
Militaire regering Myanmar wil tegenstanders 'wegvagen'
NAYPYIDAW (ANP/AFP) - De militaire regering van Myanmar wil tegenstanders van het regime "wegvagen". Legerleider Min Aung Hlaing zei tijdens een militaire parade dat onderhandelingen met tegenstanders geen optie meer zijn.
Het leger strijdt op meerdere plekken met pro-democratische rebellen en met rebellengroepen van etnische minderheden die al langer bestaan. De rebellen vechten vaak met ouderwetse of zelfgemaakte wapens tegen het leger dat Chinese en Russische wapens heeft.
Tijdens de jaarlijkse parade in 2021 greep het leger hardhandig in tegen pro-democratische demonstranten. Bij de grootschalige protesten tegen de staatsgreep van vorig jaar kwamen die dag ongeveer 160 mensen om het leven.
Harde ingrijpen
Het totale dodental door politie- en legergeweld tegen demonstranten ligt op 1700. Door het harde ingrijpen van het leger en de politie zijn de grootschalige protesten gestopt. Op sociale media hebben tegenstanders van het regime opgeroepen tot een grote "energiestaking" op zondagavond. Mensen moeten dan allemaal hun lichten uitdoen. Ook was er in Yangon een protestactie tegen de junta.
De Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk kondigden afgelopen week nog nieuwe sancties af tegen de junta. De legerleiding heeft amper bondgenoten en is erg geïsoleerd. Alleen de Cambodjaanse leider Hun Sen heeft Myanmar bezocht sinds de staatsgreep op 1 februari vorig jaar.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Het Witte Huis zegt geen probleem te hebben met een forensische analyse van de handtekening op een brief die de Amerikaanse president Donald Trump aan de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein zou hebben gegeven. Volgens Trump zijn de brief en de handtekening eronder niet van hem.
16 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Democraat James Walkinshaw heeft de tussentijdse verkiezingen gewonnen in het elfde district van de Amerikaanse staat Virginia, in de buitenwijken van hoofdstad Washington. Daardoor is de toch al kleine meerderheid van de Republikeinen in het Huis van Afgevaardigden geslonken.
1 uur geledenTUNIS (ANP) - De organisatie achter de actie Global Sumud Flotilla (GSF), een vloot schepen die hulpgoederen naar Gaza brengt, meldt dat nog een van haar boten is geraakt door wat vermoedelijk een drone was. Het incident zou voor de kust van Tunesië hebben plaatsgevonden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal kinderen met ernstig overgewicht overtreft dit jaar voor het eerst het aantal kinderen met ondergewicht, schat UNICEF in een woensdag verschenen rapport. De VN-kinderrechtenorganisatie becijfert dat bijna een op de tien kinderen tussen de 5 en 19 jaar obesitas heeft. Het aantal kinderen met ondergewicht is de afgelopen jaren juist geleidelijk afgenomen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Algerije heeft de VN-Veiligheidsraad verzocht bijeen te komen, melden diplomaten. Aanleiding voor het verzoek is de aanval die Israël dinsdag uitvoerde op Hamas-leiders in Qatar. De raketaanval was gericht op de leiding van Hamas, maar volgens Qatar kwam er ook een lid van de Qatarese binnenlandse veiligheidstroepen om het leven. Een aantal anderen raakten gewond.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Clément Vandenkerckhove, de zoon van de Belgische prins Laurent en Wendy Van Wanten, doet zijn verhaal in een tweedelige documentaire van zender VTM. De eerste aflevering is dinsdagavond uitgezonden, de tweede aflevering is donderdag 18 september te zien. Ook Wendy Van Wanten, van wie de echte naam Iris Vandenkerckhove is, komt aan het woord in de documentaire.
4 uur geledenDOHA (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is niet blij met de Israëlische raketaanval op Qatar. Hij schrijft op Truth Social dat hij de locatie van de aanval betreurt en dat Israël en de Verenigde Staten hier niet bij gebaat zijn.
4 uur geleden