
Militaire regimes verlaten West-Afrikaans samenwerkingsverband
NIAMEY (ANP/RTR/AFP) - Niger, Mali en Burkina Faso verlaten met onmiddellijke ingang de Economische Gemeenschap van West-Afrikaanse Staten (ECOWAS). Dat melden de militaire regimes van de drie landen in een gezamenlijke verklaring die op de nationale televisie van Niger werd voorgelezen.
In de verklaring zei de Nigerese kolonel Amadou Abdramane dat het West-Afrikaanse samenwerkingsverband er "niet in is geslaagd" de landen te helpen in hun "strijd tegen terrorisme en onveiligheid". De drie landen kampen met jihadistisch geweld en armoede.
In Mali grepen militairen de macht in 2020. In 2022 gebeurde dat in Burkina Faso en vorig jaar volgde Niger. Sindsdien zijn de relaties met ECOWAS verslechterd. Alledrie de landen werden geschorst door het samenwerkingsverband en Niger en Mali kregen zware sancties opgelegd. De junta's hebben in september vorig jaar hun krachten gebundeld in een nieuw verbond, de 'Alliantie van Sahelstaten'.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD (ANP/AFP) - Door de Israëlische luchtaanvallen van zondag op Gaza zijn zeker 33 mensen om het leven gekomen, meldt de burgerbeschermingsdienst van Gaza. Israël voerde op meerdere plaatsen in het gebied aanvallen uit.
10 minuten geledenPARIJS (ANP) - Bij de kunstroof in het Louvre zijn acht sieraden gestolen. Dat meldt het Franse ministerie van Cultuur, dat zich eerder nog niet uitsprak over wat er zondagochtend werd buitgemaakt bij het bekende Parijse museum. Het gaat onder meer om een tiara van Eugénie de Montijo, de vrouw van Napoleon III, en twee kettingen. Ook werden een paar oorbellen, een strik, twee broches en nog een losse oorbel ontvreemd.
24 minuten geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - Israël staakt tot nader order de levering van hulpgoederen aan Gaza. Dat meldt persbureau AFP, dat zich baseert op een bron binnen de Israëlische veiligheidsdiensten. Het land beschuldigde Hamas er zondag van de afspraken rond het staakt-het-vuren "ernstig te hebben geschonden" en voerde meerdere luchtaanvallen uit. Die waren onder meer gericht op het zuiden van Gaza.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Het Israëlische leger is begonnen met een reeks aanvallen op Hamasdoelen in het zuiden van Gaza. Het leger reageert daarmee op de "flagrante schending van het staakt-het-vuren" door Hamas, melden de strijdkrachten op X.
2 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - Zondag zijn minstens elf doden gevallen door het geweld in Gaza, zegt de Gazaanse burgerbescherming. Zes van de slachtoffers stierven door een Israëlische aanval die gericht was op een "groep burgers" in het noorden van Gaza, zei een woordvoerder.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de Colombiaanse president Gustavo Petro ervan beticht dat hij oogluikend drugsproductie toestaat in zijn land. Trump staakt daarom de "grootschalige betalingen en subsidies" aan het land. Hij voegde eraan toe dat Petro een "onpopulaire en laaggewaardeerde leider met een grote mond richting de VS" is.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - Israël zal mogelijk meer aanvallen uitvoeren tegen Hamas als reactie op de "schendingen" van het staakt-het-vuren, waarschuwt een militaire functionaris. Op zondag waren er minstens drie incidenten waarbij Hamas het vuur opende op Israëlische troepen, zei de functionaris tegen verslaggevers.
3 uur geleden