
Militaire inlichtingendienst weegt samenwerking met Amerikanen
DEN HAAG (ANP) - De Militaire Inlichtingen- en Veiligheidsdienst kijkt voortdurend naar de samenwerking met de VS. Directeur Peter Reesink van de MIVD zei dinsdag bij de presentatie van het jaarverslag dat zijn dienst oog heeft voor de situatie bij de belangrijkste militaire bondgenoot. "We zijn niet blind voor de ontwikkelingen die daar plaatsvinden."
De nieuwe regering van president Donald Trump heeft sinds haar aantreden nogal eens bondgenoten tegen de haren ingestreken. Zo zocht Trump toenadering tot Rusland en zouden offensieve militaire cyberoperaties tegen Rusland tijdelijk zijn gestaakt. Ook deelden hoge regeringsfunctionarissen topgeheime informatie onderling via Signal, een doodzonde op dat niveau.
Reesink wilde niet veel kwijt over de samenwerking met de Amerikaanse diensten. De relaties zijn er al lang en er is "vertrouwen over en weer". Daarin ziet de viceadmiraal "niet veel verandering". Maar de mate en het niveau van samenwerking is wel een permanent aandachtspunt, zei hij. "Wij wegen die samenwerking." Ontwikkelingen in de VS op het gebied van transparantie of rechtelijke factoren kunnen "wel degelijk consequenties" hebben.
Hack telecomproviders VS
De MIVD ziet de dreiging vanuit Rusland juist toenemen. De realiteit is volgens Reesink dat er een conflict is in het schemergebied tussen oorlog en vrede.
Vorig jaar kwam naar buiten dat Chinezen grote Amerikaanse telecomproviders hadden gehackt. Daarbij zou mogelijk ook toegang zijn verkregen tot geheime informatie van opsporingsdiensten. Deze Chinese (staats)hacker Salt Typhoon was ook actief in Europa. Maar volgens Reesink op veel kleinere schaal. De MIVD kon onder meer "kleine internetproviders" op tijd waarschuwen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Op de achttiende dag van de onafgebroken wake bij het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag zijn 243 gedode journalisten uit Gaza herdacht. Het was er met zo'n honderd aanwezigen drukker dan op de andere dagen, zag mede-organisator Ineke Palmen van Rotterdam Palestina Coalitie.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het landelijk meldpunt Discriminatie.nl gaat bij de politie in Den Haag aangifte doen van discriminatie naar aanleiding van een X-post van PVV-leider Geert Wilders. Bij het meldpunt zijn in korte tijd meer dan 12.500 meldingen binnengekomen over Wilders' bericht, het hoogste aantal dat Discriminatie.nl ooit registreerde over één incident. Volgens het meldpunt laat dat zien dat veel mensen de afbeelding die Wilders op 4 augustus deelde "discriminerend, polariserend en kwetsend" vinden.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) heeft nog geen besluit genomen over een mogelijk onderzoek naar een datalek bij het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker. De dienst is afgelopen weekend geïnformeerd, laat een woordvoerder van de zorginspectie weten.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Daniëlle Jansen (Volksgezondheid) laat onderzoek doen naar de hack bij Bevolkingsonderzoek Nederland. De NSC-bewindsvrouw betreurt dat de persoonsgegevens van 485.000 deelnemers aan het preventieve onderzoek naar baarmoederhalskanker nu in vreemde handen zijn. Van in ieder geval een deel van de vrouwen is ook de uitslag van de test gestolen.
8 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Vanwege het warme weer geldt vanaf dinsdag 10.00 uur het Nationaal Hitteplan voor alle provincies in Nederland. Dat meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) maandag na overleg met het KNMI over de weersverwachting. De temperatuur kan op dinsdag en woensdag oplopen tot boven de 30 graden.
10 uur geledenGRIJPSKERK (ANP) - Door een ongeluk met twee auto's bij het Groningse Grijpskerk zijn maandagochtend drie mensen om het leven gekomen. Dat meldt de politie op X. Het gaat om twee mannen van 62 en 73 jaar uit de gemeente Westerkwartier en een 50-jarige vrouw uit de gemeente Noardeast-Fryslân.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) is "geschokt" dat opnieuw journalisten tijdens hun werk in Gaza zijn gedood. Vier medewerkers van nieuwszender Al Jazeera, onder wie correspondent Anas al-Sharif, kwamen zondag om door een aanval op een perstent bij een ziekenhuis. Volgens Al Jazeera lijkt het op een gerichte actie van Israël.
10 uur geleden