Militaire regering Myanmar wil tegenstanders 'wegvagen'
NAYPYIDAW (ANP/AFP) - De militaire regering van Myanmar wil tegenstanders van het regime "wegvagen". Legerleider Min Aung Hlaing zei tijdens een militaire parade dat onderhandelingen met tegenstanders geen optie meer zijn.
Het leger strijdt op meerdere plekken met pro-democratische rebellen en met rebellengroepen van etnische minderheden die al langer bestaan. De rebellen vechten vaak met ouderwetse of zelfgemaakte wapens tegen het leger dat Chinese en Russische wapens heeft.
Tijdens de jaarlijkse parade in 2021 greep het leger hardhandig in tegen pro-democratische demonstranten. Bij de grootschalige protesten tegen de staatsgreep van vorig jaar kwamen die dag ongeveer 160 mensen om het leven.
Harde ingrijpen
Het totale dodental door politie- en legergeweld tegen demonstranten ligt op 1700. Door het harde ingrijpen van het leger en de politie zijn de grootschalige protesten gestopt. Op sociale media hebben tegenstanders van het regime opgeroepen tot een grote "energiestaking" op zondagavond. Mensen moeten dan allemaal hun lichten uitdoen. Ook was er in Yangon een protestactie tegen de junta.
De Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk kondigden afgelopen week nog nieuwe sancties af tegen de junta. De legerleiding heeft amper bondgenoten en is erg geïsoleerd. Alleen de Cambodjaanse leider Hun Sen heeft Myanmar bezocht sinds de staatsgreep op 1 februari vorig jaar.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Twee leden van de Amerikaanse Nationale Garde zijn neergeschoten in de buurt van het Witte Huis in Washington. Aanvankelijk had de gouverneur van de staat West Virginia, waaruit de twee gardisten afkomstig zijn, gemeld dat ze waren overleden. Later zei de gouverneur dat hij tegenstrijdige berichten ontving over de toestand van de twee.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Twee leden van de Amerikaanse Nationale Garde zijn doodgeschoten in de buurt van het Witte Huis in Washington. Dat ging tijdelijk op slot. De Amerikaanse president Donald Trump was in Florida. Het motief van de schietpartij is nog onbekend.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Witte Huis in Washington is op slot gegaan door een schietpartij in de buurt. De lockdown werd gemeld door het kantoor van de Amerikaanse president Donald Trump.
6 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - De president van Nigeria, Bola Tinubu, heeft een noodtoestand afgekondigd, nu het land kampt met een golf van massale ontvoeringen.
6 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Kevin Spacey staat volgend jaar een nieuwe rechtszaak te wachten. De Hollywood-acteur moet in oktober in Londen voorkomen in een zaak die draait om drie aanklachten van seksueel misbruik, is woensdag bekendgemaakt.
7 uur geledenLIMA (ANP/DPA) - Weer moet een ex-president in Peru achter de tralies. Martín Vizcarra, die van 2018 tot 2020 aan de macht was, is veroordeeld tot 14 jaar gevangenisstraf wegens corruptie. Hij nam in 2014 als gouverneur van een provincie smeergeld aan van bouwbedrijven.
7 uur geledenHONGKONG (ANP/RTR) - Het dodental door een verwoestende brand in meerdere woontorens in Hongkong is opgelopen naar 36, meldt de lokale brandweer. Met 279 andere personen zou geen contact zijn, aldus de autoriteiten. Zeker 29 mensen zijn opgenomen in een ziekenhuis. De brandweer krijgt de brand langzaam onder controle.
9 uur geleden