingenkamp in Tigray toen het een kamp met Eritrese vluchtelingen wilde bezoeken. Ethiopië heeft toegegeven dat zijn troepen schoten hebben gelost.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - Een gevoelig corruptieschandaal heeft in het Oekraïense parlement tot een protestactie geleid. Een grote oppositiepartij blokkeerde daarmee een stemming over het vertrek van twee ministers. De oppositieleden eisen dat het volledige kabinet opstapt.
33 minuten geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Zeker een persoon is om het leven gekomen bij een vermoedelijke aanslag op de Westelijke Jordaanoever. Drie personen raakten gewond, melden de Israëlische autoriteiten. Die spreken over terrorisme.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft benadrukt alleen zorgplannen te willen steunen waarbij geld rechtstreeks aan burgers wordt betaald, zodat ze hun eigen verzekering kunnen regelen. "De mensen krijgen de mogelijkheid om zelf te onderhandelen en hun eigen, veel betere, verzekering te nemen. Macht aan het volk", schreef hij op sociale media.
2 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR/AFP) - Polen verhoogt het dreigingsniveau op bepaalde spoorlijnen en gaat het leger inzetten om belangrijke infrastructuur te beschermen. Premier Donald Tusk heeft dit bekendgemaakt na spoorsabotage die schade heeft veroorzaakt aan een spoorlijn richting Oekraïne.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Britse veiligheidsdienst MI5 heeft parlementsleden gewaarschuwd voor nieuwe Chinese pogingen om informatie te verzamelen en activiteiten te beïnvloeden.
3 uur geledenALEPPO (ANP/DPA/RTR) - In Syrië is dinsdag het eerste proces tegen vermeende betrokkenen bij het dodelijke geweld aan de kust van afgelopen maart begonnen. Verdachten staan volgens ingewijden onder meer terecht voor moord en plunderingen.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft opgeroepen tot de verdrijving van Hamas uit de regio. Zijn opmerking komt een dag nadat de VN-Veiligheidsraad zich heeft geschaard achter het vredesplan van de Amerikaanse president Donald Trump.
3 uur geleden