Militaire regimes verlaten West-Afrikaans samenwerkingsverband
NIAMEY (ANP/RTR/AFP) - Niger, Mali en Burkina Faso verlaten met onmiddellijke ingang de Economische Gemeenschap van West-Afrikaanse Staten (ECOWAS). Dat melden de militaire regimes van de drie landen in een gezamenlijke verklaring die op de nationale televisie van Niger werd voorgelezen.
In de verklaring zei de Nigerese kolonel Amadou Abdramane dat het West-Afrikaanse samenwerkingsverband er "niet in is geslaagd" de landen te helpen in hun "strijd tegen terrorisme en onveiligheid". De drie landen kampen met jihadistisch geweld en armoede.
In Mali grepen militairen de macht in 2020. In 2022 gebeurde dat in Burkina Faso en vorig jaar volgde Niger. Sindsdien zijn de relaties met ECOWAS verslechterd. Alledrie de landen werden geschorst door het samenwerkingsverband en Niger en Mali kregen zware sancties opgelegd. De junta's hebben in september vorig jaar hun krachten gebundeld in een nieuw verbond, de 'Alliantie van Sahelstaten'.
Meer uit Buitenland
NAQURA (ANP/AFP) - Afgevaardigden van Israël en Libanon hebben in het VN-hoofdkwartier in Naqura, aan de grens van Libanon met Israël, met elkaar gesproken. Volgens Israël was de sfeer "positief". De Libanese premier Nawaf Salam heeft beklemtoond dat het onderhoud onderdeel was van gesprekken over een afgelopen jaar overeengekomen staakt-het-vuren. "We zijn nog niet aan vredesgesprekken toe", zei Salam. Hij erkent dat economische banden met Israël voor Libanon goed kunnen zijn, maar daar zijn we volgens hem nog ver van.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Ook niet-NAVO-landen Australië en Nieuw-Zeeland springen bij om Oekraïne aan noodzakelijke Amerikaanse wapens te helpen. De twee landen hebben toegezegd bij te dragen aan het zogeheten PURL-inkoopprogramma, zegt NAVO-topman Mark Rutte.
6 uur geledenNEW ORLEANS (ANP) - Het Amerikaanse Homeland Security is begonnen met een grote operatie in New Orleans om migranten op te pakken. Tientallen en mogelijk honderden agenten worden de komende weken naar de stad in de zuidelijke staat Louisiana gestuurd.
6 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft de Russische Droezjba-oliepijplijn aangevallen, meldt onder meer The Kyiv Independent op basis van ingewijden. De aanval zou hebben plaatsgevonden in de regio Tambov, enkele honderden kilometers ten zuidoosten van Moskou.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie ziet een gezamenlijke EU-lening als enige alternatief voor een reparatielening aan Oekraïne op basis van de bevroren Russische tegoeden. Dat staat in een concreet voorstel voor het financieren van Oekraïne in 2026 en 2027.
8 uur geledenGENÈVE (ANP) - Volker Türk, de mensenrechtenchef van de Verenigde Naties, zegt dat de onderdrukking in Oeganda toeneemt in aanloop naar de verkiezingen van volgende maand. Nederland sloot in september een overeenkomst met dat Afrikaanse land over het opzetten van een opvangcentrum voor migranten die door Nederland worden uitgezet.
8 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland heeft woensdag de eerste delen in gebruik genomen van een raketafweersysteem van Israëlische makelij. Het Arrow 3-schild beschermt ook Israël, eerder dit jaar bijvoorbeeld nog tegen Iraanse raketten.
8 uur geleden